Erasmus-ügy: Hat magyar egyetem, amely modellváltáson ment keresztül, jogi lépéseket tett az Európai Bizottság döntése ellen.
Az EU és az Orbán-kormány jogállamisági vitájának nincs köze a magyar egyetemekhez - közlik.
A Semmelweis Egyetem, az Óbudai Egyetem, a Debreceni Egyetem, az Állatorvostudományi Egyetem, a Miskolci Egyetem és a Dunaújvárosi Egyetem jogi lépéseket tettek az Európai Bizottság legfrissebb döntése ellen. Ez a határozat azt jelenti, hogy a Fidesz által alapítványi formába átkonvertált felsőoktatási intézmények továbbra is kizárásra kerülnek az Erasmus+ és Horizont programokból.
A szerkesztőségünk részére is eljuttatott közleményben felidézik, hogy az Európai Bizottság és az Orbán-kormány nézeteltérésének eredményeképpen 21 magyar egyetem és hallgatói, kutatói, klinikái és intézetei is belekerültek egy olyan politikai konfliktusba, amelynek során méltánytalanul hátrányos megkülönböztetésben részesülnek. Ez szerintük ellentmond az Európai Unió alapelveinek, úgy mint az egyenlő bánásmód, a tudományos szabadság, a diszkrimináció tilalma, illetve az ártatlanság védelme.
Hogy a keresetben a 21 érintett magyar egyetemből miért csak a nevezett 6 vesz részt, azt nem tudni, mindenesetre a kiadott közleményben helyenként felfedezhetők az Orbán-kormány narratívájának felhangjai. Úgy fogalmaznak például, hogy "az Európai Bizottság mostani döntése arra bizonyíték, hogy nem kívánnak párbeszédet folytatni, nem számítanak az immár két éve hangoztatott érvek, amelyek azt bizonyítják, hogy a modellváltással semmilyen módon nem sérült az egyetemi autonómia. Ezzel ellentétben az Európai Bizottság az, amely bele kíván szólni az egyetemi autonómiába, és mondvacsinált indokokkal felülbírálni az egyetemi döntéseket."
A helyzet tisztázása érdekében megállapították, hogy az Európai Tanácsnak a Magyarországi kormányzattal kapcsolatos problémái nem kapcsolódnak a magyar felsőoktatási intézményekhez. Ennek fényében a közleményt aláíró hat magyar egyetem jogi lépéseket tett, és keresetet nyújtott be az Európai Bizottság határozatával szemben az Európai Unió Bíróságának Törvényszéke előtt. "Határozott véleményünk, hogy az Európai Bizottság és a Tanács által a magyar kormány ellen felvetett jogállamisági aggályok nem szolgálhatnak jogszerű indokként a magyar egyetemek autonómiájának megsértésére, illetve a kutatók és hallgatók súlyos büntetésére" - hangsúlyozták. Ezen kívül kiemelték, hogy sem a magyar felsőoktatási intézmények, sem a kutatók vagy hallgatók nem kaptak lehetőséget arra, hogy kifejtsék álláspontjukat a vitáról és annak rájuk gyakorolt hatásairól.
A hétfői napon az Európai Bizottság bejelentette, hogy az Orbán-kormány nem tudta eloszlatni a jogállamiságot érintő aggályokat, amelyek az egyetemek alapítványi átalakításával kapcsolatosak. Ennek következtében a modellváltó egyetemek – ahogy a közlemény is hangsúlyozza, "az Európai Bizottság folyamatosan érkező korrekciós intézkedési ajánlásai miatt" – továbbra sem vehetik igénybe az Erasmus+ és a Horizont programokat. Mindez annak ellenére történik, hogy az Országgyűlés már elfogadta a közérdekű vagyonkezelő alapítványokra vonatkozó törvénymódosítást.
Megszületett a döntés az Európai Bizottságban, a 21 modellt váltott egyetem továbbra is kimarad az Erasmus+ és Horizont programokból