Ezért érdemes zöldséggel indítani az étkezéseket: segít stabilizálni a vércukorszintet és növeli az energiaszintet. - Házipatika


Az anyagcserénk szempontjából kulcsfontosságú lehet, hogy az ételeket milyen sorrendben fogyasztjuk el.

Sok wellnessinfluenszer szerint a vércukorszint hirtelen ingadozásainak, a gyulladások csökkentésének és az energiaszint növelésének érdekében érdemes figyelembe venni az étkezések sorrendjét. Bár az étkezések ilyen módon történő megtervezése igényel némi odafigyelést, a szakértők szerint valóban hasznos lehet. Az ideális sorrend: először a zöldségek vagy rostban gazdag ételek, majd a fehérjék és zsírok, végül pedig a szénhidrátok következnek. Ez a megközelítés segíthet a tápanyagok hatékonyabb felszívódásában és a stabilabb energiaszint fenntartásában.

Jessica Hernandez dietetikus a VerywellHealth.comnak azt javasolja, hogy érdemes a keményítőmentes zöldségekkel, mint a brokkoli vagy az uborka, kezdeni az étkezéseket. Ezek a zöldségek segítenek lelassítani az emésztést és stabilan tartani a vércukorszintet. A rostban gazdag ételek után pedig jöhetnek a fehérjék és zsírok, mint például csirke, hal, tofu, tojás, olívaolaj vagy avokádó. "Ezek az ételek szintén hozzájárulnak a vércukorszint egyensúlyban tartásához, és segítenek abban, hogy valóban jóllakottnak érezzük magunkat" - tette hozzá. Végül a keményítők és cukrok, mint a kenyér, tészta vagy gyümölcs, kerüljenek az étkezés végére; ezzel csökkenthetjük a vércukorszint hirtelen emelkedésének kockázatát.

A vércukorszint minden étkezés után emelkedik, ami természetes reakció, mivel a szervezet inzulint termel, hogy támogassa a táplálékból származó glükóz feldolgozását. Cukorbetegeknél azonban ez a mechanizmus nem működik optimálisan. A tartósan magas vércukorszint pedig komoly egészségügyi gondokat, például szív- és vesebetegségeket okozhat a hosszú távú következményeként. Egy 2022-es kutatás rámutatott, hogy ha a cukorbetegek először zöldségeket fogyasztanak a szénhidrátok előtt, az segíthet a vércukorszintük stabilizálásában. Éppen ezért a vércukorszint folyamatos nyomon követése elengedhetetlen a diabéteszes betegek egészségének megőrzéséhez.

"Nem kell minden egyes étkezésnek tökéletesnek lennie, de úgy gondolom, hogy még akkor is lehet némi előnye, ha napi egy vagy két étkezésnél figyelünk erre a sorrendre" - mondta Hernandez. A cukorbetegeknek pedig nem ajánlott erre cserélniük azokat az étkezési szokásokat, amelyeket orvos javasolt számukra.

"A kutatások jelenleg nem támasztják alá, hogy az ételek sorrendjének ilyen típusú betartása előnyösebb lenne a cukorbetegség és más egészségügyi problémák kezelésére vonatkozó meglévő ajánlásoknál" - nyilatkozta Dr. Emma M. Laing dietetikus a portálnak. Ugyanakkor azok számára, akik nem szenvednek cukorbetegségben, ez a módszer valóban segíthet abban, hogy korábban jóllakottnak érezzék magukat. "Bár ennek a sorrendnek lehetnek kedvező hatásai az egészségre, nem tekinthető biztos megoldásnak" - tette hozzá Dr. Laing.

Related posts