Aggodalom a hazai földeken: vajon ez meghatározza az idei termés sorsát? - Agrárszektor


Egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy hazánk szántóföldjein téli aszály kezd kibontakozni, amelynek okai között szerepel a Magyarországra és a szomszédos államokra jellemző csekély csapadék mennyisége.

A kiszáradt földek látványa valóban aggasztó, és sajnos nem fest kedvező képet a közelgő tavaszi szezonra. Ahhoz, hogy a helyzet javuljon, jelentős mennyiségű, de egyenletesen eloszló csapadékra lenne szükség a következő hetekben. Csak így hozhatnánk vissza a reményt a termékeny talajoknak.

Ausztriában idén rendkívül szegényes a hóborítás, szinte kizárólag a sípályákon található mesterséges hóval találkozhatunk. A természetes csapadék hiánya miatt a rendelkezésre álló vízforrásokat használták fel a műhó előállítására, így a tájban nem tapasztalható a friss hó áldásos hatása.

- hívta fel a figyelmet Raskó György agrárközgazdász. Mindez azért fontos, mert normál esetben a hazai vízellátáshoz nagyban hozzájárul az osztrák hómennyiség tavaszi olvadása. Az elolvadó hó a folyókon, elsősorban a Dunán keresztül jut el Magyarországra, idén azonban nem számíthatunk nagyobb mennyiségre - legalábbis a hóolvadás révén nem.

Az Ausztriában megfigyelhető téli szárazságnak így az lesz a tavaszi következménye, hogy nem érkezik elegendő víz a Magyarországra jövő folyókba, jóllehet ez a mennyiség a talajok feltöltésében tudna segíteni. Ahogy Raskó György fogalmazott:

Nyugatról nem fog jönni nagy mennyiség, azt már most biztosan merem állítani.

Ráadásul az itteni csapadék, legyen az eső vagy hó, nem elegendő. Az elmúlt hónapban Magyarországon általában 10-20 milliméter csapadék hullott, de akadnak olyan területek, ahol szinte alig regisztráltak számottevő esőt.

Ha ez így folytatódik, akkor úgy kezdődik meg a tavaszi szezon az agráriumban, hogy a talajban nincs meg a kellő nedvességtartalom, ami szükséges ahhoz, hogy a növénytermelésnek jó éve legyen.

A jelenlegi helyzet valóban nem jó, de egyelőre nem okoz problémákat a mezőgazdasági, azon belül a szántóföldi termelésben - mondta el az Agrárszektornak Petőházi Tamás. A Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnöke kifejtette:

Az őszi vetésű kalászos gabonák jelenleg csendes pihenőjüket töltik a föld mélyén, így a száraz időszak nem jelent számukra komoly problémát az elkövetkező hetekben. Ezzel szemben a tavaszi vetésű növények számára a vízhiány jelentős kihívást jelenthet, ám még bőven van idő áprilisig, amikor remélhetőleg elegendő csapadék érkezik, hogy támogassa fejlődésüket.

Related posts