Karrier vagy házasság? Fedezd fel, mit preferálnak a mai fiatalok – Házipatika A fiatal generációk álmai és céljaik folyamatosan változnak, és a legújabb kutatások rámutattak, hogy a mai kamaszok milyen irányban orientálódnak. Vajon a szakmai siker vagy

A kamaszok és a felnőttek prioritásai között egyre inkább háttérbe szorul a házasság gondolata.
Az amerikai Pew Research Center kutatói a fiúk és lányok élményei közötti eltérésekre voltak kíváncsiak. A 13 és 17 év közötti fiatalokat arról faggatták, mennyire befolyásolja őket a külső megjelenés. A lányok úgy érzik, hogy komoly nyomás nehezedik rájuk, hogy vonzóak legyenek, míg a fiúk a fizikai erő és a sportosság terén tapasztalják ugyanezt – számol be a Psychology Today. Érdekes, hogy amikor arról kérdezték őket, mi számít majd fontosnak felnőttkorukban, a két nem véleménye megegyezett. A fiatalok nem a házasságot vagy a gyermekvállalást emelték ki prioritásként, hanem inkább olyan munkát keresnek, amelyet szenvedéllyel végezhetnek.
A válaszok alapján az alábbi fontossági rangsort alakították ki:
Az egyetlen jelentősebb eltérés a lányok és fiúk között az volt, hogy a lányok körében magasabb arányban emelték ki a közeli barátok fontosságát, mint a fiúk (74% a fiúk 65%-ával szemben). Ennek ellenére a közeli barátságok mindkét nem számára a második legfontosabb tényezőnek számítottak a kielégítő karriert követően.
A Pew Research Center szakértői 2023-ban újabb kutatást végeztek, amelyben felnőtteket kérdeztek meg preferenciáikról, bár a hírnévvel kapcsolatos kérdés most nem került a fókuszba. Az összegyűjtött adatok meglepően hasonló eredményeket mutattak az előző vizsgálatokhoz képest. A válaszadók többsége a teljes élethez elengedhetetlen tényezők közül kiemelte, hogy a munkájuk örömteli legyen, valamint hogy közeli barátokkal rendelkezzenek. Érdekes módon a házasság szerepe a lista végére került.
Az ő esetükben a prioritások a következőképpen alakultak:
A házasságkötések számának csökkenése nem csupán az Egyesült Államokat érinti, hanem a világ számos más országában is észlelhető. Számos elmélet próbálja megmagyarázni ezt a jelenséget. Egyik elképzelés szerint a férfiak és a nők elvárásai a házassággal kapcsolatban jelentősen eltérnek attól, amit végül a valóságban tapasztalnak. Ezek az elméletek arra építenek, hogy sokan vágynak a házasságra, és ha valaki egyedül él, az leginkább annak tudható be, hogy nem találta meg a számára megfelelő társat.
A fenti megállapítások arra világítanak rá, hogy a mai fiatalok és felnőttek számára a házasság jelentősége eltér az idősebb generációkhoz képest. Úgy tűnik, hogy az egyedüllét nemcsak hogy nem számít hátrányosnak, de akár egy teljesebb és kielégítőbb élethez is vezethet, ellentétben a korábbi hiedelmekkel. Egy Pew Research által végzett felmérés során a szinglik körében, akik kifejezetten nem vágytak párkapcsolatra, a válaszadók 72%-a jelezte, hogy elégedett az egyedüllétével.
Mint a szerző, dr. Bella DePaulo pszichológus és író hozzáteszi, saját kutatása is arra az eredményre jutott, hogy az emberek nem csak egyszerűen szeretnek egyedülállóak lenni. Boldogok és színes életet élnek, nem annak ellenére, hanem azért, mert szinglik. Ők abban látják a kockázatot, hogy mit veszítenének, ha egy pár köré szerveznék az életüket, nem abban, hogy mi lesz akkor, ha nincsen partnerük.