Bár a gazdasági környezet sok szempontból ingatag, a bankok stabil alapokon állnak.

Minden aggodalommal szemben a térség bankrendszere nagyon is jól áll, a tőkével nincs baj, a nagy konszolidációs időszak is jégre került. A Deloitte iparági felmérése alapján még megvalósulhat a hazai jegybank elképzelése is a pénzpiacokról, de nem szükségszerű végkifejlet. Alig volt kifizetetlen törlesztő, jól állnak a bankok.
Egy jelentős mennyiségű aranyhalom körül ücsöröghetnek a közép-kelet-európai bankok, hiszen a Deloitte pénzpiaci tanácsadócég szakértői szerint a stabilitás és a vonzó jövedelmezőség a régió bankpiacának meghatározó jellemzői. A cég képviseletében Márton Albert partner, Csomor Csaba igazgató és Csoma Attila menedzser osztották meg gondolataikat az aktuális piaci kilátásokról egy háttérbeszélgetés keretében.
A cég által végzett kutatás rámutat arra, hogy az elmúlt évek során tapasztalt geopolitikai feszültségek és a makrogazdasági környezet változásai ellenére a bankok meglepően erős ellenállóképességet tudtak fenntartani. A 2024-es évre vonatkozó, a régiós bankpiac akvizíciós aktivitását elemző tanulmány szerint a magas kamatkörnyezet következtében jelentős jövedelmezőség tapasztalható, és a továbbra is fragmentált regionális bankpiac, valamint a potenciálisan felvásárlásra kerülő bankok stabil tőkepozíciója kedvező lehetőségeket teremt a piac további konszolidációjára.
Mint azt kérdésünkre is kifejtették, a regionális bankok tőkehelyzete jó, nem véletlenül arról kell beszélni, hogy az OTP megveszi a Société Générale több eladósorba kerülő leányát a térségben.
A bankpiac a régióban látszólag újabb szanálási szakaszba lép, hiszen a bankok száma 2017 és 2023 között 21 százalékkal csökkent. Az OTP is aktívan részt vett ebben a konszolidációs folyamatban, hiszen felvásárlásaival több országban is piacvezető pozíciót szerzett.
Itthon is régi igénye a a jegybanknak, hogy szűküljön a banki mezőny, egyben élesedjen a verseny is. Elnézve az elmúlt 10 év fejleményeit, ez részben teljesült, ám a verseny továbbra sem éles, nem véletlen, hogy a kormányzati bírálat továbbra is az, hogy nálunk drága bankolni.
A hazai pénzügyi színtéren kétségtelenül fellelhető néhány meglehetősen stabil szereplő: az OTP és az Erste bankok sziklaszilárd alapokon állnak, és nem tűnik valószínűnek, hogy eltűnnének a piacról. Ezzel szemben a Raiffeisen és a CIB már hosszú idő óta bizonytalan lábakon egyensúlyoznak, annak ellenére, hogy jelentős hatással bírnak a helyi pénzügyi környezetre.
A Deloitte legfrissebb tanulmányának adatai szerint Kelet-Közép-Európa gazdasága 2024-re mérsékelt növekedést mutat, azonban a jövőbeli fejlődést számos külső és belső tényező gátolhatja. A geopolitikai feszültségek, kereskedelmi konfliktusok, valamint az energiapiacok instabilitása mind hozzájárulnak a gazdasági bizonytalanság fokozódásához. Ezen túlmenően, az amerikai vámok bevezetésének lehetősége tovább súlyosbítja a helyzetet, növelve a kockázatokat a régió gazdasági kilátásaiban.
Utóbbinál kérdésünkre a cég szakértői nem kívántak konkrét jóslatokba bocsátkozni.
A bankszektor jövedelmezősége a 2023-2024-es időszakban soha nem látott magasságokba emelkedett, amit a kedvező kamatkörnyezet és a kiváló portfólióminőség egyaránt elősegített. Ezzel egy időben a nem teljesítő hitelek aránya folyamatosan csökkent, míg a bankok tőkepozíciója a régiós összehasonlításban továbbra is stabilan erős maradt.
A Deloitte összességében a lakossági, kevésbé a vállalati oldalon vár felfutást a hitelezésben. Mint azt kérdésünkre elmondták a két szegmens között nagy eltérést mutatnak a számok.
Historikusan az látható, hogy a legtöbb banki felvásárlási tranzakció azokban az időszakokban történik, mikor a bankszektor jelentősebb nehézségekkel küzd, amely kihívások erodálják a gyengébb szereplők tőkepozícióját, akik így tranzakciós kényszerbe kerülnek. A bankszektor általánosságban kiemelkedőnek mondható jövedelmezősége ennek megfelelően visszafogottabb M&A aktivitást eredményezett 2024-ben. Emellett a jegybankok inflációcsökkentő intézkedései révén jelentősen szűkült a piaci likviditás, korlátozva az olcsó források rendelkezésre állását az akvizíciók kedvező árazására és finanszírozására. Azonban a továbbra is elaprózódott régiós bankszektor konszolidációja a mérethatékonyság és a piaci pozíciók további erősítése érdekében várhatóan a jövőben is folytatódik.