Duce árnyékában: Róma fenségének titkai


A Benito Mussoliniről szóló legújabb minisorozat máris heves diskurzusokat generált Olaszországban, különösen miután Giorgia Meloni miniszterelnök nyilvánosan kijelentette, hogy nem érdekli a sorozat megtekintése.

Benito Mussolini megítélése Olaszországban napjainkban is meglehetősen megosztó. Az általa irányított időszak iránti érdeklődés azonban folyamatosan fennáll, hiszen számos film és sorozat foglalkozik a Duce életével és politikai tevékenységével. Tavaly a RAI, az olasz közszolgálati televízió, bemutatta a "Hosszú éjszaka. A Duce bukása" című hatrészes minisorozatát, amely a kritikusok körében vegyes fogadtatásra talált. Az Avvenire, a katolikus egyházhoz kötődő lap, például csalódásának adott hangot, és úgy vélekedett, hogy a sorozat nem csupán elszalasztott lehetőséget jelentett, hanem számos történelmi tévedést is tartalmazott.

Hétfőn debütált a Sky Atlantic csatornán az Antonio Scurati regénye alapján készült új sorozat, a "M. il Figlio del Secolo", amely Benito Mussolini életét és korát idézi fel. Az első epizód premierjére először tavaly a Velencei Filmfesztivál keretein belül került sor. Az olasz-francia koprodukcióban készült sorozat a Sky és a Pathé közreműködésével valósult meg, a forgatási munkálatok pedig 2022-ben indultak, és 2023-ban zárultak le.

Már önmagában is érdekes, hogy Antonio Scurati bestseller regényéből készült a sorozat. Az író, finoman szólva, nem éppen a mai olasz politikai elitek és kulturális vezetők kedvence. Két évvel ezelőtt Giorgia Meloni kormányfőt "Mussolini örökösének" titulálta, ami nem kis port kavart. A tavalyi frankfurti könyvvásáron pedig így nyilatkozott: "Nem azért vagyok itt Frankfurtban, hogy a kormányt bíráljam. De arra kérem önöket, hogy figyeljenek oda a kortárs olasz kultúrára."

A Mussolini karakterét Luca Marinelli, a római származású színész kelti életre, míg a filmet a brit Joe Wright rendezte. Wright korábban olyan emlékezetes műveket alkotott, mint a 'Büszkeség és balítélet' (2005) és A legsötétebb óra (2017), amely egy feszültséggel teli háborús thriller.

A minisorozat nyolc részen keresztül tárja elénk a diktátor hatalomra jutásának történetét, kezdve a Fasci di Combattimento (amely később a Nemzeti Fasiszta Párttá alakult) 1919-es megalakulásával, egészen az 1925. január 3-i beszédig, ahol Mussolini nyíltan vállalja a felelősséget Giacomo Matteotti szocialista képviselő meggyilkolásáért. E két esemény között kibontakozik a "squadrismo" korszaka, amikor a fasiszta csoportok az erőszak és megfélemlítés eszközeivel hódították meg Olaszországot. A történet csúcspontját az 1922-es "római március" jelenti, amely megágyazott az első fasiszta kormány megalakulásának.

Ez az első olyan sorozat, amely Scurati neves művéből készült. Az M. Il figlio del secolo című könyvet a szerző 2018-ban adta ki, és a következő évben elnyerte a rangos Strega-díjat. A több mint 800 oldalas terjedelmű kötet több mint 120 ezer példányban talált gazdára, óriási népszerűségnek örvendett a közönség és a kritikusok körében egyaránt. Noha regényként van elkönyvelve, a benne szereplő eseményeket valós történelmi dokumentumok támasztják alá. Scurati maga is "dokumentumregényként" határozta meg a munkát. A kiemelkedő siker ellenére a regény nem mentes a kritikáktól sem. Az Il Sole 24 Ore online kiadásában Gianluigi Simonetti úgy fogalmazott, hogy a mű tele van klisékkel, és a narrátor túlságosan dominálja a történetet. Ernesto Galli della Loggia történész, a Corriere della Sera kritikusa is felhívta a figyelmet arra, hogy a könyv számos történelmi pontatlanságot tartalmaz, amely nézetet Angelo d'Orsi történész is oszt.

Scurati később regénysorozattá alakította írását, legújabb műve, az "M. A végzet órája" Mussolini életének eseményeit követi egészen 1940-ig, Olaszország második világháborúba való belépéséig. A könyv tavaly októberben jelent meg, és izgalmas betekintést nyújt a korszak politikai és társadalmi dinamikájába.

Scurati többször is összecsapott Giorgia Meloni miniszterelnök Olasz Testvérek (FdI) pártjával. Tavaly áprilisban a RAI úgy döntött, hogy törli a szerző egyik monológját, amelyet az április 25-i olaszországi felszabadulás napjára készített. Paolo Corsini, a RAI vezetője, a lemondást pénzügyi nehézségekkel indokolta, azonban néhány órával később egy belső dokumentumban már "szerkesztői okokra" hivatkoztak. Scurati ezt a lépést "kormányzati cenzúrának" minősítette, mivel a monológja éles kritikát fogalmazott meg Meloni és kormányának irányvonalával szemben. Meloni próbálta elrendezni a helyzetet azzal, hogy a monológot megosztotta közösségi média felületein, de a feszültség ezzel nem csillapodott; a RAI újságíróinak szakszervezete sztrájkot hirdetett.

A Mussoliniről szóló sorozat gyártása beszédtéma volt Olaszországban - írta az Euronews. Az Olaszországot kormányzó jobbközép koalíció egyes képviselői rendre igyekeznek minimalizálni a Mussolini által Olaszországnak okozott károkat, és nem hajlandóak elhatárolódni a fasiszta múlttól. Maga Meloni egyébként azt mondta, nem nézi meg a produkciót, más prioritásai vannak. Különben is, két éve már egyetlen sorozatot sem nézett meg.

Related posts