Az állatkertek is komoly próbatétel elé néznek a száj- és körömfájás miatt.


Már több mint egy hónap telt el azóta, hogy Szlovákia összes állatkertjének és állattartó ökoparkjának be kellett zárnia kapuit a látogatók előtt a száj- és körömfájás miatt elrendelt országos intézkedések értelmében. A pozsonyi állatkert például egyetlen hónap alatt 350 ezer eurós veszteséget szenvedett el.

A járvány elsősorban a kérődzők és a sertések körében terjed, ezért a fertőzés kockázatának csökkentése érdekében szükségessé vált minden olyan helyszín lezárása, ahol ezeket az állatokat tartják. Ez a lépés nem csupán a mezőgazdasági telepeket érinti, hanem kiterjed az állatkertekre, vadasparkokra és különböző ökológiai farmokra is.

A látogatási korlátozás a legnagyobb forgalmat hozó tavaszi időszakra esik, ami súlyosan érinti az intézmények működését. Ráadásul a húsvéti hosszú hétvége elmaradása még inkább megnehezíti a helyzetet, komoly károkat okozva a szervezetek számára. Az állatkertek nem csupán turisztikai attrakciók; bevételeik döntő része a belépőjegyek, az ajándékboltok és a különféle programok értékesítéséből származik.

Ezek nélkül a feltételek nélkül a működés fenntartása gyakorlatilag lehetetlen.

A pozsonyi állatkert például egyetlen hónap alatt körülbelül 350 ezer eurós veszteséget könyvelhetett el. Az állatgondozók bére, a takarmányozás költségei és az állatok egészségügyi ellátása még ebben a nehéz helyzetben is elengedhetetlenül fontosak voltak. Hasonlóan, a pöstyéni EkoPark is több mint 300 ezer eurós hiányról számolt be, míg a kisebb intézmények, mint a kassai állatkert vagy a dévényi mini farm, naponta több száz euróval csökkentik bevételeiket.

A jelenlegi állami kártérítési rendszer kizárólag a mezőgazdasági termelőket érinti, kizárólag abban az esetben, ha fertőzött vagy veszélyeztetett állataikat le kellett ölniük. Az állatkertek és állatparkok nem élveznek automatikusan ilyen típusú támogatást. A szlovák földművelésügyi minisztérium eddig csupán annyit nyilatkozott, hogy felmérik, milyen módon tudnák segíteni ezeket az intézményeket, de konkrét ígéret vagy keretösszeg még nem került nyilvánosságra.

A legtöbb szlovákiai állatkert ezért kénytelen saját eszközökkel túlélni. Van, ahol adománygyűjtést indítottak, máshol szimbolikus örökbefogadásra buzdítják az embereket. Több intézmény online jegyeket kínál, amelyeket majd a későbbiekben lehet beváltani - amint ismét megnyitják a kapuikat.

A pontos időpont még ismeretlen, de a száj- és körömfájás már több mint öt évtized után újra felbukkant Szlovákiában. Eddig hét telepen több mint nyolcezer szarvasmarhát kellett leölni a fertőzés megfékezése érdekében. A hatóságok hangsúlyozzák, hogy csak a szigorú korlátozások alkalmazásával lehet megelőzni a károk visszafordíthatatlanságát az állatállományban. Az érintett intézmények bizakodnak, hogy legkésőbb a nyári időszakra újra megnyithatják kapuikat a látogatók előtt, mivel különben néhányuk fennmaradása is komoly veszélybe kerülhet.

Addig is, az állatok zárt kifutóikban várakoznak, távol a látogatók zajától, csendes magányban. A gondozók megfigyelései szerint jól érzékelhető, hogy a megszokott nyüzsgés, a kíváncsi tekintetek és a gyerekek vidám zsivaja hiányzik az életükből. Jelenleg nemcsak az állatkertek pénzügyi helyzete, hanem az ott élő állatok lelki jóléte is komoly aggodalomra ad okot.

Related posts