Kezdetben hanyagabb hozzáállással kezelték a magyar kormánytagok a román elnökválasztásra gyakorolt hatásukat, de most már egyre inkább komolyan veszik a helyzetet.
Călin Georgescu interjút ad a sajtónak Mogoșoaiában, 2024. december 8-án, az elnökválasztás második fordulójának tervezett időpontjában - Fotó: Andrei Pungovschi / Getty Images.
Kezdetben a fideszes vezetők tartózkodtak a román elnökválasztás orosz beavatkozásáról szóló hírek komolyan vételétől. December végére azonban már nem volt kétség a beavatkozás tényéről; Orbán Viktor miniszterelnök és Kövér László, az Országgyűlés fideszes elnöke is hangsúlyozták, hogy elengedhetetlen felkészülni az ilyen jellegű kísérletekre. Ezzel szeretnék elkerülni, hogy Magyarországon is hasonló események történjenek, mint ami Romániában zajlott.
December 6-án a román alkotmánybíróság érvénytelenítette a novemberi elnökválasztás első fordulójának eredményét, teljesen új folyamat elindítását rendelte el, az újra kiírt választást valószínűleg 2025 márciusában tartják majd. A november 24-i első fordulót Călin Georgescu független, szélsőjobboldali-populista, oroszbarát jelölt nyerte, aki a kampányában aktívan használta a TikTokot provokatív, polarizáló üzenetek terjesztésére.
A román alkotmánybíróság határozata mögött az a megállapítás húzódik, hogy titkosszolgálati értesülések szerint Oroszország beavatkozott a választási folyamatba. Öt különböző román állami szerv számolt be arról, hogy Georgescu kampányát olyan üzletemberek támogatták, akik anyagilag nem engedhették volna meg ezt a mértékű támogatást. Az elnökválasztás előtt néhány héttel több tízezer hamis profil aktiválódott a TikTokon, hogy népszerűsítse Georgescut, míg a jelölt kampánya szinte száz influenszert is megfizetett a népszerűség növelése érdekében.
December 5-én, még a román alkotmánybíróság döntése előtt, de már azután, hogy az amerikai külügyminiszter, Antony Blinken egy "nagyszabású és jól finanszírozott" orosz befolyásolási kísérletről beszélt, Kövér László így nyilatkozott:
"Ha helyesen értelmezzük a helyzetet, akkor úgy tűnik, hogy amikor az oroszok támogatóként lépnek fel egy külföldi politikai szereplő mögött, azt elítéljük, mint a demokrácia természetes működésébe való durva beavatkozást. Viszont ha Soros György nemzetközi kapcsolatrendszere hasonló módon lép fel Magyarországon, azt a demokrácia előmozdításaként ünnepeljük. Érdekes kettősség ez."
Kövér László egy jánoshalmi fórum keretein belül osztotta meg véleményét a romániai elnökválasztás kapcsán, amelyet a liberális demokrácia kritikájaként értékelt. Az érvénytelenített első forduló győztesével, Georgescuróval kapcsolatban pedig megjegyezte, hogy erdélyi vezetőktől értesült arról: a jelölt korábbi nézetei a két világháború közötti fasiszta mozgalmakhoz köthetők. Kövér hangsúlyozta, hogy ez a magyar közösség számára elfogadhatatlan. Ugyanakkor kifejtette, hogy a román elnökválasztás kimenetele a magyarok szempontjából lényegében jelentéktelen.
A december 12-i kormányinfón Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter, a román elnökválasztás kapcsán nyilvánította meg véleményét, miután a román alkotmánybíróság érvénytelenítette az első választási fordulót. Kiemelte, hogy a magyar kormány nem kíván beavatkozni a román belpolitikába, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a bíróság döntése jelentőséggel bír a politikai helyzet alakulásában.
"egészen új fejezete kezdődött el az európai jogállamnak, mert azt látjuk, ha egy választási eredmény kedvezőtlen lesz, vagy nem olyan, amilyennek lennie kéne egy ország szerint, akkor azt a választást nem kell megtartani".
