Zenei világunk színpadán a pénz nem csupán a zenekari árokban, hanem az emberi sorsok fonalában is jelen van - egy különleges galériával kísérve.
Mikszáth Kálmán művének kilencvenes években játszódó színpadi adaptációját pénteken mutatják be Tege Antal rendezésében, Czitor Attila és Kiss Viktória főszereplésével. A Noszty fiú esete Tóth Marival című színmű sajtónyilvános főpróbáját" a Jókai színházban.
Tege Antal rendező kifejtette, hogy A Noszty fiú esete Tóth Marival című előadásban egy rendkívül széles szereplőgárda lép színpadra. A társulat szinte teljes létszáma, valamint a színiiskolások is részt vesznek a produkcióban, de mindez senkinek sem okoz nehézséget. "Mindenki részt vesz a darab utazásában" - tette hozzá Antal.
- Jót tett Mikszáth művének, hogy leporoltuk, felfrissítettük, áthoztuk a 90-es évekbe. Követjük az író törekvését, aki a romantika sűrűjéből már hajazott a kritikai realizmus felé, hús-vér szereplők jönnek velünk szembe. A színpadtér alapvetően üres, a rengeteg pénz van igazán feltűnő helyen, a zenekari ároknál - részletezte Tege Antal, aki minél többet dolgozott a darabbal, annál inkább sajátjáénak érezte. Hangsúlyozta, a temérdek bankóval érzékeltetik, nincs az a pénz, amit nem vesz vissza a rendszer.
A kilencvenes évek forgatagában vagyunk, ahol a kommunizmus vége egy új korszakot hozott el. Tóth Mihály szavaival élve: a látszat ellenére semmi nem változott, csupán a vörös csillag eltűnt az égről. A történelem ciklikusan ismétli önmagát, és a hatalom, a pénz embere, továbbra is gúzsba köti az emberi érzéseket. Tudtuk, hogy mi zajlik a gazdaság színfalai mögött, de mégsem léptünk. Ott áll előttünk a kislány, akinek a jövőjét a hatalom kegyetlensége tördeli - mondta el a Jókai Színház művésze, érzékeltetve a sorsok tragédiáját.
A "kislányt", Tóth Marit Kiss Viktória kelti életre, aki Amerikából tért haza családjával. Magyarországon ő a fényűző életstílusú lány, aki képtelen igazán értékelni a körülötte lévő figyelmet és udvarlást. Mindig ott lebeg benne a kérdés: vajon az ő személyisége iránt érdeklődnek, vagy csupán a gazdagsága vonzza az embereket? Ekkor lép be az életébe Noszty Feri, aki fokozatosan elbűvöli őt, és lassan az ujjai köré csavarja.
Mari, a karakterem, különleges helyzetben van: a gyermekkor és a felnőttkor határvonalán egyensúlyozik. Még mindig a plüssmackója nyújt neki vigaszt az éjszakák során, ugyanakkor már egy határozott nő kezd kibontakozni benne, aki tudatosan igyekszik megóvni önmagát a világ kihívásaitól. Az ártatlanság és a felnőtté válás izgalma egyaránt jelen van az életében, ami igazán izgalmas és egyedi karakterré teszi őt.
Bartus Gyula, a Jászai Mari-díjas színművész és Érdemes művész, Noszty Feri édesapját, Pált formálja meg. Karaktere eltér az eredeti regényhőstől, hiszen másfajta múltat hordoz magában. A pártállami rendszer alatt érte el a hatalmat, ami a kilencvenes évek eseményeiben is jelentős hatással van életére.