Sajnálattal értesítjük, hogy elhunyt Kiss Gy. Csaba.
Elhunyt Kiss Gy. Csaba: a Széchenyi-díjas tudós, az MDF alapító tagja és a közép-európai kultúra elkötelezett kutatója 81 éves korában távozott közülünk.
Egy korszakalkotó életút ért véget Kiss Gy. Csaba halálával, aki nemcsak a magyar irodalomtörténet, hanem a közép-európai kulturális kapcsolatok meghatározó alakja is volt. Az MDF alapító tagjaként és az ELTE docenseként generációkat inspirált.
A szomorú hírt Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke és a Magyar Demokrata Fórum (MDF) egyik alapítója osztotta meg hivatalos Facebook-oldalán. Kiss Gy. Csaba neve nem csupán a tudományos közéletben, hanem a rendszerváltás politikai színpadán is jelentős szerepet játszott.
Egy élet a tudomány és a közélet szolgálatának szentelve.
Kiss Gy. Csaba 1968-ban végzett az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán, ahol magyar-német szakon szerezte diplomáját. Fiatal korától kezdve a közép-európai kultúra és irodalom iránti szenvedélye határozta meg életét, és ez a lelkesedés végigkísérte pályafutását. Karrierje során számos neves pozíciót töltött be: 1974 és 1980 között a Nagyvilág című folyóirat rovatvezetőjeként dolgozott, később pedig 1988-tól 1992-ig a Hitel című lap munkatársaként folytatta tevékenységét.
1995-ben az ELTE Bölcsészettudományi Karának Művelődéstörténeti Tanszékén kezdett el tanítani, ahol számos fiatal elmében ébresztette fel a közép-európai irodalom és kultúra iránti szenvedélyt. Tudományos pályafutása alatt hangsúlyosan foglalkozott a lengyel és szlovák irodalommal, emellett a régió társadalmi és kulturális kapcsolatait is alaposan tanulmányozta, hozzájárulva ezzel a közép-európai tudományos diskurzus gazdagításához.
Az MDF alapító tagjaként a rendszerváltás élvonalában
Kiss Gy. Csaba nem csupán a tudományos szférában, hanem a politikai arénában is jelentős nyomot hagyott. 1987-ben a Magyar Demokrata Fórum egyik alapítójaként lépett a színre, és tevékeny szerepet vállalt a rendszerváltás előkészítésében. 1988 és 1989 között az MDF ideiglenes elnökségének tagjaként működött, majd 1989 és 1993 között a választmányban, 1990-ben pedig az elnökségben is aktívan részt vett. Bár 1993-ban úgy döntött, hogy kilép a pártból, politikai öröksége továbbra is érezhető hatással van a magyar közélet fejlődésére.
Öt különböző nyelv csodálatos világában mozgott.
Kiss Gy. Csaba lenyűgöző nyelvi tehetsége öt nyelvben nyilvánult meg: németül, lengyelül, franciául, szlovákul és horvátul folyamatosan kommunikált. E sokoldalú nyelvtudás lehetőséget biztosított számára, hogy alaposan elmélyedjen a közép-európai népek irodalmi hagyományaiban és kulturális örökségében. Részt vett a Magyar-Lengyel és a Magyar-Szlovák Történész Vegyesbizottság munkájában is, ahol elkötelezetten dolgozott a régió történelmi és kulturális összefonódásainak feltárásán.
Lezsák Sándor gondolatait idézve: "Kiss Gy. Csaba nem csupán a magyar irodalom történetének kiemelkedő alakja, hanem a közép-európai szellemi élet egyik legfontosabb képviselője is volt. Az ő távozása mindannyiunk számára mélyen megérezhető veszteséget jelent."