BorsOnline - Friss hírek - Hírességek - Sportágak - Testi és lelki jólét
Sajnos baleset nem csak a munkahelyünkön vagy autóban ülve érhet minket.
Hiába az óvatosság, elég egy tenyérnyi kis jeges folt a járdán és máris kész a baj. Közúti balesetnél úgymond könnyű dolgunk van, mert vélhetően a másik sofőrnek is van gépjármű felelősségbiztosítása, de van amikor nem ilyen egyszerű a helyzet. Ha valaki reggel, álmosan botorkálva nem vesz észre egy jegesebb foltot a járdán, ezért elesik és ebből személyi sérülése származik, akkor jogosult lehet kártérítésre. Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy az ilyen esetekért felelős e valaki, és ha igen, kicsoda? Ki fizeti a kártérítést a károsult részére?
Amennyiben valaki eltöri a csuklóját, és emiatt otthon kell maradnia táppénzes állományban, akkor tételes veszteségekkel kell szembenéznie, amelyeket pénzben is kifejezhet. Ilyen esetben jogosult lehet vagyoni kárigényt benyújtani a kárai megtérítése érdekében. Továbbá, a személyiségi jogainak megsértése miatt a károsult sérelemdíjat is igényelhet, amely a nem vagyoni károk kompenzálására szolgál.
A jogszabályok értelmében a felelősség a tulajdonost terheli, amennyiben a baleset az ingatlan előtt elhelyezkedő járdaszakaszon történt. Ugyanakkor, ha bérlőről van szó, a használó is viselheti a felelősséget, vagy akár a fenntartó is, attól függően, hogy ki az, aki ténylegesen gondoskodik a járda karbantartásáról. Más szavakkal, az ingatlan rendelkezési jogával bíró személy felelős a járdaszakasz állapotáért. Albérletek esetén erősen ajánlott, hogy a bérleti szerződés világosan tartalmazza, hogy kinek a feladata a takarítás. Amennyiben ez elmulasztásra kerül, a felelősség automatikusan a tulajdonosra hárul.
A társasház előtt található járdaszakasz karbantartásáért nem mindig a közös képviselő a felelős. A társasházi törvény világosan kimondja, hogy a felelősséget külön szerződés keretein belül kell meghatározni. Ha nincs kijelölt személy vagy vállalkozás erre a feladatra, akkor a lakókra hárul a kötelezettség. Jegesedéskor a legjobb megoldás a forgács, hamu vagy homok használata, mivel ezek segítségével a jég olvadása után könnyedén eltávolítható a járdáról.
A vidéki élet előnye, hogy a helyzet sokkal átláthatóbb: a kerületi hatáskörök hiánya miatt a nagyobb főutak fenntartásáért az állam vállalja a felelősséget, míg a kisebb utak karbantartása a települések gondjaira hárul.