Japánban egy elképesztő fejlesztést valósítottak meg, melynek eredményeként az internet sebessége négy milliószor gyorsabb lett, mint az átlagos amerikai szélessávú kapcsolatok. Ez a forradalmi újítás nem csupán technológiai áttörés, hanem új távlatokat n

Japán tudósok forradalmi felfedezést tettek, amely új világrekordot hozott létre: több mint 125 ezer gigabájt adatot sikerült átkonvertálniuk másodpercenként egy lenyűgöző 1802 kilométeres távolságon. Ezt a figyelemre méltó teljesítményt a Live Science számolt be.
A lap szerint ez mintegy 4 milliószorosa az átlagos amerikai internetsebességnek, és egyes becslések szerint lehetővé tenné a teljes Internet Archívum letöltését alig négy perc alatt. A nemzetközi tudományos protokoll szerint még nem ellenőrzöttnek számító eredmény több mint kétszerese a 2024-ben felállított másodpercenként 50250 gigabájtos világrekordnak. A japán Nemzeti Információs és Kommunikációs Technológiai Intézet közleménye szerint az eredmény részleteit április 3-án mutatták be a San Franciscó-i 48. Optikai Száloptikai Kommunikációs Konferencián.
Az új generációs optikai szál adatátviteli kapacitása 19 hagyományos optikai szálnak felel meg. Ezen innovatív optikai szál kifejlesztése révén a nagy távolságú adatátvitel hatékonysága jelentősen megnövekedett, mivel az összes 19 szál egyenlően osztozik a fény által közvetített jeleken, így csökkentve az adatvesztést. Érdekesség, hogy ez a 19 szálból álló új kábel azonos méretű, mindössze 0,127 milliméter átmérőjű, mint a jelenlegi egyszálas megoldások.
A Live Science információi szerint 2023 márciusában ugyanaz a kutatócsoport egy hasonló átviteli sebességet produkált, ám az új eredmény által megtett távolság kevesebb mint egyharmada volt annak. A közleményben hangsúlyozták, hogy a hatótávolság növelésének legfőbb akadálya az adatvesztés minimalizálása volt, amely különösen nagy távolságokon jelentkezhet, valamint az adatok erősítésének megoldása. Ezeknek a kihívásoknak a leküzdése a jelerősség fokozódásához vezetett, lehetővé téve ezzel az adatok nagyobb távolságra történő sikeres átvitelét. A demonstráció során az adatok 21 alkalommal haladtak át egy átviteli rendszeren, végül pedig 1800 kilométeres távolságot megtéve érkeztek el egy adatvevőhöz.