A Magyar Művészeti Akadémia egy különleges gálaesttel tiszteleg a magyar kultúra napja előtt, ünnepelve a hazai művészet gazdagságát és sokszínűségét.

Az MMA által a magyar kultúra napja alkalmából megrendezendő gálaesten, melyet félszáz művész, köztük hat akadémikus közreműködésével mutatnak be holnap a Pesti Vigadóban, a szervezet elnökségének elismerő okleveleit is átadják. Turi Attila, az MMA elnöke mai sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a kitüntetést a "kiemelkedően magas színvonalú művészi tevékenység elismeréseként, a művészeti értékek közvetítésében és közkinccsé tételében, különösen a fiatalok támogatásában játszott meghatározó társadalmi szerepért vehetik majd át a díjazottak".
Turi Attila az MMA holnapi programjai között különös figyelmet szentelt a Pesti Vigadóban megrendezésre kerülő konferenciának, melynek címe: „Mi lesz veled, nyomtatott könyv?” Ez az esemény a kortárs magyar olvasói szokások alakulását vizsgálja, és betekintést nyújt a Gutenberg-galaxis kihívásaival szembeni igények változásába is. A konferencia résztvevői ennek kapcsán a könyvpiac jövőbeli lehetőségeit és a fejlődés lehetséges irányait is alaposan megvitatják.
A nap harmadik programjaként említette az MMA elnöke a Jövő építészete című vitaestsorozat következő programját, melyet a Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ első kiállítóhelyeként is szolgáló Walter Rózsi-villában tartanak meg. Az esten Salamin Ferenc, az MMA építőművészeti tagozatának vezetője, Martinkó József, az Octogon magazin főszerkesztője, Dósa Papp Tamás építész és Schreck Ákos, az MMA Művészeti Ösztöndíjprogramjának alumni ösztöndíjas művésze vitatja meg, hogy a mai magyar építészek miként viszonyulnak Makovecz Imre örökségéhez, mennyire ismerik és értik az organikus iskola eszközeit és szimbolikáját, és hogyan alkalmazzák azokat a kortárs építészetben. Elhangzott: az építészeti vitaestsorozat idén öt alkalommal jelentkezik majd, kettő tavasszal, kettő pedig ősszel lesz.
Kiss János, az MMA alelnöke ezt követően elmondta: 2022. október 12-i közgyűlésükön döntöttek arról, hogy hazánkban hét regionális munkacsoportot hoznak létre. A művészeti akadémia akkori elnöke, Vashegyi György együttműködési megállapodást kötött a Magyar Tudományos Akadémiával (MTA), hogy a tudós társaság öt vidéki központjában a művészeti akadémia is helyet kapjon. Ennek megfelelően Veszprémben, Pécsett, Szegeden, Debrecenben és Miskolcon az MTA épületében berendezett irodából segítik és támogatják a régió művészeti életét. Az MMA Győrben és Veszprémben azonban saját irodát létesített. Kiss János hangsúlyozta: az elmúlt három évben a magyar ajkú művészek összefogtak, hogy a magyar kultúra fejlődését segítő munkájukat Erdélyben is megkezdhessék. Ennek érdekében
Rátóti Zoltán, az MMA másik alelnöke a Pesti Vigadó kulturális stratégiájáról osztotta meg gondolatait. Elmondása szerint Nagy Zsombor, az épület igazgatója, kiemelt célként tűzte ki, hogy a Pesti Vigadó egy vibráló, élő és dinamikus intézménnyé váljon, amely méltó helyet kap a főváros kulturális palettáján. Hozzátette, hogy az MMA-t és a Vigadót is szeretnék nyitottabbá tenni a közönség és a művészek számára.
Az alagsorban jazzklub indul, a földszinti kiállítótérben pedig február 21-én megnyílik Schrammel Imre Kossuth- és Munkácsy Mihály-díjas keramikusművész kiállítása. Március 4-én Kocsis Zoltán emlékkoncertek címmel Ránki Dezső tartja zongoraestjét, öt nappal később Zalán Tibor Idegenek és ismerősök című produkcióját nézhetik meg az érdeklődők, 10-én pedig családi programokkal, tánccal és zenével fűszerezett egynapos fesztiválon vehetnek részt a Pesti Vigadó épületében. Egy hónappal később, április 28-án Hegedű versus zongora címmel tartja Baráti Kristóf, Balázs János, Pál István Szalonna és Berecz Mihály közös koncertjüket.
Richly Gábor főtitkár bejelentette: az MMA fontos feladataként digitalizált formában, a világhálón is elérhetővé szeretné tenni a magyar művészek portréit. Az A-Z Opus nevű adatbázis az összes művészeti ágat le kívánja fedni. Richly Gábor jelezte: a közönség számára is elérhető honlapon másfél év alatt több mint félezer művész szakmai életútját mutatták be, illusztrációképpen pedig 15 ezer jó minőségű képet is mellékeltek. Elmondta: az adatbázis további bővítésén túl arra is törekszenek, hogy az alkotók a saját műveiket is fel tudják tölteni.
Jelenleg az MMA-nak 350 akadémikus tagja van, és emellett 930 köztestületi taggal is büszkélkedhet. Az utóbbi kategóriába február 21-ig új művészek jelentkezését várják. A csatlakozás feltétele, hogy a jelentkezők rendelkezzenek valamilyen tagozati díjjal, miniszteri adományozású művészeti díjjal, vagy legalább egy középszintű művészeti elismeréssel. Az MMA főtitkára továbbá megerősítette, hogy idén is folytatódik a pályázati rendszer, amelynek keretösszege jelentősen meghaladja a tavalyit.
A korábbi évekhez hasonlóan az idei évben is lehetőség nyílik tagozatonként 30 millió forint, összesen pedig 270 millió forint értékű támogatás elnyerésére. Az első pályázati felhívás a magyar kultúra napját követően fog megjelenni az MMA hivatalos weboldalán, míg a második felhívás nyárra várható. Emellett kiemelt kulturális programok támogatására 130 millió forint, tagozati programokhoz összesen 180 millió forint, regionális kezdeményezésekre 80 millió forint, valamint szakmai szervezetek működésének támogatására 90 millió forint áll rendelkezésre. Az akadémia évente közel egymilliárd forintot szán művészeti ösztöndíjakra, díjakra és elismerésekre is.
Zárásként Túri Attila elnök bejelentette, hogy a fővárosi Bajza utca és a Városligeti fasor kereszteződésében egy új múzeumot és szabadidőközpontot terveznek, amely a magyar építészet gazdag múltját állandó és időszaki kiállítások formájában fogja bemutatni.