Friss és innovatív rendelők, korszerű tanulási környezetek, valamint a civil szféra erősítése.

A Nagyszombat Megyei Önkormányzat 2025. február 18-án ülésezett, ahol megtartotta a 17. ülését. Az esemény napirendjén szerepelt a megye elmúlt két évének tevékenységi jelentése is, amely részletes áttekintést nyújtott a helyi fejlesztések és projekteket illetően.
A dokumentum összegzi azokat a kulcsfontosságú beruházásokat, projekteket és intézkedéseket, amelyeket a megye a 2022-2026-os programnyilatkozatának teljesítése érdekében hajtott végre, amelyhez a megyeelnök és a képviselők is csatlakoztak.
"Örömmel jelentem be, hogy sikeresen megvalósítjuk a modern megyénkre vonatkozó közös víziónkat. Céljaink világosan megfogalmazottak, és hűen tükrözik Nagyszombat megye lakóinak igényeit. A beruházásainkat az egészségügy, a szociális szféra, az oktatás, a közlekedés és a kultúra területeire összpontosítjuk. Folyamatosan, átlátható módon és együttműködve dolgozunk a fenntartható regionális fejlődés előmozdításán. Külön köszönet illeti a képviselőket, a hivatal munkatársait és a megyei szervezeteket az elkötelezett erőfeszítéseikért" - nyilatkozta Jozef Viskupič, Nagyszombat megye elnöke.
A megye 2023-as és 2024-es tevékenységi beszámolója igazolja az egészségügytől és a szociális szolgáltatásoktól kezdve az oktatáson és közlekedésen át egészen a kultúráig és innovációig terjedő kulcsfontosságú területeken végzett rendszeres munkát.
Az úthálózat modernizálása mellett a hidak rekonstrukciójára és az elővárosi közlekedés vonzerejének növelésére is nagy hangsúlyt fektettek.
Az egészségügy világában friss fejlemények történtek: Nagyszombatban új kardiológiai és neurológiai rendelők nyíltak, továbbá sikeresen befejeződött egy modern pszicho-szociális központ építése is.
Az oktatás terén kiemelt figyelmet fordítottak a szaktantermek és sportlétesítmények modernizálására, a nagyobb középiskolák épületei akadálymentesítésének megkezdésére, valamint a pedagógusok és a duális képzés támogatására.
Emellett a megye továbbra is figyelmet fordított a regionális kultúra támogatására, az innováció fejlesztésére és a kis- és középvállalkozások előmozdítására. Felújították a színházakat, múzeumokat és galériákat, miközben intelligens megoldásokat fejlesztettek az egyetemekkel és kutatóintézetekkel együttműködve.
Viskupič elnök megjegyezte:
Célunk továbbra is régiónk fejlesztésének előmozdítása, hogy az a modernitás, fenntarthatóság és a közösség minden tagja számára kedvező szempontokat ötvözze. A jogszabályi módosítások következtében megyei adóbevételeink csökkentek, míg kiadásaink folyamatosan emelkedtek, legutóbb az áfa emelésének hatására. Az előző időszakok során felelősségteljes gazdálkodást folytattunk, amely lehetővé tette, hogy a nehézségek idején rugalmasan alkalmazkodjunk a változó körülményekhez. Fő prioritásunk a külső források bevonása, amelyek révén hatékonyan tudjuk megvalósítani fejlesztési elképzeléseinket.
A megye pályázatot nyújt be a Nagyszombati Műszaki Szakközépiskola sportlétesítményeinek korszerűsítésére a Sporttámogatási Alap keretein belül.
A projekt összköltsége 2,1 millió euróra rúg, amelyből a megye lehetősége van arra, hogy akár 1 millió euró támogatást kérjen.
A megye jóvoltából egy új gördeszkapark is létrejön. A megyei képviselők jóváhagyták a nagyszombati Mezőgazdasági és Szolgáltatási Szakközépiskola területe egy részének 20 évre történő bérbeadását a Sketopolis civil szervezet számára. Ezzel a megye folytatja az eddigi együttműködését a helyi gördeszkás közösséggel.
A tervek között szerepel a gördeszkázási lehetőségek bővítése, valamint egy pihenőövezet és közösségi kertek kialakítása, összesen 600 ezer euró értékben.
A megye elkötelezettsége továbbra is erősen megmutatkozik az európai források hatékony kihasználásában és a cseh partnerekkel folytatott gyümölcsöző együttműködésben.
A képviselők több olyan pályázatot is elfogadtak, amelyek határon átnyúló projektek társfinanszírozására vonatkoznak, az Interreg Szlovákia-Csehország 2021-2027 program Kisprojektek Alapja keretében.
Két projekt célja a szeredi idősek otthonának és szociális szolgáltatásoknak a fejlesztése, míg egy másik projekt a cseh határ mellett egy egyesített iskola (Holíč) és egy középiskola (Slavkov) közötti együttműködés elmélyítésére összpontosít.
A "Világűr felettünk, világűr bennünk" elnevezésű projektet a galgóci csillagvizsgáló valósítja meg a ždánicei csillagvizsgálóval együttműködve, amelynek célja a csillagászat hatékony népszerűsítése.
Végül két új projekt a kerékpározás és a fenntartható mobilitás fejlesztésére irányul. Az első a Morva kerékpárút népszerűsítésére, valamint a határ menti térségben kialakítandó kerékpárutak építési és használati útmutatójának elkészítésére összpontosít.
A második projekt a fenntartható mobilitásra, amelynek keretében Dunaszerdahelyen és környékén kísérleti jelleggel bevezetésre kerülnek teherszállító (cargo) kerékpárok,
A Matúšova zem turisztikai szervezet, szoros együttműködésben az önkormányzatokkal, egyedi és vonzó programokat kínál a látogatók számára.