Hányan is távoztak... 4. Külföldiek
Január 6. Mário Zagallo - Játékosként és edzőként is világbajnok lett
A kilencvenkét éves korában meghalt Mário Zagallo, a futball történetében elsőként lett játékosként és edzőként is világbajnok.
1931-ben született, gyerekként pilóta szeretett volna lenni, de rossz látása miatt meghiúsult ez a vágya. Pénzügyi tanulmányokat folytatott, szabadidejében futballozott egy helyi csapatban, ahol felfigyeltek rá, és végül futballista lett.
Nem is akármilyen: az 1950-es világbajnoki döntőn fiatal katonaként volt jelen, nyolc évvel később már a brazil válogatott támadójaként emelhette magasba a Jules Rimet-trófeát. 1958 után 1962-ben is világbajnok lett Brazíliával. Klubkarrierjét a Flamengónál és a Botafogónál töltötte. 1965-ben visszavonult. Edző lett, 1970-ben szövetségi kapitányként vezette világbajnoki címre Brazíliát - azt a válogatottat minden idők legjobb csapatának tartják: Zagallo keretét olyan játékosok alkották, mint Pelé, Jairzinho, Rivellino vagy éppen Tostao. Negyedik világbajnoki címét 1994-ben szerezte, a brazil válogatott másodedzőjeként.
Január 8. Franz Beckenbauer - A Császár
A 78. életévében elhunyt Franz Beckenbauer a német labdarúgás egyik ikonikus alakja volt, akinek neve örökre összefonódik a sportág történetével. A világbajnoki címmel büszkélkedő labdarúgó, edző és csapatvezető beceneve, "Der Kaiser" (a Császár), nem véletlenül ragadt rá; higgadt, mértéktartó és sportszerű stílusa, valamint technikai és taktikai zsenialitása révén érdemelte ki ezt a megtisztelő titulust. Innovatív gondolkodásával új dimenziót nyitott a játékban, hiszen ő volt az, aki a támadó söprögető szerepét megalkotta. Pályafutása során a kecses elegancia és az atléta fizikalitás egyesült benne, míg elméje a játékot egy igazi számítógép precizitásával átlátta.
Franz Beckenbauer, a labdarúgás igazi ikonja, 1965 és 1977 között összesen 103 alkalommal öltötte magára a német válogatott mezét. Pályafutása során nemcsak játékosként, hanem edzőként is világbajnoki címet szerzett. Miután 1977-ben belevágott az edzői pályafutásába, 1984 és 1990 között az NSZK válogatott szövetségi kapitányaként tevékenykedett. Ezen időszak csúcspontja 1990-ben következett be, amikor csapatával triumfált a világbajnokságon.
Az aranylabda elnyerésének örömteli pillanatait kétszer is átélte, mégpedig 1972-ben és 1976-ban. Ezen kívül négyszer lett az év európai labdarúgója, mégpedig 1966-ban, 1968-ban, 1974-ben és 1976-ban.
Február 16-án Anatolij Navalnij halálának körülményei sok kérdést vetnek fel, és a tények homályba burkolóznak.
A 48. életévét betöltött orosz ellenzéki politikus, aki a Harp településen található 3. számú büntetőintézetben tartózkodott, sétát követően hirtelen rosszul lett, és gyakorlatilag azonnal elvesztette az eszméletét. Az újraélesztési kísérletek sajnos nem hozták meg a várt eredményt, és az orvosi személyzet végül megállapította a halál bekövetkeztét. Jelenleg vizsgálat folyik annak kiderítésére, mi állhatott Navalnij halálának hátterében. Az állami médiaügynökség értesülései szerint a tragédikus esemény hátterében egy leszakadt vérrög állt.
Alekszej Navalnij, Putyin elnök politikájának éles kritikusa, világszerte ismertté vált bátor fellépésével. 2020 augusztusában, amikor Szibériában tartózkodott, merénylet áldozata lett, amelyet idegméreggel hajtottak végre ellene. Külföldi orvosi kezelését követően 2021 januárjában visszatért Moszkvába, ahol azonnal őrizetbe vették. Ezt követően a bíróság a korábban kiszabott felfüggesztett büntetését, a próbaidő megszegése miatt, letöltendő szabadságvesztésre változtatta. Később egy moszkvai bíróság kilenc év börtönre ítélte csalás és a bíróság megsértése miatt. Tavaly augusztusban pedig újabb súlyos büntetést kapott: szélsőséges csoport létrehozása, szélsőséges tevékenység finanszírozása, szélsőségességre való felbujtás és az állampolgárok jogait sértő nonprofit szervezet alapítása miatt összesen 19 év fegyházra ítélték.
Putyin legkritikusabb bírálójának halála körül sok a bizonytalanság, a közvélemény nem hiszi el a hivatalos magyarázatot, és azt a verziót fogadja el, miszerint Navalnijt a börtönben a hatóságok megmérgezték.
Június 20-án ünnepeljük Donald Sutherland születésnapját, aki sosem kapta meg az Oscar-díjat, mégis pályafutása alatt számos elismerést zsebelt be. Az ikonikus színész karrierje során sok emlékezetes szerepben brillírozott, és bár az Akadémia nem jutalmazta őt ezzel a rangos díjjal, a szakma és a közönség elismerése mindennél többet ér.
