Ezt nyáron ne a kozmetikustól várd el – az életmódváltásra is figyelnünk kell, hogy megóvjuk bőrünket a káros hatásoktól.


A nyári bőrápolás nem csupán annyiból áll, hogy leemelünk egy fényvédőt a polcról. De mi a teendő, ha mindent megtettünk az önmérséklet érdekében, és mégis leégünk? Mit tegyen az, akinek problémás a bőre, és milyen termékekkel érdemes felkészülni a nyaralásra? Milyen ételek segíthetnek abban, hogy bőrünk ragyogóbb legyen? Szakértők segítségével jártunk utána a különböző hiedelmeknek, valamint a hatékony és kevésbé hasznos praktikáknak.

A nyár közepén járunk, és a hőmérséklet egyre gyakrabban lépi túl a 30 fokot. A napfény ereje is fokozódik, így nem meglepő, hogy egyre több figyelmeztetést kapunk a magas UV-sugárzásról. Ebben a forró időszakban kiemelten fontos, hogy bőrünket megfelelően védjük. De mik is azok az alapvető szabályok, amelyeket érdemes szem előtt tartani? Először is, érdemes tisztázni, mit is jelent az SPF, a fényvédőkön feltüntetett faktorszám. Ez megmutatja, hogy az adott termék használatával hányszor hosszabb ideig tartózkodhatunk a napon anélkül, hogy leégés veszélyének tennénk ki magunkat. Fontos azonban megjegyezni, hogy függetlenül a fényvédő használatától, minden bőrtípusra és életkorra érvényes, hogy a 11 és 15 óra közötti időszakban a napozást érdemes minimalizálni. Még a legjobb fényvédők sem nyújtanak teljes védelmet ebben az időszakban, ezért a legjobb, ha inkább árnyékba húzódunk, vagy más módon óvjuk bőrünket a káros hatásoktól.

Fontos megjegyezni, hogy a bőr védelme szempontjából eltérő igények merülhetnek fel, attól függően, kinek milyen típusú megoldások felelnek meg a legjobban és biztosítanak megfelelő biztonságot. "Különösen ajánlott magasabb faktorszámú napvédő használata érzékeny, világos bőrűek számára, valamint azoknak, akik hajlamosak a fokozott pigmentációra vagy rendelkeznek anyajegyekkel. Azoknak, akiknek problémás a bőrük, például aknés, rosaceás vagy pigmentfoltos, szintén kiemelten fontos, hogy megfelelő fényvédőt alkalmazzanak, és ezt lehetőség szerint kétóránként újra kenjék" – hívja fel a figyelmet Hajagos Andrea, szépségterapeuta.

A napvédelem világában két fő típusú fényvédőt különböztetünk meg: a fizikai és a kémiai formulákat. A fizikai fényvédők nem szívódnak fel a bőrbe, hanem egy védőréteget képeznek a bőr felszínén, amely hatékonyan hárítja el a káros UV-sugarakat. Ezek a készítmények viszont rövidebb hatástartamúak, ezért fontos, hogy gyakrabban újra alkalmazzuk őket. A kémiai fényvédők esetében pedig javasolt, hogy legalább 20-30 perccel napozás előtt vigyük fel a bőrünkre, hogy biztosan kifejthessék a hatásukat.

Juhász Klára bronzkoszorús kozmetikusmester szerint ha napközben szeretnénk újra bekenni a bőrünket fényvédővel, nagyon fontos, hogy előtte töröljük át olyan tonikkal, amely tenzideket, vagyis felületaktív, tisztító hatású anyagokat tartalmaz, hogy ne kenjük rá a "koszos" bőrünkre a fényvédő kozmetikumot.

Bár egyre gyakrabban esik szó a témáról, sokan még mindig ragaszkodnak különféle téveszmékhez, amelyek megakadályozzák őket abban, hogy megfelelően védekezzenek.

Related posts