Lázár János minisztériuma bírósági eljárás alá került a hegyvidéki Turul-szobor körüli viták miatt.


A kerületi önkormányzat vállalata szerint a tárcánál annyira zűrzavar uralkodik, hogy még azt sem tudták megmondani, ki áll jogilag a szobor mögött, amelyet irodabútorok között találtak meg a leltározás során.

A XII. kerületi önkormányzat bírósági eljárás keretein belül kifogásolta a Lázár János irányítása alatt álló Építési és Közlekedési Minisztérium határozatát, amely a hegyvidéki Turul-szobor ideiglenes műemléki védelmét rendelte el.

A Magyar Kétfarkú Kutya Párt elnöke, Kovács Gergely többek közt azzal kampányolt az önkormányzati választáson, hogy eltávolítja a vitatott alkotást, győzelme után azonban többször jelezte, hogy nem ez a legsürgősebb dolguk a kerületben. Lázár János azonban intézkedett, hogy a szobor a helyén maradjon.

Kovács, aki azóta polgármester lett, korábban így fogalmazott: "A második világháború alatt a legbotrányosabb nyilasok tevékenykedtek nálunk, és a központjuk mindössze 50-100 méterre helyezkedett el. Ráadásul konkrétan nácik neveit is sikerült rávésni erre a szoborra."

Kovács csütörtöki Facebook-bejegyzésében kifejtette, hogy az önkormányzat álláspontja szerint a szobor, amely már két évtizede díszíti a teret, nem rendelkezik történelmi jelentőséggel. Ennek következtében véleményük szerint nincs alapja annak, hogy műemléki védelmet kapjon. Emellett felhívták a figyelmet arra is, hogy a minisztérium tévesen az önkormányzat címére küldte el a védelem alá helyezésről szóló levelet, mivel nem volt tisztában azzal, hogy a szobor a Fáber Kft. tulajdonában van, ahol irodabútorok és nyomtatók között őrzik.

Kovácsék szerint a minisztérium politikai döntést hozott, a lakosság és az önkormányzat megkérdezése nélkül, annak pedig semmi alapja nincs, hogy a szobrot a megsemmisülés veszélye fenyegetné. A kerület új vezetése szerint a szoborról a helyi közösségnek kell döntenie, nem politikusoknak - áll a polgármester bejegyzésében.

A Fáber Kft. nevében előterjesztett keresetben az áll, hogy a minisztérium elmulasztotta tájékoztatni a városüzemeltető céget a szobor műemléki védettség alá helyezéséről. Mivel ez az intézkedés közvetlenül érinti a felperes tulajdonjogát, a cég véleménye szerint a döntés érvénytelenné válik, mivel nem vonták be őket az azt megelőző eljárás során. A minisztérium emellett nem indokolta, hogy milyen bizonyítékokra alapozta azt a megállapítását, miszerint a szobrot a megsemmisülés veszélye fenyegeti.

Related posts