Budapest egy igazi ékszer, amikor a magasból tekintünk rá, különösen, ha a textúrák életre kelnek. A város épületeinek és utcáinak sokszínűsége mesés látványt nyújt, mintha egy festmény bontakozna ki a szemünk előtt.


Kedd este izgalmas élményben volt részünk, amikor élőben kipróbáltuk a Microsoft legújabb repülőgépszimulátorát, a Microsoft Flight Simulator 2024-et, amely tavaly novemberben debütált. A közvetítés célja nem csupán az volt, hogy felmérjük, milyen állapotban van a játék több mint két hónappal a megjelenése után, hanem hogy vendégünkkel, Gaál Balázs hivatásos pilótával együtt teszteljük a szimulátor valósághűségét, és megnézzük, mennyire lehet a játék inkább szórakozás, mintsem komoly szimuláció. Az este legérdekesebb pillanatait és felfedezéseit most összegyűjtöttük nektek.

Az első és legfontosabb tanulság, amit a stream két órájából levonhatunk, az sajnálatos módon az, hogy a Flight Simulator 2024 még mindig nem elég stabil és játszható állapotban van. A játék zökkenőmentes élvezetéhez folyamatos, erős internetkapcsolatra van szükség, mivel a Föld különböző tájainak részletes textúráit, épületeit, fáit, folyóit és egyéb elemeit nem a helyi gépünk tárolja, hanem felhőalapú szolgáltatáson keresztül streameli, attól függően, hogy éppen merre repülünk. Ez a megközelítés teljesen érthető, hiszen a Microsoft már a 2020-as verzióval is lenyűgözte a felhasználókat, amikor lélegzetelállító részletességgel modellezte az egész bolygót. Szabadon repkedhettünk a Parlament, a kedvenc budapesti hídunk, vagy akár a saját otthonunk fölött.

Ez a lélegzetelállító funkció a 2024-es kiadásban csak még pontosabb és jobb lett, viszont brutális mennyiségű és méretű adattal járna, ha lokálisan tárolnánk mindezt, ráadásul szükség sincs rá, hiszen ha mi éppen Budapesten röpködünk, minek lenne betöltve az ibiziai reptér, vagy éppen Párizs látképe. A streamelt környezet azonban az élő adás ideje alatt többször egyáltalán nem töltött be, így nem csak Budapest PS2-es grafikát idéző verzióját csodálhattuk meg, hanem a stream végére tervezett landolás tesztet is egy nagy szürke maszlagon kellett megkísérelnünk, mert a reptér textúráit sem töltötte be a játék rendesen.

Továbbá komoly hibákra is bukkantunk. Gaál többször észlelte, hogy az általa alaposan ismert, a valóságban már egy éve üzemelő Boeing 737-esből hirtelen eltűnik egy-két funkció. Egy alkalommal pedig, miután megállította a játékot, teljesen elveszítette az irányítást a gép felett. Ráadásul, ha más játékmódra váltunk, vagy egy másik repülőgépre ülünk át, akkor érdemes felkészülni 20-30 perces (!) töltőképernyőkre. A stream tapasztalatai alapján úgy tűnik, hogy ezek a problémák a választott internetszolgáltatóval is összefüggésben állhatnak, mivel több felhasználó arról számolt be, hogy a telekomos internet előfizetők körében gyakoriak ezek az akadozások itthon.

Bár a fent említett problémák időnként játszhatatlanná tehetik a Flight Simulator 2024-et, a játék lenyűgöző részletességgel bír. A repülőgépek tervezése a legapróbb részletekig precíz, és a pilótafülke Gaál szerint is szinte tökéletes mása a valóságnak. A közvetítés és az azt megelőző tesztkörök során Gaálnak legalább 10-20 percet kellett szánnia arra, hogy beállítsa a különböző billentyűkombinációkat és előkészítse a gépet a felszállásra.

A repülők megjelenése valóban lenyűgöző, hiszen kívülről és belülről egyaránt hihetetlenül élethűek. Minden egyes gomb, kar és azok feliratai precízen a helyükön találhatóak, a pilótafülke műanyag borításának textúrája pedig szinte valósághűen tükrözi a valóságot, ahogy Gaál is megjegyezte. A gépek felszállás előtt alaposan körbejárhatóak, és a részletes kidolgozottság itt is figyelemre méltó. Ugyanakkor fontos megemlíteni, hogy a valóságban nem a pilóta az, aki a védőborítást eltávolítja a hajtóművekről vagy a fékeket a futómű alól – ezt a feladatot a technikai személyzet végzi, ami a repülés világának egy másik, de ugyanolyan lényeges aspektusa.