December eleji nyilatkozataikban Kövér és Gulyás is relativizálták a román elnökválasztásba történő orosz beavatkozást. December végén viszont már olyan valós veszélyként beszélt Kövér, de még a miniszterelnök is arról, hogy a Romániában tapasztaltakhoz hasonlóan avatkozhatnak be a magyar választásokba, amire fel kell készülni. Hogy kik, arról viszont nem beszéltek a kormány tagjai december végén. Bár a román és amerikai hírszerzés szerint is az oroszok állnak a befolyásolási kísérlet mögött, ezt a történteket komolyabban vevő megszólalásában már konkrétan nem mondta ki se Orbán, se Kövér.
December 21-én, éves kormányinfóján, amin a Telexet nem engedték kérdezni, Orbán Viktor szintén kommentálta a román elnökválasztást. Szerinte "értékes tudás került Románia birtokába. Ott olyasmi történt, ami itt még nem történt meg" - mondta a miniszterelnök arra a kérdésre, hogy mit fog tenni a kormány azért, hogy a magyar választást ne érje hasonló befolyásolási kísérlet.
A román politikai vezetéstől kérte, hogy osszák meg vele az összes releváns információt az ügy kapcsán. "Ne csupán a külföldi beavatkozásokra összpontosítsanak, mert ebben a témában nekünk is van jártasságunk" - emelte ki Orbán. Azonban nem részletezte, hogy melyik külföldi hatalom játszott közvetlen szerepet a romániai elnökválasztás körüli eseményekben, és arról sem beszélt, hogy a magyar kormány pontosan milyen információkkal rendelkezik a külföldi beavatkozásokról. Egyértelmű viszont, hogy a 2022-es választási kampány során a magyar ellenzéket azzal vádolták, hogy amerikai forrásokból illegális kampánytámogatást kap, míg mostanában Orbán legnagyobb riválisát, Magyar Pétert is Brüsszel irányításával gyanúsítják.
Orbán a román vezetőktől érdeklődött a befolyásolási kísérletek mögött álló technológiai megoldásokról, különösen a virtuális térben zajló folyamatok részleteiről. Kifejezte, hogy egy ígéretet kapott: amint a romániai vizsgálatok befejeződnek, részletes tájékoztatásban részesül az eljárásokról.
Kövér László vasárnap, a Bayer Show karácsonyi adásában már konkrétan kimondta, hogy fel kell készülnünk a román elnökválasztáshoz hasonló esetekre:
"Van egy fenyegetés, ami épp a romániai elnökválasztás kapcsán vált teljesen világossá mindenki számára: a közvélemény manipulálása olyan eszközökkel, amelyek kívül esnek az adott állam hatáskörén. Románia ebbe beleszaladt."
Kövér László Orbán Viktorhoz hasonlóan a technikai részletekre helyezte a hangsúlyt, amikor az érvénytelenített első forduló kapcsán Georgescu győzelmét elemezte. Szerinte ez a győzelem "mindenféle algoritmusokon keresztül" valósult meg, és a folyamat annyira alattomos volt, hogy a felszínen szinte észlelhetetlen maradt. Kövér a helyzetet vérfagyasztónak titulálta, és hangsúlyozta, hogy a hasonló eseményekre "alapos felkészülésre" van szükség, nem csupán Magyarország, hanem minden olyan ország számára, ahol az emberek hisznek a demokrácia értékeiben.
December végére Kövér és Orbán elismerésre jutottak, hogy a romániai események valódi befolyásolásra utalnak, ami komoly fenyegetést jelent a demokráciák számára. Ahelyett, hogy az oroszok szándékait és a beavatkozás politikai hátterét vizsgálnák, Kövér és Orbán inkább a beavatkozás technológiai aspektusaira összpontosítanak, ezt tartva kulcsfontosságúnak a jövőbeli megelőzés szempontjából.