Az MI korszakának végét követően máris itt a következő trend? Valami mélyen emberi, ugyanakkor rendkívül gépies.


Bár még eltart egy ideig, hogy az emberszerű robotok általánossá válnak, úgy tűnik, a nagy technológiai vállalatok igencsak komolyan veszik ezek fejlesztését. A kérdés tehát nem az, hogy tényleg lesznek-e ilyenek, hanem az, hogy mikor jelennek meg.

A vegyes és kiterjesztett valóságot bemutató szemüvegek után a Meta és az Apple újabb izgalmas kihívás elé néz: a humanoid robotok világába lépnek be. Mark Gurman, a Bloomberg Apple-szakértője aktuális hírlevelében arra hívja fel a figyelmet, hogy míg az utóbbi két évben a technológiai innovációk túlnyomórészt a mesterséges intelligencia fejlesztésére összpontosítottak, a közeljövőben a robotika területén is jelentős előrelépések várhatóak. Ezek a fejlesztések nemcsak emberszerű gépeket foglalhatnak magukban, hanem olyan intelligens eszközöket is, amelyek képesek lesznek otthonainkban mozogni, ezzel megkönnyítve mindennapi életünket.

A Meta nemrégiben bejelentette, hogy új egységet hoz létre a Reality Labs hardverrészlegén, amelynek fő célja a humanoid robotok fejlesztése mellett egy olyan szoftverplatform kiépítése, amely hasonló az Androidhoz. Ezt a platformot a hardvergyártók integrálhatják termékeikbe. A vállalat nem teljesen nulláról indul, hiszen már rendelkezik fejlett szenzorokkal és számítási technológiákkal a vegyes valósághoz, továbbá létezik egy Llama nevű mesterséges intelligencia modelljük is. A Meta szakértői szerint ezek az elemek ideális alapot nyújtanak a robothardverek számára. Az új projekt keretében mérnököket terveznek felvenni, és ambícióik között szerepel, hogy más cégeket is támogassanak humanoid robotok létrehozásában az elkövetkező években. Elsődlegesen azonban olyan robotok piacra dobását tervezik, amelyek a háztartásokban segíthetnek a napi feladatok elvégzésében.

Az Apple új irányokat vehet – állítja Gurman. A vállalat ezentúl azokat a termékeket fogja előnyben részesíteni, amelyeknél minden egyes elem (hardver, szoftver stb.) saját fejlesztésű és saját irányítás alatt áll. Az Apple mesterséges intelligenciájára épülő humanoid robotja szervesen integrálódna a cupertinói technológiákba. A cég gépi tanulással foglalkozó csapata különböző MI-kutatócsoportokat működtet, amelyek kifejezetten a robotikai fejlesztésekre összpontosítanak. Ezenkívül az Apple egy olyan asztali eszköz bevezetését tervezi, amely gyakorlatilag egy robotkar rögzítését jelenti a kijelzőhöz. Emellett dolgoznak egy mobil roboton is, amely az Amazon már ismert Astro robotjához hasonló funkciókkal rendelkezne.

Egy Apple márkájú humanoid robotra még egy ideig várnunk kell, de ha egyszer megérkezik, könnyen konkurenciát jelenthet a Tesla közelgő Optimusának. A Google DeepMind csapata is felfedezi a robotika világát, és nem lenne meglepő, ha a vállalat saját szoftvert fejlesztene ebbe a szegmensbe (is).

Minden vállalat számára alapvető fontosságú az idő szerepe, különösen a robotika terén bekövetkező változások. Gondoljunk csak a mesterséges intelligencia területén mérföldkövet jelentő OpenAI-ra. Bár a projekt végül nem vált be, az önvezető autók fejlesztése mégis ígéretes lehetőségeket kínál az Apple számára. Míg az egyik innováció a város forgatagában rója az utakat, addig a másik a nappaliban sétálgat – a háttérben rejlő technológiák pedig hasonló alapelveken nyugszanak.

Nem véletlen, hogy az Apple robotikai részlegének irányítója Kevin Lynch, aki korábban az Apple önvezető autó projektjének felügyeletéért is felelt, és részt vett annak leállításában is. Ez azt jelzi, hogy Lynch nem csupán tapasztalt a nagyszabású hardverprojektek kivitelezésében, de alaposan ismeri a szükséges technológiai hátteret is.

A Metához nemrégiben csatlakozott Marc Whitten, aki a General Motors által támogatott Cruise cég korábbi vezérigazgatójaként szerzett hírnevet. Whitten mostantól a humanoid robotok fejlesztéséért felelős csapat irányítását látja el. Érdekesség, hogy Whitten a Unity Software játékóriás műszaki igazgatójaként is tevékenykedett, emellett az Amazon szórakoztató eszközök részlegét is vezette, és 17 évet töltött a Microsoftnál, ahol az Xbox csapat alapító mérnökeként járult hozzá a cég sikereihez.

A humanoid robotok esetében tehát immár nem az a kérdés, hogy megjelennek-e, hanem az, hogy mikor. És a válasz: hamarabb, mint ahogyan azt gondolnánk - zárja hírlevelét Mark Gurman.

Related posts