Bauer Bence a németországi választási visszaélések kapcsán kifejtette: a helyzet rendkívül bonyolult és aggasztó.

Az ország területén több mint 900 bejelentés érkezett a vélelmezett választási csalásokkal összefüggésben. A téma részleteivel korábban már foglalkoztunk ebben a cikkben.
A Kossuth Rádió műsorában Bauer Bence a levélszavazással kapcsolatos nehézségekről beszélt. Elmondta, hogy a külföldön élő németek közül, akiknek száma hárommillióra tehető, mindössze kettőszázezernek sikerült regisztrálnia. Emellett hangsúlyozta, hogy sokan nem kapták meg időben a postai csomagjaikat, és emiatt nem tudták visszaküldeni a szavazataikat a határidőn belül.
- mondta Bauer Bence, majd megjegyezte: a nehézség ebben az ügyben az, hogy a Bundestagnak most saját magával kapcsolatban kell eljátszania a bírót, és határoznia azzal kapcsolatban, hogy megsemmisítik-e a választási eredményt.
- emelte ki a szakértő a Kossuth Rádió adásában.
Bauer Bence arról is beszélt emellett, hogy a külföldi szavazatok mellett "összevetették a választási névjegyzékben szereplőket az egyébkénti választásra jogosult állampolgárokkal, és itt egy többmilliós eltérés van. Feltételezhető, hogy nem vetették össze a hatóságok részéről az elhunytak regiszterét a választási regiszterrel. Ugye decentrálisan működik Németország..." - mondta, megjegyezve, hogy
„A fő probléma abban rejlik, hogy a szavazási értesítő birtokában szinte bárki részt vehet a választáson” - fogalmazott, majd rávilágított, hogy a legutóbbi választások során a Bündnis Sahra Wagenknecht (BSW) párt csupán 9 ezer szavazattal maradt le a parlamenti bejutásról, miközben összesen 50 millió szavazatot adtak le. Kifejtette, hogy ebben a kontextusban meglehetősen nagy az esélye annak, hogy a BSW mégis bejuthat a törvényhozásba, ami komoly következményekkel járna a német kormánykoalíció számára, hiszen ez instabilitáshoz vezetne az országban. Ezen körülmények között Friedrich Merz kabinetjének kénytelen lenne egy harmadik pártot bevonni a koalícióba - tette hozzá Bauer Bence.
Megemlítette azt is, hogy több alkalommal hibásan számolták össze a szavazatokat, hasonlóan ahhoz, ami tavaly a magyar főpolgármesteri választások során is előfordult. Továbbá akadtak olyanok is, akik állításaik szerint nem tudtak részt venni a szavazáson. Kiemelte, hogy a választási hatóságok nem nyújtanak tájékoztatást az ilyen esetekről, és a biztonsági intézkedések is hiányoznak - tette hozzá.
Bauer Bence felidézte, hogy 2021-ben Németországban már előfordult, hogy véletlenül az EU-s állampolgárok is szavazati jogot kaptak a tartományi választások során. Ezen kívül megemlítette, hogy a választási elöljárók kézzel módosították az eredményeket, és 2022-ben a berlini tartományi választást ismét meg kellett tartani a problémák miatt. A jelenlegi helyzetről szólva megjegyezte, hogy ha a BSW valóban átlépte az 5 százalékos küszöböt – és vannak erre utaló jelek –, akkor biztosan parlamenti képviselethez jutnak. Hozzátette, hogy a jövőben jogi garanciákra van szükség ahhoz, hogy elkerülhetők legyenek hasonló anomáliák.