Az SaS nem állna ki a LoZ-zal létrejött megállapodásra vonatkozó jogszabály mellett.

Az ellenzéki SaS párt határozottan elutasítja az Orvosi Szakszervezettel (LOZ) kötött megállapodásra épülő törvénytervezet támogatását a parlamentben – jelentette ki Tomáš Szalay (SaS). A politikus ismételten kritikát fogalmazott meg a kormány és az LOZ közötti megállapodás kapcsán, amelyből törvényjavaslatok születnének. Marián Viskupič (SaS) képviselővel közösen a kormány, valamint az egészségügyi és pénzügyminisztérium működésének kudarcát hangsúlyozták.
Szalay kifejezte elégedetlenségét a megállapodással kapcsolatban: "Határozottan ellenállunk ennek a megállapodásnak, és nem hisszük, hogy ez bármilyen formában javítana a szlovák egészségügy helyzetén; éppen ellenkezőleg, úgy véljük, hogy kifejezetten káros hatással lesz rá. Miért van ez így? Mert a kormány és a szakszervezetek közötti megállapodás teljesen figyelmen kívül hagyja a betegeket." Szalay hozzátette, hogy a tervezett módosítások várhatóan a járóbeteg-ellátást is hátrányosan érintik.
A képviselő hangsúlyozta, hogy a kormány csütörtök este fogja megvitatni a törvénymódosítást, és néhány napon belül a parlament döntést hoz róla. "Ez így nem lehet egy felelős törvényhozás részét képezni, főleg nem egy olyan jogszabály esetében, amely több száz millió eurós kiadással jár, s amelyet az állami költségvetés nem tud fedezni, ráadásul az egészségügy is képtelen finanszírozni" - emelte ki a képviselő.
Viskupič a gazdasági következményekre is felhívta a figyelmet. Kiemelte, hogy a kórházakban dolgozó egészségügyi szakemberek heti munkaidő-csökkentésére tett javaslatok komoly kockázatokat rejtenek. Szerinte, ha a javaslatot megvalósítják, a kórházak kénytelenek lesznek új munkatársakat felvenni, vagy pedig még több túlórát kell majd kifizetniük a meglévő dolgozóknak. Kifogásolta, hogy a kabinet eddig nem adott konkrét számításokat arról, hogy a változtatások milyen költségekkel járnának. "Egy felelősségteljes kormány előzetesen, a Pénzügyi Politikai Intézet (IFP) vagy más egészségügyi szakértők bevonásával pontosan felmérte volna, hogy mekkora kiadásokkal járna a módosítás, mielőtt aláírja a memorandumot" - tette hozzá.