Ferenc pápa búcsúztatása megtörtént.

Giovanni Battista Re bíboros, a bíborosi kollégium dékánja, a Szentatya búcsúztatási szertartásán elmondott homíliájában kiemelte a pápa közvetlen kapcsolatát az emberekkel, valamint elkötelezettségét a szegények, a menekültek és a társadalom peremén élők iránt. Rámutatott továbbá arra is, hogy a Szentatya mindig a béke mellett állt ki, hangsúlyozva ezzel a szeretet és a megértés fontosságát a világban.
A vatikáni Szent Péter-bazilika előtti téren zajló szertartást vezető Giovanni Battista Re hangsúlyozta, hogy Ferenc pápa a nép közé élt, szívét mindenki felé megnyitotta. Közvetlen, informális stílusával mindenkihez, még az egyháztól távol állókhoz is közel tudott kerülni.
A bíboros azt is mondta: Ferenc pápa mélységesen érzékeny volt a kortárs drámákra. Osztozott globalizációs korunk félelmeiben, szenvedéseiben és reményeiben, és az emberek szívét közvetlenül és azonnal elérni képes üzenetekkel vigasztalt és bátorított.
Meggyőződése volt, hogy az egyház otthon mindenki számára, amelynek mindig nyitva állnak az ajtajai - mondta.
Emlékezzünk: az elhunyt egyházfő többször is képszerűen utalt az egyházra, mint egy "tábori kórházra", amely egy csata után áll, tele sebesült lelkekkel. Egy ilyen közösség képes mindenkihez közel hajolni, függetlenül attól, hogy ki miben hisz vagy milyen élethelyzetben találja magát, és gyógyító kezeivel enyhíti a fájdalmaikat.
Kiemelte, hogy Ferenc pápa számos figyelemre méltó lépést tett a menekültek és elvándorlók támogatására, miközben folyamatosan hangsúlyozza a szegények megsegítésének jelentőségét.
Jelentőségteljesnek nevezte, hogy Ferenc pápa első útja a sok ezer emberéletet követelő kivándorlás szimbólumának tekinthető Lampedusa szigetére vezetett.
Negyvenhét apostoli útja közül különösen fontos volt a 2021-es iraki látogatás, amelyet minden kockázat dacára vállalt. Ez a nehéz apostoli út gyógyírt kínált az ISIS miatt oly sokat szenvedett iraki lakosság nyílt sebeire, emellett fontos volt a vallásközi párbeszéd szempontjából is - értékelt.
A 2024-es, négy ázsiai és óceániai országot felölelő látogatásával a pápa elérte "a világ legszélsőbb, legelzártabb vidékeit" - fogalmazott Giovanni Battista Re.
Ferenc pápa folyamatosan kifejezte elkötelezettségét a háborúk elleni küzdelemben. Ahogyan fogalmazott, a háború csupán szenvedést, emberi életet követelő tragédiákat és a közösségi infrastruktúrák, mint például a lakóházak, kórházak és iskolák romba döntését eredményezi. A konfliktusok mindig súlyosabb állapotot hagynak maguk után, mint amilyenben a világot megtalálták, és ez mindenki számára fájdalmas és tragikus következményekkel jár.
Homíliája végén a bíborosi kollégium dékánja külön kéréssel fordult Ferenc pápához, aki szívesen zárja beszédeit azzal, hogy emlékezteti hallgatóságát az imádság fontosságára. Most azonban azt kérte, hogy a pápa imádkozzon értünk. Ferenc pápa erre így válaszolt: "Az égből kérlek, áldd meg az egyházat, Róma városát, és az egész világot! Ezt már megtetted múlt vasárnap, amikor az erkélyről megáldottad a bazilikát, és utoljára magadhoz ölelted Isten népét, lélekben összekapcsolva az emberiséget, amely őszinte szívvel keresi az igazságot, és folyamatosan táplálja a remény lángját" - osztotta meg Giovanni Battista Re.
A homília befejeztével Ferenc pápa, az egyház, minden nemzet és a korábbi pápák iránti könyörgések szólaltak meg francia, arab, portugál, lengyel, német és kínai nyelveken, kifejezve a közös hitünkből fakadó egységet.
Az áldozás után a Végső ajánlás és búcsúvétel (Ultima commendatio et valedictio) keretében Isten irgalmába ajánlották Ferenc pápa lelkét.
A gyászszertartás a Mindenszentek litániájával kezdődött, majd a keleti katolikus egyházak könyörgései következtek. Ezt követően Giovanni Battista Re szentelt vízzel hintette meg Ferenc pápa koporsóját, ezzel is kifejezve a tiszteletet és az emlékezést.
A kétórás szertartás befejeztével a koporsót visszavitték a Szent Péter-bazilikába, majd onnan tovább haladtak a Santa Maria Maggiore-bazilikába, ahol Ferenc pápa örök nyugalomra lelt.
A körülbelül hat kilométeres út során Ferenc pápa koporsóját egy különleges, üvegtetős pápamobilban szállították. A koporsót szállító jármű mellett több más autó is csatlakozott a menethez, amelyekben a pápa családtagjai, bíborosok, valamint az egyházfő közeli munkatársai és segítői foglaltak helyet. Az esemény méltóságteljes légkörét a résztvevők komoly arckifejezései és a körülöttük lévő csend is tükrözte.
Ferenc pápa koporsója a Gianicolo-domb alatti alagúton keresztül haladt, majd átkelt a II. Viktor Emánuel olasz király nevét viselő hídon. Útja során érintette a központi Velence teret, a Forum Romanumot és a híres Colosseumot, mielőtt végül a Santa Maria Maggiore bazilikához vezető útra kanyarodott. A menet lassú léptekkel haladt, lehetőséget adva a hívőknek, hogy méltó módon búcsúzhassanak Ferenc pápától.
A Santa Maria Maggiore-bazilika lépcsőin negyven "barátja" gyűlt össze, hogy búcsúztassák az elhunyt pápát. Köztük hajléktalanok, szegények, és néhány engedéllyel néhány órára szabadon engedett elítélt is volt, akikkel Ferenc pápa az elmúlt tizenkét év során szoros kapcsolatot épített ki. Mindannyian egy-egy fehér rózsát tartottak a kezükben, amely szimbolizálta a szeretetet és az emlékezést.
Ferenc pápa búcsúztatásán a világ 166 országának képviselői gyűltek össze. Az első sorban az argentin és olasz delegációk tagjai foglaltak helyet, közöttük Javier Milei argentin elnök, Sergio Mattarella olasz elnök, valamint Giorgia Meloni olasz miniszterelnök is jelen volt, ahogy azt az MTI híradása is megemlíti.