Fico kampányüzemmódra kapcsolt, és Szlovákiában előre hozott választások is szóba kerülhetnek.

Patthelyzet alakult ki a szlovák parlamentben, ami a döntéshozatali folyamatokat paralizálhatja – figyelmeztetett Tárnok Balázs a hirado.hu-nak. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lucas Intézetének kutatásért felelős igazgatója kiemelte, hogy az előre hozott választások komoly megpróbáltatást jelentenének a Magyar Szövetség számára is. Az átalakulásokon áteső szervezetnek rendkívül rövid idő állna rendelkezésére ahhoz, hogy megfelelően felkészüljön a választási kihívásokra.
Tárnok Balázs hangsúlyozta, hogy Robert Fico rendkívül nehéz helyzetbe sodródott. Már 2023 szeptemberében, az előre hozott választások eredményei alapján nyilvánvalóvá vált, hogy nem ez a legstabilabb kormány az idők során. Ez a helyzet különösen aggasztó, hiszen...
A Szlovák Nemzeti Párt tíz képviselője egy rendkívül sokszínű csoportot alkot, amelyet a kormányfő nehezen tudott irányítani. Hasonló problémák merültek fel a nagyobb koalíciós partner, a Hang - Szociáldemokrácia (Hlas) esetében is. Peter Pellegrini államfővé választása óta, aki emiatt kiesett a napi politikai irányításból, a Hlas pártnál új vezetőt választottak, de ő sem tudta megfelelően összetartani a frakciót. Ennek eredményeként a 79 fős többség 72 főre csökkent a parlamentben. A szakértő hangsúlyozta, hogy hiába kérte a szlovák kormányfő a koalíciós partnereitől, hogy tegyenek rendet a saját soraikban, ezt a feladatot nem sikerült maradéktalanul végrehajtaniuk.
„- Emelje ki az egyediséget!” - hangsúlyozta Tárnok Balázs.
A szakértő megemlítette, hogy Robert Fico nyitott az előre hozott választások lehetőségére, ha a probléma február 4-ig nem talál megoldásra. Az ilyen választások kiírásához azonban legalább 90 képviselő támogatására van szükség.
Robert Fico jelenleg szavak szintjén elhárítja a potenciális lehetőséget, hogy megbukott miniszterelnökként térjen vissza a politikai porondra. Ugyanakkor az elmúlt időszak kommunikációja arra utal, hogy a kormányfő kampány üzemmódra kapcsolt, és olyan üzeneteket fogalmaz meg, amelyekkel próbálja elvonni a figyelmet koalíciós partnereitől, miközben az ellenzék szavazóit is megcélozza. Fico úgy tűnik, reálisan számol az előre hozott választások lehetőségével. Eközben az országban egyre több tüntetés zajlik - hívta fel a figyelmet Tárnok Balázs, aki emlékeztetett arra is, hogy Fico a nyugatellenes retorika mellett a stabilitás ígéretével nyerte meg a legutóbbi választást.
"Eltelt másfél év és ő is ugyanott tart, ahol Igor Matovic a 2020-as megválasztását követően, válságban van a koalíció, nem hozott stabilitást a kormányzása. Ficónak előre kell menekülnie" - elemezte a kormányválság hátterét a Nemzeti Közszolgálati Egyetemet John Lucas Intézetének kutatásért felelős igazgatója.
A szakértő a lehetséges jövőbeli eseményekről értekezve számos alternatív forgatókönyvet vázolt fel.
Tárnok Balázs hangsúlyozta, hogy a kormánykoalíció újjáalakítása elkerülhetetlen, ám ehhez a kormány szavaival élve a politikai zsarolók követeléseit kellene figyelembe venni, ami azonban negatív precedenst teremthet. Ha nem sikerül visszaállítani a kormány többségét, akkor kénytelenek leszünk előre hozott választásokat kiírni, mivel Peter Pellegrini nem hajlandó elfogadni a szakértői kormány megalakítását.
"A jelenlegi zűrzavaros helyzet senkinek sem hoz előnyöket; egyik politikai szereplő számára sem ideális, hogy a szlovák parlament képtelen a döntéshozatalra" - emelte ki.
Tárnok Balázs kifejtette, hogy a magyar-szlovák kapcsolatok alakulása szempontjából kiemelkedő jelentőséggel bír a felvidéki magyarság legitim képviseletét ellátó Magyar Szövetség. E párt azonban komoly kihívásokkal nézhet szembe az előre hozott választások következtében, hiszen nemrégiben vette át a vezetést az új elnök, aki máris belső reformokat ígért. Ez a helyzet különösen izgalmas, mivel az átalakítások hatással lehetnek a szervezet stabilitására és jövőbeli szerepére a politikai színtéren.
Az elemző hangsúlyozta, hogy amennyiben a magyar párt sikerrel lépne be a parlamentbe és részesedést nyerne az új kormányban, jelentős előrelépés történhetne a magyar-szlovák kapcsolatok terén.
Egy friss közvélemény-kutatásra hivatkozva azt is hangsúlyozta, hogy
Bármelyik politikai párt esélyes lehet a választási győzelemre.
"2024 júniusában a Progresszív Szlovákia diadala az EP-választáson meglepte a szakértők többségét, akik arra számítottak, hogy a Robert Fico ellen irányuló merénylet inkább a kormánypárti szavazók mozgósítását segíti. A szakértő kiemelte, hogy függetlenül attól, melyik párt kerül ki győztesen az előre hozott választásokból, a kormányalakítás nem lesz egy könnyű feladat."
Kiemelte, hogy Szlovákiában elég fragmentált a pártpolitika. A választók viszonylag gyakran változtatják a pártpreferenciáikat. Az elmúlt időszakban két nagy blokk rajzolódott ki, a Fico köré tömörülő pártok, illetve az ellenzéki erők tömbje, jelenleg köztük zajlik ez az erőhúzás.
"Bármilyen forgatókönyv is valósuljon meg, olyan..."
- zárta le gondolatait a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lucas Intézetének kutatásért felelős vezetője.