A feldolgozott vörös húsok mértéktelen fogyasztása hozzájárulhat a demencia kialakulásának kockázatához.

A Harvard Egyetem T.H. Chan Közegészségügyi Tanszékének tudósai felfedezték, hogy azoknál az egyéneknél, akik rendszeresen fogyasztanak feldolgozott vöröshús termékeket, mint például kolbász és szalámi, megnövekszik a demencia kialakulásának valószínűsége.
A Science Daily jelentése alapján körülbelül 134 ezer résztvevő, akiknek átlagéletkora 49 év és nem diagnosztizálták náluk a demenciát, 2-4 évente étkezési naplót vezetett. Ezekben a naplókban részletesen nyilvántartották, hogy milyen ételeket fogyasztanak és milyen gyakorisággal.
A kutatók a résztvevőket három különböző csoportba sorolták, attól függően, hogy naponta mennyi vörös húst fogyasztottak. Ezek a csoportok a következőképpen alakultak: az első kategória a "kis mennyiséget fogyasztók", a második a "közepes mennyiséget fogyasztók", míg a harmadik a "nagy mennyiséget fogyasztók" nevet viseli. Az egyes csoportokba való besorolás az átlagos napi vörös húsfogyasztás alapján történt.
A vizsgálat eredményeként kiderült, hogy azoknál az embereknél, akik nagy mennyiségben fogyasztanak feldolgozott vörös húsból készült termékeket, 13 százalékkal nagyobb a kockázata annak, hogy a következő években demenciát diagnosztizálnak náluk, mint azoknál, akik "kis mennyiségben" fogyasztanak.
A kutatás során arra a megállapításra jutottak, hogy a demencia diagnózisának kockázata szempontjából nem mutatkozott eltérés a feldolgozatlan vörös húst nagyobb mennyiségben, illetve kevesebb mértékben fogyasztó egyének között.
Ezzel szemben a kutatók hangsúlyozták, hogy napi egy adag feldolgozott vörös hús helyett egy adag diófélék vagy hüvelyesek fogyasztása 19 százalékkal, a halfogyasztás 28 százalékkal, a fehér hús fogyasztása pedig 16 százalékkal csökkenti a demencia kockázatát.
A kutatás megállapításait az American Academy of Neurology nevű szakmai folyóiratban publikálták.