Orbán szélsőjobbos szövetségesei ismét távol kerültek az osztrák kancellári poszttól: a Néppárt és a szociáldemokraták újra tárgyalásokba kezdenek a kormány létrehozásáról.


Az osztrák politikai színtéren újraéledtek a tárgyalások a konzervatív Néppárt (ÖVP) és a szociáldemokrata SPÖ között egy potenciális koalíció létrehozásáról, számolt be a Süddeutsche Zeitung. Mindkét párt megerősítette a híreket, és az ÖVP közleményében hangsúlyozták, hogy "aktívan mérlegelik az együttműködés lehetőségét és a kormányzati megállapodás előkészítését". Jelenleg még nem ismeretes, hogy mikor várható a megállapodás eredménye, de a sajtóértesülések szerint akár már a következő hét folyamán pontot tehetnek a tárgyalások végére.

Ausztriában szeptemberben tartottak parlamenti választást, azóta nem állt fel az új kormány. A választást a szélsőjobbos FPÖ nyerte 28,85 százalékkal a 26,27 százalékot szerzett ÖVP és a 21,14 százalékos SPÖ előtt. Októberben mégsem a győztest, hanem a második helyezett Néppárt vezetőjét kérte fel kormányalakításra Alexander van der Bellen köztársasági elnök. A két centrumpárt azonban hiába gyúrta egymást hosszasan, január 3-án a koalíciós tárgyalások eredménytelenül zárultak.

Az államfő három nappal később Herbert Kicklt, az FPÖ elnökét kérte fel a kormány megalakítására. Ekkorra a párt már jelentős népszerűségnek örvendett a közvélemény-kutatások szerint: január elején 36-37 százalékos támogatottságot mértek számára, ami majdnem duplája volt az ÖVP (21%) és az SPÖ (19%) együttes eredményének. Azonban az ÖVP és az FPÖ koalíciós tárgyalásai a múlt héten meghiúsultak, ami kedvezően hatott az SPÖ-re, hiszen népszerűsége február elejére 22-23 százalékra emelkedett. Viszont az ÖVP támogatottsága 19 százalékra csökkent, míg az FPÖ, bár továbbra is az élen állt, 32-33 százalékos népszerűségi szinttel zárta a hónapot, ezzel vesztett a korábbi lendületéből.

Az újraindított tárgyalások középpontjában a költségvetés és annak finanszírozási kérdése áll, ami továbbra is komoly vitát generál. Ausztria jelenleg súlyos gazdasági nehézségekkel küzd: a munkanélküliség folyamatosan emelkedik, a költségvetési hiány aggasztó mértékű, és a januári 3,5 százalékos infláció a negyedik legmagasabb az eurózónában. Ha a költségvetés megtakarítási céljairól nem sikerül mielőbb megállapodni, az országot uniós túlzottdeficit-eljárás fenyegetheti – figyelmeztet a német sajtó.

Az Osztrák Néppárt (ÖVP) és a Szociáldemokrata Párt (SPÖ) csupán egyetlen szavazatnyi többséggel bír a parlamenti ülésen. Közben a Zöldek és a liberális Neos már kifejezték, hogy bizonyos ügyekben hajlandóak lennének támogatni ezt a kétpárti koalíciót, így hozzájárulva a törvényhozás működéséhez.

Related posts