A hosszú betegség után Miamiban elhunyt Donald Sutherland, az Emmy- és Golden Globe-díjas kanadai színész, aki 88 évet élt. Halála néhány hónappal megelőzte a Made Up, But Still True című emlékirata megjelenését, amely várhatóan sok érdeklődőt vonzott volna.
Sutherland olyan legendás filmekben tűnt fel, mint a A piszkos tizenkettő, a Ne nézz vissza! vagy a Klute. Emellett ő formálta meg Snow elnök karakterét is a közkedvelt Az éhezők viadala sorozatban.
A színészet mellett a politika is érdekelte, aktivistaként tiltakozott Henry Fonda oldalán a vietnámi háború ellen, megmozdulásaik egy részét az 1972-es F.T.A. című dokumentumfilmben meg is örökítették. Gondolkodását a világról a karaktereibe is beépítette, és remélte, hogy a filmek mondanivalója edukálja a társadalmat. 2015-ben a BBC-nek azt nyilatkozta, hogy Az éhezők viadala története, ami egy zsarnoki vezető legyőzéséről is szól, felnyitja a fiatal rajongók szemét, akik tudatosabbá válnak és érzékenyebbé az őket körülvevő világ folyamataira.
Bár az amerikai filmeknek köszönheti a hírnevét, 1978-ban szülőhazájától - Kanadától - kapott állami kitüntetést a munkásságáért. Annak ellenére, hogy kiváló és elismert színész volt, sosem jelölték Oscar-díjra. 2017-ben azonban az Amerikai Filmakadémia Oscar-életműdíjjal ismerte el Sutherlandet.
Július 22. John Mayall - Gitáros, billentyűs és szájharmonikás
John Mayall, aki 90 éves korában hunyt el, fiatalon, főiskolás évei alatt hozta létre első zenekarát. Miután számos kislemezt készített és klubokban lépett fel, 1966-ban ért el igazán nagy sikert, amikor Eric Clapton csatlakozott az 1963-ban alapított Bluesbreakers együtteshez. A Mayall, Clapton, McVie és Flint alkotta formáció minden idők egyik legkiemelkedőbb brit blues zenekarának számít, és 1968-ig varázsolt el minket zenéjével.
A hetvenes években a gitáros, billentyűs, szájharmonikás Mayall visszavonult a szakmából, majd 1982-ben újjá szervezte a Bluesbreakerst, és 1984-ben állandó zenekart hozott létre, amely világszerte, köztük Magyarországon is fellépett: először 1985-ben a Kisstadionban.
Mayallt kétszer jelölték Grammy-díjra, és 2005-ben Nagy-Britanniában elnyerte a Brit Birodalom Rendje tiszti fokozatát (Officer of the Order of the British Empire). 2024-ben a Rock & Roll Hall of Fame tagjává vált, míg az 1966-os "Blues Breakers With Eric Clapton" című albumát a legjobb brit blues albumok között tartják számon, így méltán vívta ki helyét a zenei történelemben.
Augusztus 18-án emlékezünk meg Alain Delonról, a francia filmcsillagról, aki karizmájával és tehetségével meghódította a mozi világát. Delon nem csupán egy színész volt, hanem egy igazi kultikus figura, aki a francia új hullám mellett is maradandót alkotott. Számtalan emlékezetes szerep fűződik a nevéhez, melyek során a szenvedélyes és titokzatos karakterek megformálása révén vált a nemzetközi filmművészet egyik ikonjává. Ezen a napon érdemes felidézni a legendás filmjeit és a hatását, amely a mai napig érezhető a filmes világban.
A francia színész élete 88 évig ívelt, tele izgalmas fordulatokkal. Gyermekkora nem éppen hétköznapi eseményektől mentesen telt; szülei válása után lázadó természetével és kalandvágyával már korán kitűnt a tömegből. Kalandjai és szabad szelleme már fiatal korában is nyilvánvalóvá váltak, formálva ezzel későbbi életét és karrierjét.
Delon karrierje egy különleges úton indult, amely a francia hadsereg kötelékébe vezetett. Ejtőernyősként teljesített szolgálatot, majd a leszerelését követően a modellvilágban próbálta ki magát. Az 1950-es évek elején végül belépett a filmiparba, ahol azonnal felkeltette a közönség és a filmes szakma érdeklődését vonzó megjelenésével és lenyűgöző karizmájával.
Delon a hatvanas és hetvenes évek legendás filmjeiben ragyogott, ahol nemcsak színészként, hanem rendezőként és producerként is megmutatta tehetségét. 2019-ben a cannes-i filmfesztiválon életműdíjjal ismerték el pályafutásának kiemelkedő teljesítményét.
Öt évvel ezelőtt a legendás színészóriás súlyos agyvérzést szenvedett el, ami miatt hosszú heteket kellett a párizsi kórház intenzív osztályán töltenie. Ahogy állapota javult, egy svájci klinikán folytathatta a rehabilitációját. Az idei év kezdetén pedig már arról érkeztek hírek, hogy az idős filmsztár gondnokság alá került.
November 4. Quincy Jones - Akinek Michael Jackson sokat köszönhetett
A 91. életévében elhunyt Quincy Jones, a zeneipar egyik ikonikus személyisége, otthonában, szerettei körében távozott az élők sorából. Jones neve összefonódik Michael Jackson legendás "Thriller" albumával, amelynek producereként hatalmas hatással volt a popzene világára.
A szuperproducer, hosszú pályafutása alatt 80 Grammy-jelölést kapott, amit 28 alkalommal nyert meg.