Nagy István felfedte, mi áll a háttérben a rovarfehérje-gyárak magyarországi építése mögött - Agrárszektor.


Kistermelők, őstermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre!

Vadai Ágnes írásbeli kérdést intézett Nagy Istvánhoz, az Agrárszektor "Indul a rovarfehérje-gyártás Magyarországon: átadták az első üzemet" című cikkére hivatkozva. Ahogy a cikkünkben is említettük, az Agroloop Hungary Kft. átadta új gyártóüzemét, amely 30 millió euróból készült el az üllői Aerozone Parkban. Ez az üzem 13 ezer négyzetméternyi automatizált területen működik, és itt kezdődhet meg a fekete katonalégy lárváinak tenyésztése és feldolgozása, ami Magyarországon egyedülálló kezdeményezés. Ez a projekt kiemelkedő jelentőségű lépés a hazai agrár- és élelmiszeripar fejlődésében.

Az országgyűlési képviselő levelében a következőket emelte ki:

Mint azt Áder János felvetette, a vállalat tulajdonképpen négy fekete katonalegyet tud ütni egy csapásra. Egyrészt hasznosítja az élelmiszeripari melléktermékeket, másrészt rovarfehérjéből olyan prémium minőségű állati takarmányfehérjét állít elő, amelyre óriási kereslet van, harmadrészt hasznosítja a rovarok ürülékét is, amelyből talajjavító granulátumot készít, negyedrészt pedig működése révén olyan termőterület szabadulhat fel, amelyet takarmányelőállítás helyett élelmiszerellátásra lehet majd használni.

Mindezek figyelembevételével Nagy Istvánhoz intézett kérdése így hangzott: "Milyen pénzügyi forrásokkal segítette eddig az Orbán-kormány a rovarfehérje-termelést Magyarországon?" Az agrárminiszter válaszát változtatás nélkül tesszük közzé:

A felmérések szerint a magyar társadalom jelentős része elutasítja a rovarfehérjét tartalmazó élelmiszereket, és nem hajlandó brüsszeli utasításra módosítani étkezési szokásait. A magyar kormány, ahogyan eddig is, most is a hazai állampolgárok érdekeit védi, ezért szigorú termékjelölési és elkülönítési szabályokat vezetett be, hogy megóvja a fogyasztókat az EU-ban engedélyezett rovarfehérjét tartalmazó élelmiszerektől. Magyarország egyedülálló módon nem támogatta az Európai Unió azon törekvését, hogy rovarokat forgalmazzanak élelmiszerként és hozzávalóként. Fontos megjegyezni, hogy ez a szabályozás nem érinti a rovarfehérjék takarmányipari felhasználását. A Vidékfejlesztési Program keretében, a "Takarmányelőállító Üzemek fejlesztésének támogatása" pályázati felhívás során 77 támogatott kérelem közül csupán két projekt foglalkozott takarmány célú rovarfehérje előállítással. Ezek a projektek összesen 1,69 milliárd forint támogatást nyertek el a hatályos támogatói okiratok alapján. Emellett a Közös Agrárpolitika Stratégiai Terv keretében még egy hasonló projekt sem kapott támogatást.

Related posts