Hazánkban is egyre nagyobb teret nyer egy olyan betegség, amely mind az emberek, mind az állatok egészségét veszélyezteti.

A zoonózisok, vagyis az állatról emberre terjedő betegségek előfordulása folyamatosan emelkedik. A Semmelweis Egyetem különösen az echinococcosisra szeretné felhívni a figyelmet, amely egy ilyen súlyos betegség.
Magyarországon egyre gyakoribbá válik egy olyan betegség, amely állatról emberre terjed, és galandféreg okozza: ez az echinococcosis. A betegség terjesztésében főként aranysakálok, rókák és kutyák játszanak szerepet, így jelentős egészségügyi kockázatot jelenthet - figyelmeztetett a Semmelweis Egyetem közleményében. Emellett hangsúlyozták, hogy a velünk élő, gondozott és rendszeresen paraziták ellen védett kutyák és macskák általában ritkán jelentenek veszélyt az emberekre, hiszen ők nem gyakori hordozói ennek a fertőző betegségnek.
Az utóbbi években drámai mértékben megnövekedett az echinococcosisos megbetegedések előfordulása.
Ennek ellenére az utóbbi időszakban aggasztó módon növekvő tendenciát mutat az echinococcosis, amely komoly kockázatokat hordoz magában. Az Európai Járványügyi Központ statisztikái szerint 2023-ban a kontinensen 929 emberi megbetegedést regisztráltak, szemben a 2022-es 739, a 2021-es 592 és a 2020-as 574 esettel. Magyarországon is hasonló emelkedés tapasztalható: míg 2020-ban csupán 4 esetet diagnosztizáltak, tavalyelőtt már 19, 2021-ben 7, 2022-ben pedig 9 megbetegedést észleltek.
Dr. Kardics Kinga, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika Infektológiai Osztályának szakorvosa hangsúlyozta, hogy az echinococcosis egy galandféreg által okozott betegség, amely komoly kockázatot jelent mind a háziállatok, mind az emberek számára. A fertőzött rókák és aranysakálok bélsarával ürülő férgek és peték hosszú időn keresztül, akár egy évig is életképesek maradhatnak. Amikor a kutyák szaglászás közben vagy játék során érintkeznek ezekkel a petékkel, és azok a szájüregükbe, orrukba, vagy szőrükre kerülnek, a kutyák lenyalva azokat, könnyen megfertőződhetnek. Ezután az állatok további fertőzési láncot indíthatnak el, például ha megnyalják a gazdájuk kezeit, és a megfelelő kézmosás elmaradása miatt a peték az emberi szervezetbe kerülnek.
A fertőzés az emberi szervezetben ciszták kialakulását idézheti elő.
Az echinococcosis egy komoly, rejtett betegség, amely súlyos következményekkel járhat. A fertőzés következtében ciszták alakulhatnak ki a májban, lépben, tüdőben, sőt, akár az agyban vagy a csontokban is. Emberi és állati esetekben egyaránt előfordulhat. Az emberi fertőzés azonban gyakran hosszú ideig lappang, mivel a ciszták ritkán nőnek olyan méretűre, hogy tüneteket okozzanak. Éppen ezért sok esetben véletlenül derül fény a betegségre, például egy más célból végzett képalkotó vizsgálat során. Amennyiben tünetek jelentkeznek, azok súlyossága nagymértékben függ a ciszták elhelyezkedésétől és méretétől. Ha például a májban találhatók, hasi fájdalmat vagy sárgaságot okozhatnak; míg ha a tüdőben helyezkednek el, akkor köhögés és véres köpet is előfordulhat. Fontos, hogy ne csak azok keressenek fel orvost, akik tapasztalják ezeket a tüneteket, hanem azok is, akiknek a kutyája echinococcosisban hunyt el, mivel a betegség emberre is átterjedhet. Az időben történő diagnózis és kezelés kulcsfontosságú a betegség szövődményeinek megelőzésében.