Ciolacu hangsúlyozta, hogy a demokratikus folyamatok szempontjából elengedhetetlen, hogy a belföldi urnazárás időpontjában a külföldi szavazás is befejeződjön. - AGERPRES


Bukarest, január 17./Agerpres/ - Marcel Ciolacu pénteki sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy a külföldön élő román állampolgárok számára háromnapos szavazási lehetőség biztosított, míg a Romániában élők számára ez a folyamat másképp zajlik. Kiemelte, hogy a demokratikus elvek szerint fontos, hogy a szavazás külföldön is a romániai urnazárás időpontjában érjen véget.

A miniszterelnököt az újságírók az elnökválasztási törvénynek azokról az ellenzék által bírált csütörtöki módosításairól kérdezték, amelyek korlátozzák a diaszpórában, különösen Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban élő román állampolgárok szavazásának időtartamát.

Ciolacu kifejtette, hogy a törvénymódosító sürgősségi rendeletet az Állandó Választási Hatóság és a belügyminisztérium kezdeményezte. Hangsúlyozta, hogy a külföldön élő román állampolgárok számára a távolságok figyelembevételével nem csupán egy, hanem három nap áll rendelkezésükre a szavazásra. Ezen kívül a legutóbbi választások során megduplázták a külképviseletek szavazóhelyiségeinek számát. „A román állam tehát komoly erőfeszítéseket tett annak érdekében, hogy a diaszpórában élő románok részt vehessenek a választásokon” - tette hozzá.

Kijelentette azt is, hogy a világ bármelyik országának választásain a belföldi urnazárás időpontjában a külföldi szavazóhelyiségekben is véget ér a szavazás. 'Tehát nem bosszúból módosítottuk így a törvényt, hanem azért (...), mert így demokratikus' - nyilatkozta Ciolacu.

Az újságírók rávilágítottak a kormányfőnek arra a kényes helyzetre is, hogy a csütörtökön elfogadott törvénymódosításban szerepel egy olyan rendelkezés, amely a politikai hirdetésekhez kapcsolódik. A civil szervezetek véleménye szerint ez a szabályozás azt sugallja, hogy akár az átlagos Facebook-felhasználók is büntetést kaphatnak, ha nyilvánosan támogatják egy bizonyos jelölt megválasztását a közösségi platformon.

Ciolacu hangsúlyozta, hogy hasonló helyzetnek nem szabadna bekövetkeznie. Kiemelte, hogy a politikai hirdetések közösségi platformokon való elérhetőségének szigorúbb szabályozása a tavalyi elnökválasztás első körében tapasztaltak tanulságaira épül.

Újabb kérdésre válaszolva a miniszterelnök kijelentette, hogy a román állam igenis több milliárd eurós bírságot tud kivetni a nagy közösségimédia-platformokra /TikTokra, Facebookra, X-re), ha nem tartják tiszteletben a romániai elnökválasztás szigorított szabályait. A bírságok jogalapjának előkészítését már kezdeményezte a külügyminisztérium az Európai Bizottságnál - tette hozzá Ciolacu. AGERPRES/(RO - szerző: Daniel FLOREA, szerkesztő: Florin MARIN, HU - szerkesztő: CSEKE Péter)

Related posts