A lakásbiztosítás cseréjének ösztönzésében a tartalom sokkal fontosabb szerepet játszik, mint csupán az árak összehasonlítása. Az érzelmekre és motivációkra épülő tartalom képes valódi impulzusokat adni a döntéshozatalhoz, hiszen a biztonságérzet és a jöv

Az Allianz Hungária Zrt. legújabb kutatásában a lakásbiztosítás megkötésének hátterét és a választási szempontokat elemezte. A felmérés, amely a nem, életkor, iskolai végzettség, lakóhely típusa és régió szerint is reprezentatív, arra jutott, hogy a megkérdezettek körében a többség elégedett a jelenlegi biztosításával. Ugyanakkor érdekes módon többen hajlandóak lennének váltani egy jobb ajánlat kedvéért, mintsem csupán az ár miatt.
A felmérés adatai szerint a válaszadók közel fele (47%) azért dönt lakásbiztosítás mellett, mert ez nyugalmat és biztonságot nyújt számukra. Az ilyen biztosítással rendelkező személyek többsége (57%) természetesnek tartja, hogy ingatlanukat és értékeiket biztosítják, míg a megkérdezettek 87%-a elégedett vagy inkább elégedett a jelenlegi otthonbiztosításával. "Kiemelkedő elégedettséget mutattak azok, akik kifejezetten a nyugalom érdekében kötöttek lakásbiztosítást" - hangsúlyozta Vámos Levente, az Allianz Hungária értékesítési és hálózatirányítási divíziójának vezetője a kutatást bemutató sajtóeseményen. A divízióvezető rámutatott arra is, hogy a teljesen elégedett ügyfelek aránya a legújabb szerződéseket kötőknél és a budapesti lakosok körében is magasabb, mint az átlag.
A felmérésből az is látható, hogy választásnál az öt legfontosabb szempont a kárrendezés, az ár-érték arány, az átlátható feltételek, a kockázatok köre, valamint a várható kártérítés mértéke. Meglepő fejlemény az amúgy árérzékeny piacon, hogy a jobb tartalomért valamivel többen váltanának, mint az ár miatt (60 versus 58%). A kutatásból kiderül, hogy a szakértői véleményt a válaszadók 48 százaléka veszi figyelembe, közülük kb. minden tizedik teljes mértékben meg is bízik a szakértői tanácsban.
"Hiszünk a csomagtermékben. Abból, hogy a megkérdezettek 61 százaléka tartja vonzónak, ha a biztosító szakértőként állítja össze a biztosítását, egyértelmű, hogy a lakásbiztosítási csomagok az ügyfelek számára is bizalmat keltenek" - jelentette ki Vámos Levente. Szerinte ezek jövőállóak, kényelmet és biztonságot jelentenek az ügyfeleknek. "Biztosítási szakembereink, aktuáriusaink az ügyfélkutatásokat, kártrendeket, nemzetközi tapasztalatokat figyelembe véve sztenderd opciókat alakítanak ki az ügyfelek számára, akiktől annyit kérünk, döntsenek a szerződésük tartalmáról, a fedezetekért pedig mi vállaljuk a felelősséget" - fogalmazott a divízióvezető.
Néhány vihar is hatalmas pusztítást okozhat
Bár 2024 Magyarországon általában nyugodt időszaknak számított a lakáskár-statisztikák tükrében, a korábbi évek szélsőséges időjárási jelenségei újra és újra megmutatták, hogy egy-két viharos hónap képes drámaian befolyásolni a káresemények számát és a kárkifizetéseket. "Idén több mint 85 ezer lakáskárt regisztráltunk, és évről évre nő az időjárás által okozott károk aránya. Az utóbbi időszakban pedig már téli viharokkal is szembesülünk" - mondta Tollmayer György, az Allianz Hungária lakossági vagyon termék- és portfóliómenedzsment osztályának vezetője egy sajtótájékoztatón. A leggyakoribb, időjárás okozta lakáskár típusai közé tartozik a vihar, az elemi beázás és a villámcsapás indukált hatása.
Az átalakítás világától a smart home technológiákig: a fedezeti szintek folyamatos növekedése.
A lakásbiztosítások fedezeti körére az okosotthonok térnyerése is egyre erőteljesebben hat - tette hozzá Tollmayer György. Megváltoznak ugyanis a fedezeti szintek, amikor értékes eszközöket telepítünk otthonunkba: napelemeket a tetőre, új, energiatakarékosabb kazánt, hőszivattyús rendszert, esetleg innovatív berendezésekkel "okosítjuk fel" az ingatlant. Utóbbiak között akadnak olyan megoldások is, például riasztó- és kamerarendszerek, szivárgás-érzékelők, IoT berendezések, amelyek révén az otthonunk biztonságosabbá válik. Az energiahatékonysági, biztonsági és kényelmi funkciók beépítése értékesebb ingatlanokat eredményeznek.
Az otthonbiztosításunk naprakészen tartása kiemelkedően fontos, és ezt a jelentős infláció is tovább hangsúlyozza. Egy figyelemre méltó példa erre a csőtörés, amely az Allianz Hungária által dokumentált káresemények között a leggyakrabban előfordul. Pár évvel ezelőtt a szakemberek által kért javítási költségek lényegesen alacsonyabbak voltak, mivel az építőanyagok ára 2021 óta körülbelül 70%-kal emelkedett, a munkadíjak pedig még ennél is drámaibban nőttek. Ezért elengedhetetlen, hogy folyamatosan figyelemmel kísérjük biztosításunkat, és szükség esetén frissítsük azt, hogy megfelelő védelmet nyújtson a megváltozott piaci viszonyok mellett.
Vámos Levente rámutat arra, hogy az alulbiztosítottság rendkívül komoly következményekkel járhat, különösen szélsőséges helyzetekben, mint például egy tűzeset után, amikor egy megsemmisült ingatlant kell újjáépíteni. Fontos szempont, hogy a kárkifizetés alapját képező fedezet mértéke milyen, hiszen ez alapvetően befolyásolja a helyreállítás lehetőségeit. Továbbá, nem várható el, hogy a régi technológiai megoldásokat alkalmazzák az újraépítés során, hiszen az innovatív eljárások általában lényegesen drágábbak lehetnek.
Ezekben a helyzetekben különösen előnyös az Allianz Hungária csomagtermékeinek használata, amelyek háromszintű fedezeti rendszerük révén képesek kielégíteni a fogyasztók változatos igényeit. Kiemelkedő újdonság a kínálatban az Allianz Otthonom Pro, amely a piacon páratlanul széleskörű védelmet nyújt. Ez a "minden kockázatra kiterjedő" vagyonbiztosítási megoldás minden váratlan káreseményre vonatkozik, és az Allianz a kizárások figyelembevételével, a megállapított feltételek szerint teljesít kártérítést.