A "karcsúsodott" kifejezés a magyar nyelvben a vékonyodás, a formásabbá válás értelemben használatos. Ezt a fogalmat egyedi módon úgy is kifejezhetjük, hogy "formába lendült" vagy "vékonyabb lett". Esetleg használhatjuk a "karcsúbbá vált" kifejezést is, a

A szakok, helyek kínálatában alig észrevehető már a marosvásárhelyi George Emil Palade Orvosi, Gyógyszerészeti és Technológiai Egyetemen a magyar nyelven folyó képzést nyújtó szakok száma. A július 13-i eredményhirdetés is megerősíti, hogy az úgynevezett magyar vonal mind "karcsúbbá" válik a román nyelven nyíló lehetőségek halmazában. Befolyásolja a felvételi végeredményét, hogy az érettségi átlag már csak 10 százalékot számít, a biológiateszt pedig a jegy 90 százalékát.
Az általános orvosi kar tandíjmentes román nyelvű képzésére 180 hallgatót vettek fel, míg a magyar nyelvű képzésre 135 diákot, amibe beleszámítanak a három helyet fenntartó szociális helyzetű és roma hallgatót is. A két képzési irányhoz hozzáadhatnánk a 60 tandíjköteles helyet, amely az eredmények függvényében alakul, de az alacsonyabb átlagpontszámok miatt a magyar nyelvű képzések számára valószínűleg nem jut ebből a keretből. Érdemes megemlíteni, hogy az általános orvosi kar román nyelvű képzésére sokkal több jelentkező érkezett, összesen 630-an, míg a magyar nyelvű felvételire csupán 267-en vizsgáztak. Országos szinten a román diákok létszáma jelentősen magasabb, és több lehetőségük is van, hiszen számos egyetem kínál orvosképzést. A vásárhelyi intézményben viszont vonzó előnyt jelent, hogy csak egy tantárgyra (könyvre) kell készülniük a hallgatóknak.
A fogorvosi helyek száma is különböző volt, a román tagozaton 50, a magyar vonalon 30 tandíjmentes hely, és az eredmények függvényében még 20 tandíjköteles hely jutott a román tagozatnak, továbbá 50 a román és 19 a magyar tagozaton átmenő jegyet elért, "hely nélkül" bejutott diák választhatott a többi szakon betöltetlenül maradt helyek közül.
A gyógyszerészeti kar által nyújtott képzés potenciálisan magas színvonalú lehetett volna, figyelembe véve az egyből bejutók kedvező eredményeit. Ugyanakkor a szakma vonzereje folyamatosan csökken. A jól felkészült gyógyszerészeknek a jövőben is kiemelt szerepet kellene játszaniuk a tanácsadásban, szemben a monoton adatkitöltési feladatokkal, amelyek csak hosszú sorokat és frusztrációt okoznak a betegek számára.
Ha így folytatjuk, néhány éven belül a magyar tagozat teljesen eltűnhet a marosvásárhelyi magyar orvos- és gyógyszerészképzés 1948 óta tartó történetéből. Annak ellenére, hogy a városban rekordszámú orvosi egyetem működik, a vidéki rendelők egyre inkább orvos nélkül maradnak. Elképzelhető, hogy a jövőben már román nyelvleckét kell venniük azoknak a betegeknek, akik orvosi segítségre szorulnak.
Az eredmények kapcsán megkerestük prof. dr. Nagy Előd rektorhelyettest, aki kiemelte, hogy az idei felvételi vizsgán sok lelkes jelentkező kereste fel az egyetem kapuit.
A román nyelvű orvosi karra meghirdetett tandíjmentes helyek száma 180, míg a tandíjköteleseké 60, és az utolsó bejutott diák átlagjegye 7,34 lett. Ezen kívül a katonaorvosi képzés román nyelvű vonalán 45 helyre 75 pályázó jelentkezett, ahol az utolsó bejutott diák átlaga 6,42 volt.
A magyar nyelvű programra összesen 135 hely várta a jelentkezőket, köztük három pozíciót kifejezetten hátrányos helyzetű és roma diákok számára tartottak fenn. A múlt évi 320 jelentkezőhöz képest idén 267 diák nyújtotta be a pályázatát, míg az utolsó bejutó diák átlaga 6,09 volt.
A fogorvosi karon összesen 50 tandíjmentes helyet tettek közzé a román diákok számára, míg a magyar vonalon 30 hely állt rendelkezésre. A tandíjas helyek szintén kizárólag a román hallgatók számára voltak fenntartva. Az 50 tandíjmentes és további 20 tandíjköteles helyre összesen 187 diák jelentkezett, akik közül az utolsó bejutási átlag 6,38 volt. Ezzel szemben a magyar vonalra bejutott diák 5,94-es átlagot ért el a 30. hely megszerzéséhez.
A gyógyszerészeti karon a román nyelvű képzésre 40 tandíjmentes és 20 tandíjas hely állt rendelkezésre, míg a magyar nyelvű programban 30 tandíjmentes hely volt elérhető. A magyar tagozaton minden vizsgázó, összesen tíz fő, sikeresen bejutott, a leggyengébb eredmény 8,50 volt. Ezzel szemben a román tagozatra öten jelentkeztek, és mindannyian kiemelkedő, kilences feletti átlagot értek el.
A magyar nyelvű informatika szakon hét diák sikeresen teljesítette a vizsgáit – értesített minket a rektorhelyettes.
Beszámolt arról is, hogy a 2023-as új felsőoktatási törvény értelmében a multikulturális egyetemeken kötelező, hogy a magyar tagozat rendelkezzen saját működési szabályzattal, amelynek tartalmaznia kell az önálló működési struktúrákat. E szabályzatot már elkészítették, és januárban benyújtották az egyetem vezetőtanácsának, amelynek októberig kell döntenie róla. Bízunk benne, hogy a következő évi felvételi beszámolónk ennek megfelelően alakul majd.
Diákként az idei felvételi vizsga számomra közepes nehézségűnek bizonyult, de a feladatok teljesítése elérhető célnak tűnt. A kérdések között akadtak olyanok is, amelyek az általános tudásomat mérték fel, és ezekhez elengedhetetlen volt a különböző fejezetek közötti kapcsolatok alapos ismerete. Emellett voltak olyan feladatok is, amelyek konkrét információkat igényeltek, de a megfelelő, alapos felkészülés révén ezek is megoldhatók voltak.