Az Intel végleg lemaradt a mesterséges intelligencia adatközpontok versenyében - ITBUSINESS Az Intel pozíciója a mesterséges intelligencia adatközpontok piacán egyre ingatagabbá válik, mivel a vállalat nem tud lépést tartani a gyorsan fejlődő technológiá


Az Intel álmai szertefoszlottak, amikor bejelentették, hogy a Falcon Shores GPU soha nem kerülhet a piacra, ezzel megnehezítve a versenyt az Nvidia és az AMD MI-gyorsítói között. Michelle Johnston Holthaus, az Intel ideiglenes társigazgatója a legutóbbi negyedéves eredménybeszámoló során felfedte, hogy a Falcon Shores csupán egy belső tesztchipként fog funkcionálni, így kereskedelmi forgalomba nem kerül. Az Intel számára ez a döntés komoly kihívásokat jelent a jövőbeni versenyképesség szempontjából.

Ez azt jelenti, hogy az Intel legalább egy-két évvel elmarad egy versenyképes GPU bevezetésében, és még ha a Jaguar Shores tervei megvalósulnak is, fennáll a veszélye, hogy ugyanarra a sorsra jut, mint a Ponte Vecchio, a Rialto Bridge és most a Falcon Shores. Az Intel már többször próbálkozott az Nvidia riválisaként betörni az adatközponti GPU piacra, de eddig minden kísérlete félbeszakadt vagy elbukott.

Az Intel továbbra is versenyben van az MI-gyorsítók piacán a Gaudi3 révén, amely papíron ígéretes teljesítményt mutatott, amikor 2024 áprilisában bemutatták. A gyorsító akár 1835 teraFLOPS-os lebegőpontos teljesítményt kínál és 128 GB HBM2e memóriával rendelkezik, amely nagyobb modellek inferálását segíti.

A gond az, hogy a Gaudi3 késése miatt már nem az Nvidia H100-zal, hanem a Blackwell és az AMD MI325X rendszerekkel kell versenyeznie. Az Nvidia Blackwell nagyobb lebegőpontos teljesítményt és gyorsabb memóriát kínál, míg az AMD MI325X kétszer akkora memóriakapacitással és nagyobb sávszélességgel rendelkezik. Ráadásul a Gaudi3 zsákutcának tűnik, mivel a tervezett utódja, egy Falcon Shores-alapú gyorsító, sosem fog megjelenni.

Bár az MI-gyorsítók piacán az Intel visszaszorul, a szerverek továbbra is igényelnek host CPU-kat, így az Intel teljesen nem esik ki az MI-szerverek piacáról. Granite Rapids Xeon processzorai, amelyek tavaly jelentek meg, versenyképesek, akár 128 magos és 256 szálas konfigurációval.

Az AMD Epyc processzorai folyamatosan növelik piaci részesedésüket a szerverpiacon, míg az Nvidia egyre inkább az Arm-alapú Grace processzoraikra épít. Jelenleg az AMD részesedése 24,2%-ra emelkedett, ezzel pedig tovább korlátozza az Intel lehetőségeit az adatközpontok világában.

Az Intel számára az MI PC és az edge hálózatok terén még számos lehetőség rejlik. A tavaly bemutatott Lunar Lake processzorok impresszív 48 TOPS-os NPU teljesítménnyel és 120 rendszer TOPS-szal rendelkeznek, ami lehetővé teszi számukra, hogy versenyezzenek a Microsoft Copilot+ által támasztott követelményekkel. Noha az MI PC-k jövője még mindig kérdéseket vet fel, az Intel továbbra is meghatározó szereplője a PC CPU piacának.

Az edge hálózatokban az Intel Advanced Matrix Extensions (AMX) technológiával szerelt Xeon processzorai kínálnak alternatívát az MI-modellek futtatására GPU nélkül. Az Intel demonstrálta, hogy egy 70 milliárd paraméteres MI-modellt képes futtatni 12 token/másodperces sebességgel, ami CPU-alapú MI-megoldások számára is új lehetőségeket nyithat.

Az AMD újjáéledése a Bulldozer korszakot követően arra utal, hogy az Intel is új irányt vehet. Amennyiben képesek lesznek egy innovatív és a piacon vonzó MI-gyorsítót létrehozni, úgy újra részesedést szerezhetnek az adatközponti mesterséges intelligencia szegmensében. A Jaguar Shores projekt a rack-alapú MI-rendszerek fejlesztésére összpontosít, és ha ez a kezdeményezés sikerrel zárul, az Intel újra felveheti a versenyt a piacon.

Related posts