A meggybefőtt és a joghurt mára már szinte luxuscikknek számít - mesélte Magyar Péternek egy 146 ezer forintból gazdálkodó nyugdíjas, amikor arról faggatták, mivel tudja gazdagítani a napi étrendjét.

"Meggybefőttet és vödrös joghurtot soha nem vásárolok" - mondja Irén, a tatabányai Gál lakótelepének lakója, akinek élete révén betekintést nyerhetünk abba, milyen nehéz anyagi helyzetben élnek a nyugdíjasok Magyarországon. Az ő története jól példázza a szűkös lehetőségeket és a mindennapi megpróbáltatásokat, amikkel sokan küzdenek az időskorban.
Irén havi 146 ezer forintos nyugdíjából sajnos nem sok mindenre telik. A videóban megosztja, hogy naponta mindössze ezer forintot tud étkezésre költeni. Étrendje egyszerű és takarékos: reggelente általában csak egy pohár tejjel kezdi a napot, ezt követően pedig főzeléket fogyaszt párizsival. Uzsonnára egy kis gyümölcs, például banán kerül a tányérjára, míg estére zabpehely és néhány szelet sajt képezi az étkezését.
A tatabányai nyugdíjas otthon lakói között élénk eszmecsere bontakozik ki, amikor a Tisza Párt vezetője kifejezi vonzalmát a meggymártás iránt. Azonban a beszélgetés során kiderül, hogy a kedvenc ínycsiklandó csemegéje, a meggybefőtt ára gátat szab a vásárlásnak. A nosztalgikus ízek iránti vágy és a megfizethetőség közötti ellentét mindannyiukat elgondolkodtatja.
Irén éves nyugdíja 1 millió 205 ezer forintra rúg, amely már tartalmazza a 13. havi juttatást és a nyugdíjprémiumot is. Spórolási stratégiája a nyári hónapokban rejlik, amikor a fűtés költségeit megspórolja. Ekkor a megszokott számlákra szánt összeget egy külön borítékba helyezi, amelyet csak vészhelyzet esetén nyit ki. Ezzel a módszerrel évente körülbelül 120-130 ezer forintot tud félretenni, amelyet szívesen költ el unokáira, ha lehetősége adódik rá.
Irén havonta körülbelül 31-32 ezer forintot költ élelmiszerre, ebből 4-5 ezer forintot zöldségek és gyümölcsök beszerzésére fordít. "Csak három darabot veszek mindenből, mert nagyon drága" - árulja el Irén, aki egyetértene a Tisza Párt vezetőjével abban, hogy a legutóbb bejelentett áfa-visszatérítések helyett sokkal hasznosabb lenne, ha az alapvető élelmiszerek áfája 27% helyett csupán 5% lenne. Emellett jelentős összeg megy el a gyógyszereire is, amelyek ára 25 ezer forint körül mozog.
Irén kifejezi, hogy nem jogosult szociális étkezési támogatásra, mivel „papírral tudja igazolni, hogy jelentős nyugdíjat kap.” A beszélgetés után Magyar és a tatabányai nyugdíjas elindulnak a Spar boltjába, ahol felidézik, hogy néhány évvel ezelőtt egy tíz dekás teavaj ára körülbelül 300 forint volt, míg most már majdnem ezer forintba kerül. A medvesajt, amit Irén esténként szívesen fogyaszt, 200 forintról 700 forintra drágult.