Alex Soros kijelentette: "Bár elindulhatnék egy választáson, de miért tenném? Jelenlegi helyzetemben sokkal nagyobb befolyásom van!" | Demokrata


A lap szerkesztője, Roula Khalaf azt mondja Alex Sorosról, "számít neki a történelem", édesapja pedig azért hozta létre és támogatta 32 milliárd dollárral a Nyílt Társadalom Alapítványt (OSF), hogy "elősegítse a demokráciát és az emberi jogokat Közép- és Kelet-Európában".

Khalaf kiemeli, hogy míg Soros családját a progresszív körök világszerte ünneplik, addig apját a jobboldali narratívákban egy globális összeesküvés irányítójának titulálják, amihez gyakran antiszemita konnotációk is kapcsolódnak.

Az FT kiemeli, hogy Kamala Harris kampányának jelentős támogatója volt Soros György és köre, akik több mint 85 millió dollárt fektettek be a 2024-es választások során.

"Örömmel venném, ha a pénz nem befolyásolná a politikai döntéseket" - nyilatkozta a lapnak Alex Soros, hangsúlyozva, hogy ehhez elengedhetetlen a "kampányfinanszírozási rendszer átalakítása".

Khalaf emlékei szerint egy évtizeddel ezelőtt még mindenki azt gondolta, hogy Soros örököse Alex bátyja, Jonathan lesz. Azonban az események más irányt vettek: Alex szorosabbra fűzte a kapcsolatát apjával, ő kísérte el külföldi útjaira, sőt, idővel a helyetteseként is funkcionált. Apja még "tanoncának" is titulálta őt, ami jól mutatja a köztük lévő különleges köteléket.

Alex Soros megosztotta tapasztalatait arról, hogy hivatali ideje alatt jelentős létszámleépítést hajtott végre a Nyílt Társadalom Alapítvány keretein belül; a 2017-es 1700 fős dolgozói létszám mára körülbelül 500 főre csökkent.

"Apám nem csupán egy állásügynökséget szeretett volna létrehozni, hanem a hálózatok igazi központját. Nagy elégedetlenséggel figyelte a bürokrácia óriási súlyát, amivel az alapítványunk szembesült" - osztotta meg Alex Soros, hozzátéve: "Csak egy dolog bánt, hogy ezt nem kezdtük el korábban."

Alex Soros véleménye szerint egyáltalán nem helytálló az a nézet, hogy távolodna Európától, hiszen az alapítványa éppen Ukrajnában is egyre nagyobb szerepet kap.

Alex Soros elmondta, mikor érezte azt, hogy eljött a történelem vége: "Emlékszem, ahogy sétáltam az utcán Rómában, és megláttam az amerikai nagykövetséget rajta a szivárványzászlóval, és arra gondoltam, hogy milyen büszke is vagyok a hazámra".

Most, hogy Trump győzelmet aratott, lelkiállapota sokkal inkább "tűnődő" és "kérdőjel" jellegűvé vált.

"Tudnunk kell, mivel nézünk szembe. Ezek zsarnokok. Ellen kell állni" - fogalmazott.

Jelezte: "Remélem, Marxnak igaza volt, és a tragédia után a bohózat következik. De attól tartok, hogy most fordítva lesz: úgy fogunk tekinteni Trump első ciklusára, mint egy bohózatra, és a mostani pedig nagyon rossz és tragikus lesz sok ember számára."

Soros-interjú természetesen nem múlhat el orbánozás nélkül: az FT a "Trump által nyíltan csodált" Orbán Viktor Soros-tervről szóló választási kampányára utalva írja azt, hogy "az OSF hozzászokott a nyomáshoz, az állami tiltásokhoz és a könyörtelen támadásokhoz". Szó esett arról is, hogy Soros és Elon Musk viszonya kedvezőtlen, és novemberben Musk hibájából nem jött létre egy találkozó kettejük között.

Alex Soros úgy véli, hogy a Tesla vezérét sokkal inkább vonzza a trollkodás, mint a személyes találkozók.

Roula Khalaf megjegyzi, hogy Alex Sorost "szemet gyönyörködtetően lázba hozza" a külpolitika témája, hiszen Ukrajna iránti szenvedélyét jól tükrözik közösségi média posztjai. Emellett szoros kapcsolatot ápol Andrij Jermakkal, Volodimir Zelenszkij hivatalának vezetőjével, akivel születésnapokon is köszöntik egymást, mintha régi jó barátok lennének.

Az FT szerkesztője érdeklődik Soros iránt, és megkérdezi tőle, hogy valaha fontolóra venné-e a politizálást.

"Indulnék-e választáson? Nem zárkózom el a lehetőségektől, de kétlem, hogy jelenleg a legoptimálisabb helyzetben lennék. A külpolitika iránti érdeklődésem megvan, de rengeteg olyan feladat létezik, amit az én szerepem keretein belül sikeresen megvalósíthatnék."

Amikor arról érdeklődnek, hogy szívesen betöltene-e egy külügyminiszteri posztot, így válaszol: "Ez igazán vonzó lehetőség lenne, de ahhoz először választási győzelmet kellene aratni."

Zárásként megosztotta a véleményét: úgy véli, hogy Donald Trump nem képes békét teremteni Ukrajnában, mivel "Putyin nem kívánja, hogy Trump bábjaként létezzen". Rámutatott, hogy ha a konfliktus folytatódik, az aggasztó jövőképeket vetít előre, például azt, hogy Ukrajna "megőrülhet, és fokozottabb offenzívát indíthat Oroszország területén".

Related posts