A bélyegek különleges világát idéző új időszaki kiállítás nyílt a Pénzmúzeumban, ahol a ritkaságok egyedülálló gyűjteménye várja az érdeklődőket. Fedezd fel a bélyegek történelmét és művészi értékét, miközben elmerülsz ezekben a lenyűgöző, gyűjthető műalk

"Postajegyek és bankjegyek - kéz a kézben" címmel 2025. január 28-án megnyílt a Pénzmúzeum új, időszaki kiállítása. A helyszín megválasztása nem véletlen: a Bélyegmúzeum 1930 óta az egykori Postapalota impozáns épületében működik. Most, közel 15 millió bélyeget számláló gyűjteményének legérdekesebb és legkülönlegesebb darabjai visszatértek a múzeum falai közé, hogy újra életre keltsék a postai és banki történetek varázslatos világát.
A közös nevező messze túlmutat az egykori azonos helyszínen. A postabélyeg, akárcsak a bankjegy, értékcikknek számít, amelyet szigorú szabályok betartásával, valamint különféle biztonsági elemek integrálásával készítenek el. A Pénzjegynyomda, amely 1949 óta foglalkozik a bankjegyek előállításával, ugyancsak jelentős szerepet vállal a bélyegek tervezésében és gyártásában.
A kiállítás különleges betekintést nyújt olyan tervezők kreatív világába, akik nem csupán bélyegeket, hanem bankjegyeket is alkottak. A tárlaton emellett lehetőségünk nyílik arra, hogy felfedezzük a bélyegek történetének gyökereit, és megismerkedjünk az első bélyeggel, amely forradalmasította a levelezést.
Megtudhatjuk, milyen bélyeget terveztek az Aranycsapat tiszteletére, miért és mióta cakkos a bélyeg, rácsodálkozhatunk szép hamisítványokra, különleges perforálásokra, ugyanakkor szembesülhetünk dombornyomott, hímzett, sőt olyan bélyeget is, amit kalocsai paprika illatú szitalakkal fújtak be, így paprika illata, sőt íze van, de láthatunk rubinokkal kirakott bélyeget is.
Fedezd fel a világ első fémfóliára nyomtatott bélyegét, a Nixon-ékszerbélyeget, valamint a bhutáni hanglemez-bélyegek egyik különleges példányát! Megcsodálhatjuk a Seuso-kincseket bemutató különleges blokkot, a Than Mór által tervezett első magyar bélyegtervet, és a Győzelmi bélyegek próbanyomatait is. Emellett megtekinthetjük azt a páncélozott ládát is, amely a legendás Aranyvonaton rejtette el hazánk értékes bélyegkincseit, miközben a 2. világháború végén Ausztriába menekült.
A kiállítás, amelyet a legújabb modern digitális technológiák és lebilincselő filmek tesznek még vonzóbbá, 2025. december 31-ig ingyenesen, előzetes bejelentkezés nélkül várja a látogatókat. Fedezze fel az innovációk világát és merüljön el a művészet varázslatos univerzumaiban!