Az új Gyurcsányok pártja | Demokrata Az új politikai formáció, amely Gyurcsány Ferenc vezetésével alakul, forradalmi változásokat ígér a hazai politikai palettán. A párt célja, hogy friss szemléletet és innovatív megoldásokat kínáljon a társadalmi és gaz

A cikk emailben történő elküldéséhez kattintson ide, vagy másolja le és küldje el ezt a linket: https://demokrata.hu/velemeny/az-uj-gyurcsanyok-partja-979363/
Bár már több nap eltelt azóta, hogy Kollár Kinga Brüsszelben bemutatta hazaárulásának vádját, az európai parlamenti képviselő továbbra is a posztján maradt. Lemondási szándékot nem fogalmazott meg, Magyar Péter pártelnök nem kezdeményezte a leváltását, sőt, párttársai kifejezték támogatásukat iránta.
Beszédében a Momentum és a Demokratikus Koalíció volt és aktuális EP-képviselőinek "legszebb" napjait idézte Kollár. Amiket mondott és ahogy mondta, a hajdani SZDSZ magyargyűlölő, cinikus, bicskanyitogató stílusát is eszünkbe juttatta.
Kollár szinte ragyogott a boldogságtól, amikor lelkesen beszélt arról, hogy az uniós jogállamisági eljárás valóban eredményesnek bizonyult. A beszámolója szerint körülbelül 21 milliárd euró került felfüggesztésre, amiből már egy milliárd elveszett a magyar lakosság számára. Kifejtette, hogy az uniós források visszatartása miatt a magyar emberek élete jelentősen romlott. Folytatásként hangsúlyozta, hogy ennek komoly következményei vannak a magyar állam számára, hiszen nem képes beruházni a közszolgáltatások fejlesztésébe. Ennek eredményeként nem tudja támogatni a gazdaságot, és nem képes további szociális szolgáltatásokat nyújtani a lakosságnak.
Úgy értem, csak néhány példát említve: az RRF-program keretein belül 50 kórház felújítására lett volna lehetőség, de sajnos ebből nem valósult meg semmi. De van ennek egy jó oldala is: a magyar emberek egyre romló életminősége megerősítette az ellenzéket. És emiatt én... nos, én... igazán optimistán tekintek a '26-os választásokra!
Ez a megnyilvánulás nem csupán egy elszigetelt vélemény, hanem egy sokkal mélyebb kontextus része. Nyilvánvaló, hogy van, aki örül annak, ha Magyarország helyzete romlik, hiszen ez a Tisza helyzetének javulását eredményezheti a szemükben. A jobboldali nézőpontból nézve, mi mindig is tudtuk, hogy a brüsszeli elit politikai játszmái, amelyek Orbán Viktor kormányának megbuktatására irányulnak, éppen ezért vezettek a jogállamisági eljárás bevezetéséhez. Ezen az alapon tartják vissza az országnak járó forrásokat, ami eddig csupán Gyurcsány Ferenc szájából hangzott el ilyen nyíltan.
A tiszások nagy tanítómestere 2023-ban kísérteties hasonlósággal adta elő tartalmilag ugyanazt, amit most Kollár. Egy rádióműsorban azon elmélkedett, hogy szerinte jövő tavasszal a Fidesz történelmi mélységben lesz, mert pocsékabbul fogunk élni, hiszen nem tud jönni uniós pénz Magyarországra. Mint folytatta, a NER halálát jelentené, ha megcsinálnák azt a 27 szupermérföldkövet, amiben megállapodtak az unióval. "Valójában az unió azt mondta, hogy akkor kaptok pénzt, ha fölszámoljátok a NER-t. Csak ez be van öltöztetve egy-egy jogi köntösbe" - jegyezte meg.
A kérdés ezután csak az, hogy a korábbi ígéretekkel szemben, ez az új, Tisza-féle baloldal miben különbözik az elődeitől. Az nagyon kevés ugyanis, hogy magyar zászlókat lobogtatunk (ezek után ez még disszonánsabb lesz), közben Brüsszelben meg annak örvendezünk, hogy milyen jó, hogy a pénzvisszatartás miatt romlik a magyarok életszínvonala.
Még megdöbbentőbb, hogy Magyar Péter tavaly nyáron szándékosan kereste fel azokat a kórházakat, amelyek valóban kritikusan rossz állapotban vannak. Ezeket a létesítményeket ugyanis abból a forrásból tervezték felújítani, amelynek késleltetését Kollár most lelkesen üdvözölte.
Kollár beszéde világosan rámutat arra, hogy a Tisza nem csupán egy friss ellenzéki formáció, hanem inkább a régi Gyurcsányok újraélesztett pártja. Olyan politikai csoportosulásról van szó, amelynek őszödi beszéde talán nem véletlenül a brüsszeli színpadon hangzott el.
A Tisza mára a brüsszeli bürokrácia, valamint a megvetett elit magyar képviselőjévé vált. E szerephez hűen a magyar párt legutóbbi adatgyűjtési kampányának eredménye is azt mutatja, hogy a Tisza-szimpatizánsok 60%-a helyesli az ukránok EU-s csatlakozását. Nem meglepő, hogy ez a támogatás sokak számára szembetűnővé vált.
