700 éves gyűrű került elő a zólyomi Pusztavár területén, amely a történelem egy izgalmas szeletét tárja elénk. Az ősi ékszer felfedezése új fényt derít a régió múltjára, és számos kérdést vet fel a korabeli kultúrával és szokásokkal kapcsolatban. A gyűrű

Egy rendkívül különleges, 700 éves gyűrűre bukkantak a zólyomi Pusztavár területén, számolt be róla a Live Science. A felfedezést még 2001-ben tette egy kincsvadász, ám a gyűrű csak 2023-ban került a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem régészeinek látókörébe. Az eredmények részleteit a Journal of Archaeological Science című szaklapban tették közzé.
A 18 karátos aranygyűrűt két oroszlánfej díszíti, amik egy Srí Lanka-i zafírt fognak közre. A kutatók szerint nagyon ritkán találni ennyire díszes gyűrűt a középkorból, és úgy sejtik, hogy egy püspök ujját díszíthette.
Az ékszer szerkezeti elemzését olyan kíméletes módszerekkel hajtották végre, amelyek megóvták a gyűrű épségét. Ennek alapján megállapították, hogy az ékszer 18 karátos aranyból készült, míg a benne foglalt kő 2 karátos korund, amely a zafírok és rubinok alapanyaga. A kő összetételéből arra következtettek, hogy valószínűleg Srí Lankáról származik. A régészek véleménye szerint a gyűrű Aleppón vagy Konstantinápolyon keresztül juthatott el Közép-Európába.