Gaál részletesen mesélt arról, hogyan vált pilótává, kiemelve, hogy többféle út vezet a pilóta képesítés megszerzéséhez. Jelenleg egy népszerű fapados légitársaságnál dolgozik, ahol már egy éve repül, és eddig körülbelül 800 órát töltött a streamben is kipróbált Boeing 737-essel, összesen pedig már 1000 órás repült időt tudhat magáénak. Gaál a Műszaki Egyetemen tanult repülési specialista szakon, ahol 18,3 millió forintért szerezte meg alap pilóta jogosítványát. Ezen kívül további 30 ezer eurót kellett befektetnie ahhoz, hogy a Boeing 737-es vezetésére is megkapja a szükséges engedélyt. Így a pilótává válás költsége körülbelül 30 millió forintra rúg, ám Gaál megjegyzi, hogy a jogosítvány megszerzésének ára az utóbbi években jelentősen emelkedett.

Ő mindezeket diákhitel segítségével fedezte, és a saját szavai szerint ahhoz, hogy a befektetett összeg megtérüljön, körülbelül 5-6 évet kell dolgoznia, de ez változó, hiszen a légitársaságok politikájától is függ. Érdekes módon, léteznek olyan cégek is, amelyek készségesen állják a pilótáik képzésének költségeit, vagy legalább annak egy részét, és a pilóták ezt később a jövedelmükből tudják visszafizetni.

Gaál természetesen saját kíváncsiságából is kipróbálta a szimulátort, és a 2020-as verzióhoz képest úgy véli, hogy jelentős (pozitív) fejlődés figyelhető meg a különböző műszerek és ezzel együtt a repülőgépek működésében.

"Én alapvetően le vagyok nyűgözve, hogy ez mennyire jó" - összegezte tapasztalatait.

A különböző, repülés közben használt frekvenciáktól a gépek és repterek hívójelein át egészen a EFB-ig (Electronic Flight Bag, vagyis elektronikus pilótatáska, a pilóták ebből tudnak informálódni az adott úttal kapcsolatban) minden nagyon élethű és részletes. Mindezek ellenére viszont fontos leszögezni, hogy a Flight Simulator nem egy oktatóprogram, Gaál úgy fogalmazott, hogy a Microsoft játéka "arra jó, hogy gyakorolni lehet rajta bizonyos eljárásokat", ki lehet próbálni egy-egy folyamatot, valamint közelebbről meg lehet ismerkedni a pilótafülke ezernyi gombjának funkcióival.

A stream során Gaál a repülés élményét profi szimulátor perifériák segítségével élte át, két kormánnyal és pedálokkal felszerelkezve. Ahogy az egyik nézőnk találóan megjegyezte a chatben, a „játék billentyűzettel szinte lehetetlen”, hiszen annyi apró részletre kell figyelni és kapcsolgatni, hogy a gombkombinációk megjegyzése szinte lehetetlen feladat.

Az általunk alkalmazott kormány szett három különböző elemre oszlik. Az első kormány a hajtóművek irányításáért felel, a második a gép általános navigációját biztosítja, míg a harmadik, az asztal alatt rejtőző pedál segítségével a földi manőverezést végezhetjük el. Ezeken a kormányokon számos billenőkapcsoló és gomb található, amelyek a valóságos pilótafülkékhez hasonlóan működnek. A funkciókat a Flight Simulator menüjében tetszőlegesen beállíthatjuk, azonban az egér és billentyűzet használata továbbra is elengedhetetlen a környezet felfedezéséhez és a különféle programozási feladatokhoz.

A streameléshez használt Thrustmaster kormány ára körülbelül 180-200 ezer forint, míg a pedálokért hozzávetőlegesen 50 ezer forintot kell kifizetni. Ezek mellett szükséged lesz egy megbízható, felső-középkategóriás PC-re, amely képes futtatni a játékot. Ezen kívül érdemes beszerezni egy Gamepass előfizetést is, hiszen a Flight Simulator 2024 alapkiadása már a megjelenés napján elérhetővé vált a Microsoft előfizetős szolgáltatásában.

Related posts