A németek kiűzésének emléknapja nem vonzotta a média figyelmét, míg a holokauszt emléknapja sokkal nagyobb érdeklődést keltett.

Január második felében három jelentős megemlékezés zajlott le: január 19-én a magyarországi németek kitelepítésének emléknapját tartották, e napon egyúttal a budapesti gettó felszabadítására is emlékeztek. Az M1 és a Duna TV esti híradója azonban nem számolt be a hazai németek emléknapjáról, míg a budapesti gettó felszabadításának évfordulóján rendezett megemlékezésről részletes tudósítást adtak. Nyolc nappal később, január 27-én a holokauszt áldozatainak nemzetközi emléknapján hazai és külföldi események széleskörű visszhangot kaptak a rádiók és televíziók híradásaiban.
Kai-Uwe Lauckner és Jann Hechler Hercegkúton megkoszorúzza a német elhurcoltak emlékművét (fotó: Vajda János) Tegnapelőtt, 2025. január 27-én ismét a zsidó holokausztra emlékeztetették a magyarokat. Ezúttal a holokauszt áldozatainak nemzetközi emléknapja volt. Az esztendő végéig lesz még jó néhány ilyen holokauszt-emléknap, amelyen méltóképpen emlékeznünk kell. A magyarországi közszolgálati és egyéb rádiók, tévék január 27-én terjedelmesen beszámolnak a hazai és a külföldi megemlékezésekről, s tematikus műsorokat sugároztak. A hírek szinte csak erről az eseményről szóltak. A Médiaklikk használatával nézzük meg, hogy a tévék a híradók bőséges beszámolói mellett még milyen műsorokkal emlékeztek meg a január 27-i holokauszt áldozatainak emléknapjáról: M5 12:01: Film az egykori Goldmark Színházról M5 19:01: Három igaz ember - a zsidómentőkről M5 21:00: Túlélni a holokausztot - Freddie Knoller háborúja M5 21:59: Hector Berlioz: Requiem (a holokauszt áldozatainak emlékére) Duna TV 21:35: A wannseei konferencia - filmdráma Duna TV 23:20: A konferencia - dokumentumfilm Nyolc nappal korábban, január 19-én, egyazon napon két eseményre is emlékeztek Magyarországon, ami jó alkalmat nyújtott annak megvizsgálására, hogy a két merőben eltérő megemlékezésről miként számolt be, vagy éppen nem számolt be a közszolgálati hazai sajtó. Ezen a napon emlékeztek a hazai németek kiűzetésére (Vertreibung) és a Szovjetunióba történt elhurcolására (Verschleppung), s ezért január 19-én országszerte voltak koszorúzással egybekötött megemlékezések. A Sárospatakhoz közeli Hercegkúton például mások mellett Nagy János államtitkár és Ritter Imre országgyűlési képviselő, az Országgyűlés Magyarországi Nemzetiségek Bizottsága elnökének, illetve Kai-Uwe Lauckner német haditechnikai attasé és Jann Hechler beosztott nagykövetségi diplomata részvételével. Ennek azonban nem volt akkora hírértéke a közszolgálati tévék szerkesztői számára, hogy beszámoljanak a németek kiűzésének emléknapjáról az M1+Duna TV 18 órai, majd 19:30 órai és a 22 órai híradójában.
A hercegkúti emlékmű talapzatára helyezett koszorúk (fotó: Fb) mellett megemlítjük, hogy az utóbbi években január 19-én, a németek elűzésének napján, a Duna TV és az M5 csatorna rendszerint egy-egy dokumentum- vagy játékfilmmel tisztelegtek az esemény előtt. Az idei évben azonban ez a hagyomány megszakadt, akárcsak tavaly. Két és három éve a Duna TV az Örök tél című, rendkívül elismerésnek örvendő játékfilmet tűzte műsorára az emléknapon. Ezzel szemben idén, január 19-én, a hazai németek elűzésének emléknapján, a Duna TV kizárólag a zsidó közösség emlékére készült, Aki egy embert megment című, a holokausztot feldolgozó műsor harmadik részét sugározta. Ezen a napon a fent említett tévécsatornák jelentős figyelmet szenteltek a budapesti Dohány utcai zsinagógában, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes részvételével megrendezett megemlékezésnek, valamint a felszabadító Vörös Hadsereget ünneplő új emléktábla avatásának. Érdekesség, hogy a zsidó közösség a megemlékezést január 18-ról 19-re helyezte át, hogy összhangban legyen a németek elűzésének emléknapjával, ugyanis a gettó felszabadításának évfordulója idén szombatra esett.
Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes (középen) a gettó felszabadításának megemlékezésén vett részt (fotó: Facebook). A közszolgálati Kossuth Rádió január 19-i műsorának 17:30-as Esti Krónikája nem említette a magyarországi németek elűzésének évfordulóját és az aznapi megemlékezéseket. Ezzel szemben, a Hamasz tevékenységének többszöri elítélése mellett, kiemelt hírként tudósított az első négy izraeli túsz kiszabadításáról, valamint a Dohány utcai zsinagógában tartott megemlékezésről, amely a gettó felszabadításának évfordulójára összpontosított. A 20 órakor sugárzott Krónika hírfolyama is hasonlóan alakult, a kézilabda mérkőzés miatt 22 óra helyett 21:15-kor kezdődött. Hering J. - Kuruc.info