A rezsiköltségek töredékét álljuk az európai átlaghoz képest - íme a legújabb adatok!


Fontos odafigyelni arra, hogy a rezsicsökkentés teljes előnyeit csak azok vehetik igénybe, akik nem lépik túl az átlagfogyasztásnak megfelelő áram- és gázmennyiséget.

Januárban a két budapesti bruttó áramár - a rezsicsökkentéssel kialakított és a rezsicsökkentett sávból kicsúszottak által fizetett - volt a legalacsonyabb a lakosság számára az Európai Unióban - derül ki azokból az adatokból, amelyeket a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) közzétett a finnországi VaasaETT elemzéséből. A finn cég azonban teljes európai áttekintéssel is szolgál, míg a MEKH egyedül Belgrád árait ismerteti a nem uniós fővárosok közül. A vizsgálat ugyanis az adott országok fővárosainak adataira fókuszál.

A gázárak alakulása is hasonlóan pozitív tendenciát mutat. Az uniós átlaghoz viszonyítva a rezsicsökkentett budapesti lakossági végfelhasználói ár továbbra is a legalacsonyabbnak számít. Érdekesség, hogy azok az árak, amelyek már nem tartoznak ebbe a kedvezményes kategóriába, körülbelül a budapesti ár kétszeresét képviselik. Ennek következtében a budapesti ár most már csak a negyedik legalacsonyabb helyet foglalja el az unióban.

"Európában a magyarok kapják a legolcsóbban a háztartási energiát, a rezsicsökkentést a kormány a jövőben is meg fogja védeni a baloldal és Brüsszel támadásaival szemben - mondta szerdai sajtótájékoztatóján Budapesten a rezsicsökkentés fenntartásáért felelős kormánybiztos. Németh Szilárd a MEKH 27 európai országra kierjedő januári ár-összehasonlító jelentése alapján közölte: belföldön az áram- és gázárak lényegesen alacsonyabbak, mint a térségben, más uniós tagállamokhoz képest pedig még nagyobb a különbség. Hozzátette, a rezsicsökkentéssel minden magyar család jól jár.

Valóban, a rezsicsökkentés kedvező hatásai érezhetők.

A hazai árak rekordalacsony voltának magyarázata kézenfekvő: a magyar kormány 2014-ben befagyasztotta, majd néhány lépcsőben még csökkentette is az érintett tarifákat, miközben azok Európa más országaiban követték a piaci változásokat. Ez más országokban folyamatos drágulást jelentett. A piaci árak követése más országokban kimagasló, bár azóta megszelídült árakat hozott a 2022-es energiaválság idején. Igaz, ebben az időszakban Európa más országainak kormányai is hoztak intézkedéseket a lakossági árak megfékezésére, ezeket azonban a piaci árak csökkenése óta fokozatosan visszavonják.

Mozog valamelyest a budapesti ár is, mert az elemzés euróban készült, ezért érvényesül a VaasaETT-nél látható tarifában a forint árfolyamváltozása.

A MEKH által Budapest kapcsán közölt két ár megjelenésének mögött különleges indok rejlik. Az új ár arra utal, hogy a háztartásoknak mennyit kellene befizetniük abban az esetben, ha a kormány 2022-ben megállapított átlagos fogyasztási szintet 20 százalékkal túllépik. Fontos hangsúlyozni, hogy a túllépő háztartások nem a teljesen elfogyasztott áram- vagy gázmennyiség után fizetnek többet, csupán a túlfogyasztásért. Ezt a többletet piaci tarifának nevezik, ám valójában ez is a hatóság által szabályozott ár.

Négyszeres eltérés az áramdíjakban.

A konkrét adatok alapján elmondható, hogy januárban a bruttó lakossági villamosenergia-ár, amelyet eurócentben mérünk, 9,07 eurócent volt kilowattóránként. Ezzel szemben, ha figyelembe vesszük a 20%-os túllépést, az átlagos ár 10,45 eurócentre emelkedett. A lista legmagasabb pozícióját Berlin foglalja el 40,42 eurócenttel, ezt követi Brüsszel 38,62 eurócenttel, valamint Koppenhága 37,47 eurócenttel.

A gázárral januárban is vigyázni kellett

A rezsicsökkentett budapesti gáztarifa 2,49 eurócentet tesz ki kilowattóránként, míg a 20 százalékos túlfogyasztást figyelembe vevő átlagár 5,06 eurócent. Fontos hangsúlyozni, hogy noha a stockholmi gázár több mint tizenháromszorosa a budapesti tarifának, a svéd főváros árainak összehasonlítása nem helyénvaló. Svédországban a korlátozott számú gázfogyasztó ellátása költségesebb, mint máshol. Ezen kívül a berlini ár is több mint hétszerese a budapesti árnak, míg Amszterdamban a tarifa több mint hatszorosa.

Related posts