Alapjogokért Központ: Brüsszel a magyar családok terhére kívánja megoldani problémáit.


A magyar emberek érdekeit több irányból is támadja az Európai Bizottság, amely idén ismét közzétette országspecifikus ajánlásait a tagállamokra nézve. Az Alapjogokért Központ által eljuttatott elemzés alapján egyértelmű, hogy Brüsszel szándékai között szerepel a magyar kormány legfontosabb intézkedéseinek felszámolása, amely az elmúlt másfél évtized kormányzásának legfontosabb vívmányait érinti.

Az általuk megfogalmazott ajánlások egyértelmű irányt mutatnak: a von der Leyen vezette bizottság célja, hogy a magyar családok számára jelentős, több milliós megtakarítást eredményező politikát feláldozzanak Ukrajna és a multinacionális vállalatok támogatásának érdekében. Ezt a szándékot néhány nappal később az árréscsökkentés ellen indított kötelezettségszegési eljárás is alátámasztotta.

Emellett a kamatstop, az árréscsökkentés és az extraprofitadók megszüntetése mellett arra is felhívja a figyelmet, hogy sürgősen és radikálisan át kell alakítani az ország energiaszükségleteit.

Ezen célok elérésében pedig biztosan számíthatnak a Tisza Párt támogatására: Kollár Kinga nemrég kimondta, hogy minél rosszabb a magyaroknak, az ő választási esélyeik annál jobbak; Tarr Zoltán a Voks2025 véleménynyilvánító szavazást nevezte "teljesen haszontalannak"; míg Magyar Péter szerint ideje lenne egy "icipici" szuverenitásról lemondania Magyarországnak.

A Bizottság újra és újra bírálja a rezsicsökkentést, amely már hosszú évek óta középpontban áll. Véleményük szerint "Magyarország egyik legnagyobb mértékben támogatja a fosszilis energiahordozókat az Európai Unión belül". Brüsszel úgy látja, hogy ezen támogatások eltörlése "összhangban állna az uniós kötelezettségvállalásokkal", és "serkentené az energiatakarékosságot".

A rezsicsökkentés régóta szálka a brüsszeli bürokraták szemében. A Gyurcsány-kormány idején a magyar emberek fizették arányosan Európa legmagasabb rezsiköltségeit, ami számos külföldi cég számára jelentett komoly bevételt. 2023-ban és 2024-ben is a javaslatok között szerepelt a megszüntetése, utóbbiban például azt írták, hogy "fokozatosan szüntessék meg a háztartások és vállalkozások energiaársokktól való megvédése érdekében bevezetett nemzeti költségvetési intézkedéseket".

Érdemes kiemelni, hogy a magyar kormány az első rezsicsökkentés megszüntetését célzó ajánlásnál felhívta a Bizottság figyelmét, hogy a magyar emberek egy nemzeti konzultáció keretében már elmondták erről a véleményüket, ahol a kitöltők 97 százaléka utasította el a Bizottság által elvárt áremeléseket.

A dokumentum a korábbi évekhez hasonlóan támadja a magyar Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK) intézményét, amelyet túlságosan is piactorzítónak tart. Ez 2022 óta visszatérő pont minden országjelentésben. 2024-ben egyenesen azt állították, hogy a lakásárak növekedése a CSOK miatt történt. Brüsszel véleménye szerint "célzottabb" eszközökre van szükség, vagyis drasztikusan csökkentenék az otthontámogatásokhoz hozzáférők körét.

Ezeket a lépéseket Brüsszelben "piacellenes" intézkedéseknek minősítették, és sürgetik a magyar kormányt, hogy mihamarabb szüntesse meg őket. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a bürokraták a magyar lakosság pénzügyi terheinek növelésére tesznek javaslatokat.

Néhány nappal később az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indított hazánkkal szemben az árréscsökkentés miatt. Ezzel világossá vált, hogy a magyar emberek jóléte helyett a multinacionális vállalatok profitmaximalizálása áll a középpontban.

A 2025-ös dokumentum főbb megállapításait áttekintve megállapítható, hogy

E törekvés során a magyarországi globalistákban megbízható szövetségeseket találtok, akik már másfél évtizede hirdetik ezt a brüsszeli üzenetet. Magyar Péter is megosztotta már a véleményét arról, hogy "kicsit le kellene mondanunk a szuverenitásunk egy részéről" annak érdekében, hogy megfeleljünk a brüsszeli normáknak.

A párt európai parlamenti képviselői egyöntetűen osztják a véleményt ezekkel a témákkal kapcsolatban.

Gerzsenyi Gabriella, aki korábban az Európai Bizottság munkatársaként a jelentések összeállításáért felelt, többször is hangsúlyozta, hogy a rezsicsökkentés eltörlése egy jogos brüsszeli elvárás. Szerinte ugyanis fontos, hogy az embereket megtakarításra ösztönözzék.

Az EU-ban a 2008-as gazdasági világválság miatt alkották meg az európai szemesztert, aminek célja a nemzeti gazdasági szakpolitikák összehangolása lenne. Ennek részeként az Európai Bizottság 2011 óta minden év májusában vagy júniusában közzéteszi az úgynevezett országspecifikus ajánlásait, amelyet később az Európai Unió Tanácsa vitat meg és hagy jóvá. Habár ezek az ajánlások nem kötelező jellegűek, ahogy Brüsszelben azt megszokhattuk, komoly politikai bosszú lehet az eredménye a végre nem hajtásnak. Akárcsak a korábbi években, az Európai Bizottság idén is azokat az intézkedéseket támadta a leghevesebben, amelyek a magyar emberek érdekeit szolgálják a multikkal szemben.

Related posts