Határok átlépése kisállattal A határátlépés izgalmas kaland, de ha kedvencünket is magunkkal visszük, az élmény még különlegesebbé válik. Az utazás előtt érdemes alaposan felkészülni, hiszen a házi kedvenceknek sajátos igényeik és szabályaik vannak. Legy


A szabadságolások időszakában egyre több állattartó keres információt arról, hogyan utazhat kedvencével külföldre. Ennek kapcsán megkerestük dr. Pálosi Csabát, a marosvásárhelyi Noé Bárkája kisállatklinika vezetőjét, hogy tisztázzuk az esetleges újdonságokat és fontos tudnivalókat.

Aki házi kedvencével tervez külföldi utazást, az uniós előírásoknak eleget kell tennie. Jelenleg Iaşi megyében veszettségi góc van, ezért szigorodtak a határellenőrzések.

Fontos, hogy mindig figyelmet fordítsunk az útlevél ügyintézésére, és utazásunk előtt tájékozódjunk a külképviseletek információiról, függetlenül attól, hogy uniós vagy nem uniós tagállamba készülünk kisállat társaságában.

Az uniós jogszabályok lehetővé teszik, hogy az EU területén belül az állattartók magukkal vigyék kedvenceiket, mint például kutyáikat, macskáikat vagy akár vadászgörényüket is. E jogszabályok vonatkoznak arra az esetre is, amikor egy háziállat nem uniós országból vagy területről érkezik az EU-ba. Kivételektől eltekintve, bizonyos feltételeknek teljesülniük kell ahhoz, hogy a kis kedvencek elkísérhessék gazdáikat egy másik uniós tagállamba, illetve hogy beutazhassanak az EU-ba egy nem uniós országból.

A leglényegesebb, hogy az állatok rendelkezzenek az országos adatbázisba regisztrált azonosítóval, más néven mikrochippel, emellett fontos, hogy megkapják a veszettség elleni védőoltást, valamint részesüljenek a galandféreg elleni kezelésben is.

Amennyiben a háziállat a gazdájával együtt uniós tagállamok között, vagy éppen uniós országból Észak-Írországba, illetve onnan vissza valamelyik EU-s országba utazik, elengedhetetlen, hogy érvényes európai kisállatútlevél legyen a birtokában.

A macskák és a görények is azonosítóval ellátva szállíthatók.

A román állategészségügyi törvény értelmében a kutyák esetében kötelező a mikrocsipes azonosítás, míg a macskákra ez a követelmény nem vonatkozik az országhatárokon belül. Azonban, ha a kisállatok elhagyják az országot, szükség van egy kisállatútlevélre, amely igazolja a mikrocsipes azonosítást, valamint a veszettség elleni oltást és a féregtelenítést, mindezeket az egészségügyi könyvben kell feltüntetni.

Az útlevél elkészítésének feltétele a veszettség elleni védőoltás, amit csak legfeljebb három hónapos vagy annál idősebb állat kaphat meg. Amikor az állat az első alapoltást megkapta, 21 napnak kell eltelnie az immunizálásig, azt megelőzően nem utazhat.

Ha az állat gazdája véletlenül megfeledkezett a veszettség elleni védőoltás időpontjáról, és már egy év eltelt, akkor újra meg kell várni a 21 napos immunizációs időszakot a vakcina beadása után. Ezért kiemelten fontos, hogy az oltás napra pontosan, vagy még inkább előre történjen, főleg ha az állat gazdája külföldi utazást tervez. Emellett bizonyos országok szigorúan ellenőrzik a kisállatútlevélben a féregtelenítés feltüntetését, amit legkésőbb öt nappal az utazás előtt kell elvégezni. Továbbá, a bolhák és kullancsok elleni védekezés is ajánlott, hogy az állat mindenképpen egészséges és biztonságos legyen az utazás során.

A kisállatútlevél élethosszig tartó érvényességgel bír.

Az európai kisállatútlevél egy uniós szabványosított okmány, amely nélkülözhetetlen az uniós tagállamok közötti utazások során. Ez az útlevél részletes információkat tartalmaz a kedvtelésből tartott állatról, beleértve a mikrocsip vagy tetoválás azonosító kódját, a veszettség elleni védőoltásokról készült nyilvántartásokat, valamint a tulajdonos és az útlevelet kiállító állatorvos elérhetőségeit. Az útlevél kiállítását bármely engedéllyel rendelkező állatorvos végezheti, amennyiben az illetékes hatóság ezt jóváhagyta, és kizárólag kutyák, macskák és vadászgörények részére állítható ki. Az útlevél a kedvtelésből tartott állat teljes életén át felhasználható, feltéve, hogy az állat érvényes veszettség elleni oltással rendelkezik. Fontos megjegyezni, hogy ha valaki más típusú kedvtelésből tartott állattal, például madarakkal, vízi díszhalakkal, hüllőkkel, rágcsálókkal vagy nyulakkal kíván utazni egy másik uniós országba, akkor mindenképpen tájékozódnia kell az adott ország beutazási követelményeiről.

A tagállamok között akad néhány, amely lehetővé teheti a 12 hetesnél fiatalabb, veszettség ellen még nem oltott állatok behozatalát, valamint a 12-16 hetes korcsoportba tartozó, már vakcinázott egyedekét, azonban figyelembe kell venni, hogy az immunitás még nem alakult ki (mivel az oltás érvényességéhez szükséges 21 napos időszak még nem telt el). Ennek megfelelően az EU minden tagállama saját hatáskörében dönthet arról, hogy engedélyezi-e a fiatal állatok területére történő bejutását.

Ha a rendeltetési tagállam ezt engedélyezi, az alábbi követelményeknek kell eleget tenni: a tulajdonos vagy a felhatalmazott személy köteles kiállítani egy nyilatkozatot, amely megerősíti, hogy az állat születése óta nem került kapcsolatba vadon élő, veszettségre hajlamos állatokkal. Ezt a nyilatkozatot a rendeltetési tagállam hivatalos nyelvén és angol nyelven kell elkészíteni. Alternatív megoldásként, ha az állat az anyaállattal együtt utazik, az anyaállatnak az ellést megelőzően érvényes veszettség elleni védőoltással kell rendelkeznie.

A szomszédos Magyarország szigorú szabályozásokat alkalmaz, és nem teszi lehetővé a 12 hetesnél fiatalabb, valamint a veszettség ellen nem immunizált kutyák, macskák és görények belépését. Továbbá, a 12-16 hetes korú, veszettség ellen vakcinázott állatok számára is szükséges az érvényes oltási igazolás, hogy beléphessenek az ország területére.

Related posts