Az európai borok esetleg nem kapnak helyet az amerikai vámegyezmény keretein belül - Magyar Mezőgazdaság.


Felmerült a kérdés, hogy az európai borok élveznek-e vámkedvezményeket az Egyesült Államokkal folytatott tervezett kereskedelmi megállapodás keretében.

A bor jövője egyre inkább kérdésessé válik az EU és az USA közötti kereskedelmi tárgyalások során – figyelmeztetett a európai borászokat képviselő lobbiszervezet, ahogy azt a reuters.com is megjegyzi.

A döntés különösen érzékenyen érintené a francia Bordeaux, az olasz Chianti és a spanyol Rioja borokat - ezek ugyanis évi közel 5 milliárd euró értékben kerülnek az amerikai piacra, ami az ágazat egyik legfontosabb exportcélpontja.

Jelen pillanatban még nem világos, hogy a bor végül részesül-e abban a csomagban, amely kedvezményes árat kínál repülőgép-alkatrészek, orvosi felszerelések és bizonyos alkoholos italok számára.

Az iparági szereplők hosszú ideje sürgetik a "nulla vám a nulláért" elvet az Atlanti-óceán két partja közötti alkoholkereskedelem élénkítésére. A cél az, hogy mindkét fél megszüntesse a borra és más szeszes italokra kivetett vámokat, ezzel ösztönözve a forgalmat.

Bár az európai borászatok többsége kisebb, általában nem tőzsdén jegyzett cégekből áll, a piacon mégis ott találjuk az olyan nagyágyúkat, mint az LVMH és a Pernod Ricard. Ezek a vállalatok nemcsak a saját nevük alatt futó prémium italokat kínálják, hanem számos elismert borászatot is magukénak tudhatnak, így szélesítve portfóliójukat és a borpiac kínálatát.

Related posts