A váratlan utazások pozitív hatással vannak a mentális jólétünkre.


A repjegy.hu legfrissebb felmérése szerint az emberek túlnyomó többsége, egészen pontosan 77,5 százalék, szívesen vállalkozna egy olyan utazásra, ahol az úti célt csak az indulás előtt árulják el. Ez a meglepetés utazások iránti felfokozott érdeklődés azt jelzi, hogy sokan vágynak a spontaneitásra, ami pedig kedvező hatással lehet a mentális jólétre.

Az emberek a szabadságot, amit az előre meg nem tervezettség jelent, inkább a fiatalsághoz kapcsolják, hiszen ahogy legtöbben öregszenek kikopik életükből a rögtönzés - olvasható a Repjegy.hu sajtóközleményében.

A siker fogalmát gyakran olyan kulcsszavakkal kötik össze, mint tudatosság, tervezés és kiszámíthatóság. Manapság az emberek egyre inkább azt értékelik, ha hetekre, sőt akár hónapokra előre tudják, milyen teendők várnak rájuk, és milyen programokkal töltik majd szabadidejüket. A tudatos tervezés fontossága nem csupán a munkahelyi hatékonyság növelése miatt hangsúlyos, hanem azért is, hogy a kikapcsolódásra szánt időt is kellőképpen előre meg tudják szervezni.

Ezzel ellentétben az előre meg nem tervezett helyzetek félelmetesek lehetnek, hiszen a rutin és a kiszámíthatóság ellentéte a kiszámíthatatlan, míg a valódi kihívás inkább a merevségből fakad.

- mondja Holczinger Zoltán a repjegy.hu online üzletágának vezetője.

Egy tavalyi Time magazinban megjelent kutatás érdekes összefüggést tárt fel a spontán gondolatok és a nagyobb elégedettség között. A kutatás arra is rámutatott, hogy a pozitív gondolkodásmód hozzájárulhat a lassabb öregedéshez. A spontaneitás lényege, hogy céltalanul, csupán az öröm kedvéért végezzük el a tevékenységeinket, miközben gondolataink szabadon áramlanak, rugalmasan ugrálva egyik ötlettől a másikig. Ahhoz, hogy valaki ezt az állapotot egy életen át megőrizhesse, folyamatos „edzésre” van szüksége, mivel az agy neuroplaszticitása a biológiai öregedés előrehaladtával csökken. Azok a tevékenységek, amelyek fenntartják az agy rugalmasságát, kulcsszerepet játszanak a rögtönzés és a tervezetlenség szempontjából, így érdemes ezeket beépíteni a mindennapjainkba.

A spontaneitás szelleme szinte minden életterületen ott bujkál, de amikor az utazásra kerül a sor, sokan ragaszkodnak a megtervezett útvonalhoz. Azonban a túl sok struktúra és időbeosztás idővel arra kényszeríti az embereket, hogy engedjenek a spontaneitás varázsának. Az American Express 2024-es globális utazási trendekről szóló tanulmánya szerint a válaszadók 78 százaléka vonzóbbnak tartja a spontán utazások élményét. Még érdekesebb, hogy a megkérdezettek 68 százaléka szívesen hagy időt a váratlan felfedezésekre, míg 44 százalékuk inkább a spontaneitásra szavaz, mintsem hogy minden egyes részletet előre megtervezzen.

A repjegy.hu nem hivatalos online kérdőíves felmérése szerint az utazók 82%-a kifejezetten a pihenés és feltöltődés érdekében látogat el új helyekre. Érdekes módon, egyre többen szeretnék, ha az utazásuk meglepetésként érné őket, így még inkább fokozva az élmény varázsát.

Related posts