Gyermektraumatológiai fejlesztések a Klinikai Központban: Új lehetőségek a fiatal páciensek számára A Klinikai Központban folytatott gyermektraumatológiai fejlesztések célja, hogy még jobb ellátást biztosítson a fiatal betegeknek. Az innovatív megoldások


A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Kenézy Gyula Campusán új gyermektraumatológiai részleg nyílt meg, amely jelentős előrelépést jelent a kis betegek ellátásában. A fejlesztések keretében az Ortopédiai és Traumatológiai Klinikán három modern kórtermet alakítottak ki. Ezzel a balesetek következtében sérült gyermekek számára egy olyan korszerű és barátságos környezetet biztosítanak, amely a korábbi ellátás színvonalát messze meghaladja.

- A Debreceni Egyetem Klinikai Központ integrációja eredményeként egy több mint négymilliós betegforgalommal rendelkező egészségügyi intézmény jött létre, amely régiós, bizonyos esetekben határokon átnyúló feladatkörrel bír. A progresszivitás legmagasabb szintjén végzett tevékenységünk kiterjed a gyermekgyógyászati ellátásra is. A gyermeksürgősségi szakterületen az elmúlt időszakban jelentős infrastrukturális és szakmai fejlesztések történtek a Klinikai Központunkban. E fejlődési folyamat egy újabb állomása az Ortopédiai és Traumatológiai Klinika szakmai felügyelete alatt álló gyermektraumatológiai részleg kialakítása is, mely színvonalas környezetben, magas felszereltséggel áll a baleseti ellátás szolgálatában - mondta Szabó Zoltán professzor, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ elnöke.

A fekvőbeteg-ellátás keretein belül két négyágyas és egy kétágyas kórterem került kialakításra, míg a járóbeteg-ellátás fejlesztése érdekében egy gyermektraumatológiai várót és triázs helyiséget hoztak létre. A Klinikai Központ vezetősége szerdán személyesen járt a helyszínen, hogy megismerje az új gyermektraumatológiai részleg működését és tevékenységeit.

A Debreceni Egyetem a fejlesztéseknek köszönhetően immáron a progresszivitás legmagasabb szintjén végzi a gyermektraumatológiai ellátással kapcsolatos feladatokat. A Klinikai Központban évente húszezer gyermeket látnak el járóbetegként, míg csaknem ötezer kiskorú baleseti sérültet fekvőbetegként kezelnek. 2024-ben a baleseti sérülés miatt kivizsgált sérültek több mint nyolc százaléka 18 évnél fiatalabb volt.

- A gyermeksérültek eddig a felnőttekkel közösen, egységesen kerültek ellátásra az Ortopédiai és Traumatológiai Klinikán. 2024-től azonban hazánkban a gyermektraumatológia önálló szakma az orvosláson belül, így lehetőségünk nyílt, hogy a sérült gyermekeket a legkorszerűbb módszerekkel, egységes elvek alapján lássuk el. A fejlesztések révén elkülönítve tudjuk a beteg gyermekeket ápolni és az önálló kórtermekben a szülők is hatékonyabban segíthetik gyermekük gyógyulását - emelte ki Urbán Ferenc, az Ortopédiai és Traumatológiai Klinika traumatológiai és kézsebészeti szakmai koordinátora.

Karácsonyi Zoltán, az Ortopédiai és Traumatológiai Klinika ortopédiai szakmai koordinátora hangsúlyozta, hogy a kórtermek újratervezésével a klinika egy gyermekközpontú, európai színvonalú ellátóhelyszínnel bővült. Az új részleg lehetővé teszi, hogy a fejlődési és születési rendellenességekkel, valamint patológiás törésekkel küzdő gyermekek nyugodtabb és diszkrétebb környezetben részesüljenek ellátásban, mint korábban.

Az aneszteziológusok legfontosabb feladata, hogy a műtéti beavatkozások során minimalizálják a betegek fájdalmát. Míg a felnőttek gyakran képesek kezelni a fájdalmukhoz kapcsolódó reakcióikat, a gyermekek e tekintetben jelentős kihívásokkal néznek szembe. Ezért elengedhetetlen, hogy a kezelési környezet diszkrét, nyugodt és barátságos legyen. Az Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Klinika a gyermekek hatékonyabb ellátásának érdekében létrehozott egy külön gyermekaneszteziológiai munkacsoportot - mondta el Fülesdi Béla professzor, a klinika vezetője.

Nagy Mária Edit, az Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Klinika aneszteziológia-intenzív terápiás szakorvosa, a gyermekaneszteziológiai csoport vezetője úgy véli: a szakemberek szoros együttműködésével kialakított kórtermekben és váróteremben a gyermekek sérülésekből fakadó fájdalmai, szorongásai és félelmei is könnyebben oldódnak majd, segítve ezzel mielőbbi gyógyulásukat.

Baleseti sérülés esetén orvosi vizsgálatra a Kenézy Gyula Campus baleseti és betegfelvételi ambulanciáján kell regisztrálni. Az oda vezető utat betegirányító és tájékoztató táblák segítik.

Természetesen! Íme egy egyedibb megfogalmazás: **Médiaközpont - Észak- és Kelet-Európa** Ha további részletekre van szükséged, vagy más stílusban szeretnéd, csak szólj!

Related posts