Grönland miniszterelnöke határozott üzenetet intézett Donald Trumphoz: Grönland nem kerül eladásra.


"Grönland a mi otthonunk. Soha nem fogunk eladni, és nem is fogunk eladók lenni. A szabadságunkért folytatott hosszú küzdelmünket nem engedhetjük el" - jelentette ki Mute Egede miniszterelnök a legutóbbi közleményében.

Trump vasárnap bejelentette, hogy Ken Howery, aki korábban Stockholmban töltötte nagyköveti posztját, Dániába akkreditált nagykövetként folytatja pályafutását. A bejelentés során szóba került a több mint 600 éve Dániához tartozó, félautonóm Grönland is, ahol jelentős amerikai légitámaszpont található.

"A világ szabadságának és a nemzetbiztonságnak védelme érdekében az Egyesült Államok úgy véli, hogy elengedhetetlen a Grönland feletti tulajdonjog és ellenőrzés megszerzése" – fogalmazott Trump a Truth Social közösségi platformon.

Trump, aki 2025. január 20-án teszi le a hivatali esküt, nem fejtette ki részletesebben ezt a gondolatot.

Rasmus Jarlov, a dán ellenzéki Konzervatív Párt parlamenti képviselője az X mikroblog portálon hangsúlyozta, hogy a Grönland feletti kontroll kérdése nem lehet vita vagy tárgyalás tárgya. A dán kormánynak világosan kell kommunikálnia ezt az álláspontot.

"Fontos, hogy megakadályozzuk az amerikai törekvések folytatását a dán terület ellenőrzésére" - jelentette ki Jarlov, a parlament védelmi bizottságának elnöke.

A mintegy 56 ezer lakosú sziget, amelynek a fővárosa - Nuuk - közelebb fekszik New Yorkhoz, mint a dán fővároshoz, Koppenhágához, ásványi kincsekben, kőolajban és földgázban gazdag. Ezek kiaknázása azonban lassan fejlődik, a sziget így gazdaságilag a halászat eredményességétől és a Dánia által nyújtott éves támogatástól függ.

A Pitufikk településen található légibázis miatt Grönland kiemelkedő stratégiai jelentőséggel bír az Egyesült Államok számára.

Trump 2019-es hivatali ideje alatt már kifejezte, hogy érdeklődik Grönland megvásárlása iránt. Azonban ezt a javaslatot Dánia és maga a sziget vezetése is határozottan elvetette, még mielőtt bármiféle hivatalos tárgyalás megkezdődhetett volna a kérdésben.

Trump vasárnap egy figyelemfelkeltő kijelentést tett, miszerint az Egyesült Államok fontolóra veszi a Panama-csatorna feletti ellenőrzés visszaállítását. A volt elnök azzal vádolta Panamát, hogy aránytalanul magas díjakat szab meg a közép-amerikai tranzitútnak, ezzel heves reakciót provokálva José Raúl Mulino panamai elnök részéről.

Related posts