10 lenyűgöző fénykép az V. kerület történetének elmúlt 100 évéből 1. **A régi Fővám tér** - Egy fekete-fehér felvétel a 20. század elejéről, amely bemutatja a tér hangulatát és épületeit a múltban. 2. **A Pesti Vigadó megnyitása** - Az 1865-ös megnyitó


Fedezd fel kerületeink történetét bemutató Fortepan-sorozatunk legújabb fejezetét, amely most a belváros gyöngyszemére összpontosít. Az V. kerület Budapest szívében helyezkedik el, és a régi Pest alapítója, amely már a XI. századtól fogva tanúja a város fejlődésének.

Az V. kerületet gyakran a főváros szívének titulálják. Jelenlegi arculatát 1950-ben, Nagy-Budapest megalakulásával nyerte el, amikor is a XIII. kerület, Újlipótváros, levált róla, míg az V. kerület a Belvárosra összpontosított, amely korábban önálló IV. kerületként létezett. Mint Budapest középpontja, ez a kerület bővelkedik középületekben, műemlékekben és a kultúra sokszínű színhelyeiben, valamint híres hidjaiban, amelyekhez számtalan érdekes történet fűződik. Az V. kerület története tehát gazdag, sokrétű és folyamatosan fejlődő.

A középkorban Pest Mátyás király uralkodása idején volt a legfejlettebb. Városfal vette körül, és három kapun (a Vácin, a Kecskemétin és a Hatvanin) lehetett bejutni. A törökök aztán tettek róla, hogy a fejlődés megakadjon, de miután a Habsburgok segítségével visszafoglaltuk Budát, Pest ismét fejlődni kezdett. Kialakultak a városrészei, és lebontották a városfalat. Pusztítást ekkor már csak az 1838-as nagy árvíz okozott. Budapest 1873-as születését követően épültek meg a hidak, és ekkor alakították ki a Duna-korzót is.

1950-ben nyerte el hivatalos nevét és végső formáját az V. kerület, ami sok szempontból a város legfontosabb része: a kereskedelem, a szolgáltatások, a szórakozás, a divat és a kulturális élet, a politika és a közélet mind nagyrészt itt összpontosul hosszú évtizedek óta. A szocializmus idején, az 1960-as évektől kezdve olyan volt a belváros, mint egy csipetnyi Nyugat.

Related posts