Forradalmi változás a ingatlanpiacon: megkezdődött az elektronikus ingatlan-nyilvántartás bevezetése!

A régi és az új szisztéma néhány hónapig egymással párhuzamosan futott, de szerdától már minden földhivatal az elektronikus ingatlan-nyilvántartási rendszerben jegyzi be a változásokat. Balogh László, az ingatlan.com vezető elemzője az InfoRádióban elmondta: az eladók vagy a vevők nem sokat fognak érzékelni az újításokból, de jó hír, hogy jelentősen felgyorsul az ügyintézési idő.
Január 15-én, szerdán elindult az elektronikus lakóingatlan-nyilvántartás, amivel új időszámítás veszi kezdetét az ingatlanpiacon, hiszen az adásvételeket a továbbiakban már nem a hagyományos rendszerben rögzítik a földhivatalok. A Lechner Tudásközpont által koordinált E-ING projekt célja, hogy az ingatlan-nyilvántartási eljárások teljes mértékben elektronikus platformra kerüljenek.
Az ingatlan.com szakmai vezetője az InfoRádióban kifejtette, hogy a közelmúltban bekövetkezett változásokból "a hétköznapi felhasználók, az eladók és a vevők számára nem sok minden lesz észlelhető". Ugyanakkor új lehetőségek nyílnak meg, hiszen az ügyvédek, akik a szerződéseket ellenjegyzik, immár elektronikus formában is benyújthatják a szükséges papírokat. Így a földhivatali munkatársak egyes feladatai az ügyvédekhez kerülnek át.
Balogh László kiemelte, hogy az ügyvédek ezentúl lehetőségük nyílik arra, hogy elektronikus módon is részt vegyenek a szerződések megkötésében. Ez a lépés nemcsak hogy drámaian meggyorsítja az ügyintézési folyamatokat, hanem egy-két év múlva várhatóan még hatékonyabbá is válik a rendszer.
Bizonyos helyzetekben már nem lesz meglepő, ha a földhivatalok mindössze egy óra alatt elintézik az ingatlan-nyilvántartásba történő adásvételi bejegyzéseket.
További lehetőségeket is kínál az új elektronikus lakóingatlan-nyilvántartás, vagyis az E-ING rendszer, ilyen például az automatikus döntéshozatal. Balogh László egy példán keresztül magyarázta el, hogy működik ez. Mint mondta, ha egy adásvételnél semmilyen extra körülmény nem merül fel, vagyis nincs jelzálogjog vagy egyéb kötelezettség, ami az ingatlant terhelné, és a tulajdoni lapon sem szerepel senki széljegyen, akkor automatikus döntéshozatal keretében a földhivatal bejegyzi a tulajdonjogot. Ez a jövőben gyakorlatilag lehetővé teszi azt, hogy akár néhány órán belül elvégezzék a legegyszerűbb ügyleteket.
A következő körülbelül hat hónapban még mindig lesz lehetőség a hagyományos, papíralapú ügyintézésre.