Természetesen nem elképzelhetetlen, hogy a hétfői lapzárta után, vagy akár néhány hét elteltével, amikor a vihar elcsitul, bejelentik Kollár távozását. Az értesülések szerint a látszólag "független" 21 Kutatóközpont már elkezdte bombázni az embereket kérdésekkel, hogy valóban távoznia kellene-e Kollárnak. Tudják, ez az a szervezet, amelyik miután Magyar egyik fórumán elhintette, hogy céljuk a kétharmados többség elérése a parlamentben, mindössze két nappal később már a Tiszának kétharmados előnyt mért a Fidesszel szemben. Politikai szempontból óriási hiba volt, hogy nem tettek azonnal pontot az ügy végére, hiszen ezzel óriási támadási felületet kínálnak a Tiszának, akiket gyakorlatilag a célkeresztjükbe állítanak.
Miért is nem világos, hogy egy ilyen kijelentés után nem tartható meg a pozíciójában? Miért tapasztalható ekkora bizonytalanság a személyével kapcsolatban?
Az Európai Parlamentbe bejutott hét tiszás képviselő közül négyen vagy az Európai Bizottságtól, vagy valamilyen nagy globális cégtől érkeztek. Kollár is közéjük tartozik, hiszen az EB-nél dolgozott a Tisza-képviselőség előtt. Nem lehet kizárni, hogy azért nem tesznek semmilyen lépést Kollár elmozdítására, mert politikai értelemben valójában nem Magyar Péteré az uniós frakció.
A Tisza tavaly, amikor elérkezett az EP-képviselők jelölésének ideje, komoly dilemmával nézett szembe, mivel nem volt elegendő, megfelelő ember a soraiban. Ennek következtében a média elkezdett arról pletykálni, hogy a listás helyek megszerzésére pályázatot írtak ki. Micsoda érdekes egybeesés, hogy végül a befutó jelöltek többsége éppen abból a körből került ki, akikről korábban szó esett. Így tehát nem elképzelhetetlen, hogy a Tisza elnöke nem is lenne jogosult arra, hogy visszahívja Kollárt a posztjáról, hiszen Kollár beszédében kifejtett nézetei világosan tükrözik az Európai Néppárt álláspontját is Magyarországgal kapcsolatban.
És ne gondoljuk, hogy a március 15-én magyaros mentébe öltözött Magyar és párttársai mást gondolnának, mint Kollár. Ne feledkezzünk meg arról a Tarr Zoltánról, aki a Tisza uniós delegációját vezeti, és két dolgot is nyilvánvalóvá tett: a párt programját nem ők írják, és elfogadnak és magukévá tesznek mindent, amit a Néppárt mond. A kollári mondatok azoknak nem voltak annyira meglepőek, akik tudták, a tiszások megszavazták az EP-ben, hogy többletforrásokat kell biztosítani az új menekültügyi és migrációs paktum végrehajtására, illetve elegendő uniós támogatást kell adni az LMBTIQ+-jogok védelmének előmozdításához.
A Tisza elnöke tehát nem csupán a mentelmi jogának védelme érdekében tevékenykedik, hanem azért is, mert a párt szponzorációs kérdéseit is meg kell oldania. Ha Kollárt leváltaná, akkor egy új brüsszeli jelöltet kellene küldenie az Európai Parlamentbe, hiszen a tavalyi választási listán kizárólag ilyen politikai figurák szerepelnek. A legnagyobb kudarc az lenne, ha Kollárt ugyan eltávolítaná a Tisza csapatából, ám ő továbbra is megtarthatná mandátumát, hiszen ha ragaszkodna ahhoz, akkor visszahívni nem lenne lehetőség. Így képviselő maradhatna, csupán nem a Tisza színeiben, hanem párt nélküliként, sőt még a Néppárt frakciójában is folytathatná tevékenységét a hat tiszás mellett. Jelenleg azonban ezeket a forgatókönyveket még csak találgatások övezik.
A helyzet azonban korántsem az, amit látszólag mutat. A Tisza politikai stratégiáját olyan emberek formálják, akikre maga Magyar is kifejezte nemtetszését egy privát beszélgetés során, amikor agyhalottakként és "Soros embereiként" említette őket. A párt brüsszeli irányvonala mellett olyan régi MSZP-SZDSZ koalícióhoz tartozó politikai figurák is feltűnnek, akik a Soros-hálózat mögöttes szereplői és arcaik (mint Bódis Kriszta, Magyar Bálint, Haraszti Miklós, Kéri László és Petschnig Mária Zita), valamint a Jobbik megfogyatkozott aktivistái is. Miközben a párt vezetője a szuverenitásunk "pici" lemondását is elfogadja – ami, ha folytatódik, végül a függetlenségünket fenyegeti – úgy tűnik, a hazaárulás gondolata sem zavarja. Ez a jelenség együttvéve rendkívül veszélyes helyzetet teremt. A megoldás érdekében csakis mi, a józan és hazaszerető polgárok léphetünk fel jövő tavasszal.