A magyar Fargo egy igazi apokalipszisfilm, amely a maga sajátos módján mutatja be a világ végének hangulatát. A történet sötét és ironikus elemekkel teli, ahol a karakterek egymás mellett küzdenek az életben maradásért, miközben a valóság abszurditása kör


"Ebben a provokatív, balladisztikus történetben több cselekvényszál fonódik össze, amely a senki földjén játszódik, a század legőrültebb napján" – meséli Salamon András, a Random rendezője. "A film hősei általában véletlenszerűen kapcsolódnak egymáshoz, és ahogy hajnalból késő estig követjük őket, egyre élesebben bontakoznak ki előttünk a történeteik. Így a néző képzeletében egy mozaikdarabokból építkező, szürreális világ formálódik, amelynek hangulata Chagall festményeire emlékeztet, tele meseszerű, érzelmes, és néha rémisztően sötét, apokaliptikus motívumokkal."

Salamon legújabb filmje már a 44. Magyar Filmszemle keretein belül is bemutatkozott, ahol a közönség számára is elérhetővé vált. A Filmvilágban megjelent kritika kiemeli, hogy "apokalipszisfilm Magyarországon régóta nem volt ennyire könnyed és szórakoztató - vagy talán soha". Kornis Mihály író a filmes eseményt követően azt nyilatkozta, hogy Salamon műve egy "nagy film, ami ritkaságnak számít a mai kínálatban". Hozzátette, hogy "embersége szívszorító, őszinte és tiszta. Olyan mélyen azonosul a szerencsétlenséggel, hogy ezzel valóban felemeli a bajba jutottakat, mindannyiunkat."

Cserhalmi György - aki producerként segítette a film létrejöttét - úgy véli, a Random arról szól, akik vagyunk.

Janisch Attila filmrendező véleménye szerint a Random a "magyar Fargo" titulust érdemli. "Ez nem azt jelenti, hogy a film bármilyen szempontból másolná az említett klasszikust, hanem inkább azt, hogy hasonló groteszk módon ábrázolja a tragikomikus magyar valóságot, amelyben élünk. Ezzel a film a magyar mozi legkiválóbb hagyományait követi, és olyan alkotások közé sorolható, mint A tanú vagy az Egészséges erotika. Ugyanakkor teljesen egyedi, sajátos hangzású, tele van humorral és szomorúsággal."

A filmben szerepel többek között Thuróczy Szabolcs, Hegedűs D. Géza, Kerekes Éva, Nagy Katica, valamint Monori Lili, Fodor Annamária, Horváth Kristóf és Katona László, de fontos volt az alkotók számára, hogy pályakezdő színészek is lehetőséget kapjanak, mint például Gál Réka, Bukovszky Orsolya, illetve Bölkény Balázs és Major Erik.

Related posts