Előfordulhatnak olyan apró fekete lyukak, amelyek akár a testünkön is átsuhannak.


Ezek a mini lyukak olyan mikroszkópikus alagutakat alakíthatnak ki az emberi testben, amelyek felfedezésre várnak.

Egy friss kutatás alapján az ősrobbanás mikroszkopikus relikviái, az úgynevezett ősi fekete lyukak (PBH-k), kulcsszerepet játszanak az univerzum legnagyobb titkai feltárásában. Ezek az apró fekete lyukak képesek áthatolni bolygókon, hétköznapi tárgyakon és akár az emberi testen is, miközben szinte észrevétlenül mikroszkopikus nyomokat hagynak maguk után.

A kutatók azt feltételezik, hogy a primordiális fekete lyukak (PBH-k) az ősrobbanást követő másodpercekben keletkeztek, amikor rendkívül sűrű anyagtömegek formálódtak. Ezek a fekete lyukak eltérnek a hagyományos típusúaktól, amelyek hatalmas csillagok összeomlásának eredményei; a PBH-k ugyanis rendkívül pici méretűek - körülbelül egy hidrogénatom nagyságával bírnak -, ugyanakkor tömegük egy nagy hegyével vetekszik. A kihívás az, hogy bár elméletileg számos jelenség magyarázatára szolgálhatnának, eddig rendkívül nehéz volt őket észlelni. A Physics of the Dark Universe című tudományos folyóiratban nemrégiben megjelent kutatás viszont új módszereket kínál a PBH-k felkutatására, amiről a LiveScience is beszámolt.

"Kicsi az esélye annak, hogy ezeknek a nyomoknak a felfedezésére sor kerülhet, de a potenciális siker jelentősége óriási lehet"

- nyilatkozta Dejan Stojkovic, a Buffalói Egyetem fizikusa.

"Fontos, hogy kreatív szemlélettel közelítsünk a problémákhoz, mivel a megszokott megoldások eddig nem hoztak várt sikereket."

A tanulmány eredményei szerint, ha egy fekete lyuk áthalad egy bolygó sűrű, folyékony belsejében, olyan üreges rétegeket képezhet, amelyeket a csillagászok észlelhetnek. Kisebb bolygók vagy aszteroidák, például azok, amelyek mérete a Földének körülbelül egytizede, képesek lehetnek túlélni ezt az üregképződési folyamatot, így lehetőséget biztosítva a kutatók számára a részletes vizsgálatra. A nagyobb bolygók azonban valószínűleg a saját gravitációjuk következtében összeroppannának. Érdekes, hogy a primordial fekete lyukak (PBH-k) a Földön található objektumokkal is interakcióba léphetnek. A kutatók becslése szerint egy körülbelül 1 tonna tömegű PBH képes lenne létrehozni egy mikroszkopikus alagutat, amely 700-szor kisebb, mint egy emberi hajszál, amikor áthalad egy tárgyon. Noha az emberi szövetekben ez nem okozna észlelhető károkat, az ősi anyagokban, mint például milliárd éves földi kőzetekben, finom, mégis kimutatható nyomokat hagyhat.

Bár a valószínűségek tekintetében a helyzet csekélynek tűnik - a számítások szerint mindössze 0,0001% az esélye annak, hogy egy primordial fekete lyuk áthaladjon egy milliárd éves kőzeten - ez az innovatív, nem hagyományos megközelítés alapjaiban formálhatja át a sötét anyag kutatását. Ez különösen jelentős, mivel az ősi fekete lyukakat a sötét anyag legígéretesebb jelöltjeiként tartják számon, amely az univerzumban létező anyag 85%-át képviseli. Ha sikerülne felfednünk ennek az anyagnak a titkait, rengeteg megválaszolatlan kérdésre találhatnánk választ.

"A világ legbriliánsabb gondolkodói évtizedek óta fáradoznak a megoldások keresésén ezekre a kihívásokra, ám eddig nem tudtak maradandó eredményeket felmutatni."

„Tedd sajátosabbá a megfogalmazásodat!” - javasolta Stojkovic.

"Lehetséges, hogy egy teljesen új szemléletmódra lesz szükség ahhoz, hogy megértsük ezeket a kozmikus rejtélyeket."

Related posts