A Kúria meghozta döntését a Gellért-hegyi sikló környezetvédelmi engedélyével kapcsolatban.


A beruházásra szerveződött projekttársaság szerint ezzel fontos akadály hárult el az építkezés megkezdése elől.

Hatályon kívül helyezte a Kúria azt az ítéletet, amely megsemmisítette a Gellért-hegyi sikló megvalósításához szükséges környezetvédelmi engedélyt. Ezzel a Gellérthegyi Sikló Kft. közleménye szerint fontos akadály hárult el az építkezés megkezdése elől.

A projekttársaság a beruházás megvalósításához minden szükséges engedélyt, így a környezetvédelmi engedélyt is, sikeresen megszerzett. Ide tartozik a felvonó alsó és felső állomásainak, valamint a Hegyalja úton átívelő aluljárónak és a vasúti hatósági építési engedélyeknek a beszerzése is. Ennek ellenére a Fővárosi Önkormányzat bírósági úton támadta meg ezeket az engedélyeket.

A Kúria csütörtökön másodszor is érvénytelenítette a környezetvédelmi engedélyt megsemmisítő elsőfokú bírósági döntést, ezzel megerősítve, hogy a projekt továbbra is érvényes környezetvédelmi engedéllyel rendelkezik. Ezt a hírt a kft. tette közzé, amelyet 2004-ben alapítottak a sikló tervezésének és megvalósításának céljából. A vállalat tulajdonosi struktúrája 25%-ban a Budapesti Közlekedési Központ (BKK), míg 75%-ban magyar befektetők kezében van. A közleményükben hangsúlyozták, hogy ez a döntés kiemelkedő fontosságú, mivel minden további engedély alapját képezi.

A projektről, amelynek elsődleges célja, hogy csökkentse a Citadellára vezető úton a turistabuszok forgalmát, már 2009-ben, a Demszky-korszak alatt megkötötték a szükséges szerződéseket. Azóta azonban számos nehézség nehezítette a megvalósítást. A fordulat 2020-ban következett be, amikor a Főváros és a kormány által alapított Budapesti Fejlesztési Központ (BFK) egyetértésre jutott abban, hogy a sikló megépítése elengedhetetlen.

2022 februárjában a Főváros úgy határozott, hogy megszünteti a 2009-es szerződést, ami miatt a projekttársaság jogi lépéseket tett. Kiss Ambrus, a főpolgármester-helyettes, kifejtette, hogy a város nem tudja támogatni sem a tervezett megvalósítást, sem a finanszírozási módot. Hangsúlyozta, hogy bár egyetértenek azzal a szándékkal, hogy a sikló megépítése csökkentheti a turistabuszok okozta terhelést a hegyen, és a későbbiekben a nyereségből származó bevételeket zöld fejlesztésekre kívánják fordítani, a magánberuházású kivitelezést nem tudják elfogadni. Emellett megjegyezte, hogy a bemutatott tervek szerint a sikló kapacitása nem elegendő a buszok teljes kiváltására, ráadásul a megvalósítás jelentős károkat okozna a helyi faállományban.

A projekttársaság álláspontja szerint a sikló megépítése a főváros egyik legfontosabb városfejlesztési kezdeményezése, amely a I. kerület érintett területeinek közlekedési gondjaira a legoptimálisabb és leginkább környezetkímélő megoldást nyújtja. Úgy vélik, hogy a Citadella rekonstrukciójának 2026-ra tervezett befejezése jelentősen fokozza a Gellért-hegy turisztikai vonzerejét, ami a látogatók számának növekedésével járhat. Ennek következményeként a jelenlegi közlekedési nehézségek súlyosbodása várható, hacsak nem találják meg a megfelelő megoldást.

Related posts