A csillagok énekeinek vizsgálata még precízebb eredményekhez juttat minket, mint valaha.


Korábban már említettük, hogy a hanghullámokká alakítható egyedi rezonancia gyakran kifejezőbb információt nyújt, mint a fény különböző spektrumain végzett megfigyelések. A hawaii Keck Obszervatórium csillagászainak nemrégiben sikerült betekinteniük egy közeli csillag belsejébe a rezonanciájának "meghallgatásával". Az Astrophysical Journal című szaklapban megjelent eredményeik alapjaiban változtathatják meg az eddigi elméleteinket az ilyen égitestek működéséről – számolt be róla a Cosmos.

A Keck Obszervatórium csillagászai a Naprendszerünk közvetlen közelében, mindössze 21 fényévnyire elhelyezkedő HD 219134 csillag hangjának vizsgálata során olyan felfedezést tettek, amely megkérdőjelezi a korábbi ismereteinket.

"Az oszcillációk különleges, kizárólag az adott csillagra jellemző dallamok, melyek alapján precízen meghatározható a csillag tömege, mérete és kora" - nyilatkozta Yaguang Li, a Hawaii Egyetem kutatója és a frissen megjelent tanulmány vezető szerzője.

A Nap és más csillagok helio- és asztroszeizmológiájának révén nyert frekvencia mintázatok mélyreható betekintést nyújtanak az objektumok hőtani és mágnesességi tulajdonságaiba. Ezek az adatok nemcsak a csillagok pontos összetételének meghatározásában segítenek, hanem hozzájárulnak a csillagfejlődés történetének rekonstrukciójához is, valamint a kozmikus méretű mechanizmusok feltérképezéséhez. Eddig azonban csillagdalokat főként csak a nagyon forró csillagok esetében sikerült rögzíteni, és a tudományos közösség úgy vélekedett, hogy a kisebb csillagok oszcillációi túl gyengék ahhoz, hogy észlelni lehessen őket.

A kutatók a Keck Planet Finder (KPF) segítségével végeztek el négy egymást követő, részletes sebességmérést, amelyek során több ezer pontos adatot gyűjtöttek össze. Ezek az adatok lehetővé tették számukra, hogy meghatározzák a HD 219134 csillag korát, amely megdöbbentő módon 10,2 milliárd évre tehető. Ez a felfedezés az asztroszeizmológiai módszer segítségével végzett legidősebb objektumként vonul be a csillagászat történetébe. Ezen kívül kiderült, hogy a csillagmatuzsálem körül legalább öt bolygó kering, köztük kettő, amely jelentősen nagyobb a Földnél, és kőzetbolygóként definiálható.

A csillagászok hangelemzései révén kiderült, hogy a HD 219134 mérete körülbelül 4 százalékkal kisebb, mint amit a csillagkatalógusok korábbi méréseik alapján megállapítottak. Ez az új felfedezés arra is rámutat, hogy a kihűlő, idős csillagok méretének meghatározása nem támaszkodhat a fiatalabb, forró csillagok méretezésére kidolgozott modellekre.

Related posts